Výběr prohlížečů ve Windows má novou podobu, EK je spokojena

Výběr prohlížečů ve Windows má novou podobu, EK je spokojena

Microsoft představil nový návrh tzv. ballot screen, tedy procedury, která nabídne uživatelům operačního systému Windows výběr jiného prohlížeče než je předinstalovaný Internet Explorer. Redmondská společnost vyšla vstříc požadavkům Evropské komise a podle doporučených návrhů zanesla několik změn do své verze představené v červnu tohoto roku.

Ballot screen je reakcí na vleklý spor Opery, Mozilly a dalších společností s Microsoftem. Celého případu se chytla Evropské komise, která dala za pravdu konkurenčním firmám a tvrdí, že formát současného nabízení Internet Exploreru porušuje antimonopolní zákony.

Okno s výběrem prohlížečů třetích stran by se mělo zobrazovat všem uživatelům Windows XP, Vista a 7. Ballot screen má být podle aktuálních návrhů distribuován přes aktualizační systém Windows Update a v základu bude uživatelům navrhnuto celkem 5 nástrojů k webovému prohlížení. Konkrétně Safari od Applu, Google Chrome, Firefox od Mozilly, Opera a samotný Internet Explorer.

5 let, snadnější instalace a 12 prohlížečů

Podle požadavků komise se nyní pořadí nabízených prohlížečů řadí podle názvu společnosti, která stojí za jeho vývojem. Jak tedy můžete vidět na obrázku, jako první figuruje Safari od Applu. Nově je také upraven popisek vysvětlující uživatelům situaci, splněn byl i požadavek pro jednodušší instalaci a podrobnější informace o daném prohlížeči.

Ballot screen je možné přepnout do několika jazykových mutací, podle čehož by se měla odvíjet i lokalizace instalovaného prohlížeče. Evropská komise zareagovala i na četné výtky na to, že nabízet pouze několik největších internetových prohlížečů je nepřípustné a právo by měl dostat každý, kdo webový prohlížeč vyvíjí. To se sice prozatím nestane, v rozšířené verzi se však počítá s 12 prohlížeči.

Obrazovka s výběrem prohlížečů bude nabízena po dobu 5 let. Poté se uvidí, zda bude nutné tento proces obnovit či nikoliv. Trh se může vlivem tohoto zásadně změnit, stejně tak přístup uživatelů a firem k internetu.

Výrobci počítačů a partneři Microsoftu dostanou možnost předinstalovat svým zákazníkům internetový prohlížeč dle svého uvážení. Microsoft navíc potvrdil, že by ballot screen mohl být spuštěný už 22. října, tedy v den uvedení Windows 7 na trh.

Počínaje 8. říjnem mohou výrobci počítačů a samotní zákazníci posílat komentáře a vyjádření k nové podobě výběru prohlížečů, podle kterých by Microsoft a Evropská komise chtěli zvážit další kroky. Na své připomínky má veřejnost čas celkem měsíc, přesněji do 7. listopadu.

Aktuální podoba ballot screen se Evropské komisi zamlouvá. „Předběžně mohu za komisi říci, že současná podoba a uskutečněné kroky Microsoftu řeší problém ohledně hospodářské soutěže,“ sdělila médiím Neelie Kroesová, předsedkyně Evropské komise. „Doufáme, že rozhodnutí z naší strany padne ještě do konce tohoto roku,“ dodala a poukázala na možnost uživatelů vyjádřit své názory.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální podoba ballot screen zahrnuje několik požadovaných změn. Evropská komise je nyní spokojena a čeká na vyjádření uživatelů a firem. Finální rozhodnutí by chtěla vydat ještě do konce tohoto roku a jak se zdá, se systémem je spokojen i Microsoft

Témata článku: Microsoft, Google, Windows, Internet, Prohlížeče, Opera, Internet Explorer, Firefox, Screen

266 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Michael ŠOUREK 10. 10. 2009 21:30:28
    S tím Ballot screenem bych řekl, že to je dobrý kompromis. Taky jsem byl...
  • kozec 10. 10. 2009 11:12:25
    Ale on nenasleduje. Ide mu to sice o nieco lepsie, ale stale su s nim...
  • .cvm 10. 10. 2009 9:02:38
    Drobne poznamky: Commodore Amiga je len jedna platforma. Nemali ste na...
Určitě si přečtěte

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky