Vybíráme nejlepší LCD monitory [Vánoce 2011]

LCD monitory jsou dnes docela levnou záležitostí a můžete si tak dopřát za pár tisíc luxus větší zobrazovací plochy. Proč ne zrovna na Vánoce...
Kapitoly článku

Nabídka monitorů je velmi široká a především mezi těmi nejlevnějšími se jednotlivé typy liší mnohdy jen designem a cenovým rozdílem v řádech stokorun. U těch dražších pak často musíte přemýšlet, za co vlastně připlácíte. Pokud si chcete udělat radost novým LCD monitorem na Vánoce, poradíme vám na základě našich zkušeností s testováním monitorů v časopise Computer, jaký si z aktuální nabídky vybrat.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Velký monitor: Samsung S27A650D

Nejčastěji se ke koupi novému monitoru odhodláte z důvodu větší velikosti pracovní plochy. Ovšem pozor, pracovní plochu neurčuje ani tak úhlopříčka, nýbrž rozlišení. Stejné množství informací se vám vejde na 27“ i 23“ monitor, pokud oba mají Full HD rozlišení. V případě  27“ montoru však bude obraz rozměrnější, což je výhoda zejména pro multimediální a herní využití monitoru. Konstruktéři či programátoři ocení spíše vyšší hustotu informací na monitoru, což znamená vyšší rozlišení.

Ideálním rozlišením pro široké spektrum domácího použití monitoru je Full HD, tedy 1920 × 1080 bodů. V této kategorii najdeme také nejširší nabídku. Nejlepší poměr ceny a užitné hodnoty nabízí 24“ monitory, pak již následuje skok na 26“, či ještě častěji 27“, kdy už jsou ale obrazové body docela velké a při práci v těsné blízkosti monitoru je budete rozeznávat. Pokud ale chcete na monitor koukat přes celou šířku stolu, je to ideální volba. V kategorii 27“ FullHD monitorů můžeme doporučit Samsung S27A650D, který se prodává za necelých 8 000 Kč. Vyjma velké plochy získáte kvalitní zobrazovací PVA technologii a skvělou polohovatelnost, včetně možnosti otočení displeje na výšku.

755080_3__44419-3.jpg
Vystačíte-li si s úhlopříčkou 24", zvolte Samsung S24A650D. Není ale o mnoho levnější

Masovým standardem jsou dnes 24“ monitory v ceně od tří a půl do pěti tisíc korun. Nabízí vhodný rozměr pro příjemnou práci a k tomu vhodné rozlišení. Obsazení v této kategorii má každý výrobce zpravidla hned několika modely a je tedy rozhodně z čeho vybírat, vybírat tak můžete podle využití monitoru.

Něco pro pařany: Asus VS247H

Pro hraní her zůstává stále nejvhodnější technologie TN s rychlou dobou odezvy. Nicméně pokud vrtneme do hloubky, tak po měření osciloskopem zjistíme, že většina výrobců TN monitorů nabízí mírně delší doby odezvy než je uvedeno a odchází od řešení „přepalu“ bodů OverDrive. Nicméně TN jsou stále nejlevnější a pokud je pro vás doba odezvy klíčová, určitě neuděláte chybu.

Asus VS247H-P.jpg
Kvalitní zástupce rychlých čtyřiadvacítek s TN panelem – Asus VS247H

Ze zástupců 24“ LCD monitorů můžeme doporučit například Asus VS247H s cenou lehce nad čtyřmi tisíci, který vyniká opravdu nízkou spotřebou. Zatímco většina 24“ konkurence při svítivosti 150 cd/m2 spotřebuje přes 20 W, Asus si vystačí s 15 W. Druhým favoritem je Acer S240HLbd s cenou okolo 3 800 Kč, který se může pochlubit vynikající homogenitou podsvícení. To je ostatně druhá oblast, kde se výrobci snaží ušetřit – zatímco dříve dávali podsvěcovací diody po dvou stranách displeje, dnes není výjimkou podsvícení jen ze strany jedné, často ještě z té kratší. Snížení výrobních nákladů se však negativně projeví na homogenitě podsvícení, kdy nejtmavší místo klesá třeba až na 70 % maxima, a to již zpozorujete pouhým okem.

Na filmy a seriály: Asus VE248H

Pro sledování seriálů vždy platí přímá úměra: větší obrazovka, lepší zážitek. Zároveň ale zvažte, z jakého místa se na monitor budete dívat a kolik diváků bude film obvykle mít. Nyní narážím na omezené pozorovací úhly technologie TN. Budete-li sledovat filmy z postele, přičemž monitor bude na stole, věřte, že si ponuré Noir filmy příliš neužijete. Při pohledu zespod totiž tmavé scény na těchto monitorech mizí a přechází v barvy inverzní. Většina monitorů přitom nabízí jen velmi slabý úhel negativního naklopení, který by tento neduh pomohl redukovat. Výjimkou potvrzující pravidlo je Asus VE248H, který předkloníte opravdu výrazně.

LG IPS.jpg
Kvalitní IPS panel už nemusí být drahý, důkazem je LG IPS236V

Dostupné IPS: Philips 227E3QPHSU

Pokud ale chcete systémovější řešení, nabízí se monitory s jinou, než TN technologií. Zatímco dříve jsme počítali s dvojnásobným příplatkem, nyní se příplatek pohybuje doslova v řádu málo stokorun. Třeba LG IPS236V s IPS displejem stojí okolo 4 200 Kč, a ještě výhodnější koupí je Benq BL2400PT za necelých 5 tisíc. Nabízí VA displej s vynikajícími pozorovacími úhly a především skvělou polohovatelnost s možností otočení na výšku.

Velmi dobrou koupí je i monitor Philips 227E3QPHSU, za 3 700 získáte velmi dobrý a úsporný monitor s IPS obrazovkou. Bude-li vám 22' úhlopříčky málo, zvolte o palec větší 237E3QPHSU. Připlatíte zhruba jen 700 Kč.

philips-227E3LHSU.jpg
Philips je vybaven senzory přítomnosti uživatele. Odejdete-li, jas monitoru se sníží

Zároveň již dávno neplatí, že by tyto technologie nebyly vhodné pro sledování akčních filmů nebo hraní rychlých her. Kdepak. Obě technologie, jak IPS tak PVA pokročily a v součtu doby odezvy při tradičním přechodu černá – bílá TN dohání (IPS i PVA mají kratší rise, a delší fall). V případě komplikovanějších přechodů – šedá – šedá na tom již tyto technologie jsou hůře, ale při sledování filmů si toho nevšimnete.

V druhé kapitole – monitory pro práci, na grafiku a s televizním tunerem


 Iko1.png
Notebooky
 Iko1.png
Stolní
počítače
 Iko1.png
Monitory
 Iko1.png
Příslušenství
k počítači
    
 Iko1.png
Počítačové
hry
 Iko1.png
Běžné
mobily
 Iko1.png
Chytré
mobily
 Iko1.png
Tablety
a čtečky
    
 Iko1.png
Sluchátka
 Iko1.png
Přehrávače
MP3 a MP4
 Iko1.png
Kompaktní
fotoaparáty
 Iko1.png
Digitální
zrcadlovky

Doporučujeme také: Jak správně postupovat při reklamaci

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,