Video: 3D tiskárny Cubify, UP Mini a Fabbster [Build 2013]

Z úvodní přednášky Buildu jsme se dozvěděli, že si Windows 8.1 rozumí s exotickým hardwarem, třeba s 3D tiskárnami. Není to ale nic zvláštního, ty totiž komunikuji skrze běžné USB a Wi-Fi. Stačilo tedy pouze dopsat jednoduchou dotykovou ovládací aplikaci pro každého.

Na výstavní ploše jsem objevil tři zajímavé kousky, které nabízejí software nejen pro Windows 8 a jsou víceméně blbuvzdorné. Zároveň ale dokládají, že i domácí komerční 3D tisk je stále velmi drahý.

Cubify

Tiskárna Cubify cílí na běžné smrtelníky už jen tím, že je k dispozici v několika barevných provedeních. Dokáže tavit dvě barvy ABS (akrylonitrilbutadienstyren) a PLA (ekologicky šetrná plastická hmota na základě škrobu) naráz a s počítačem a tabletem komunikuje skrze Wi-Fi.  Cubify dokáže vyrobit předmět se stranou až 14 centimetrů, je to ale poměrně drahá tiskárna, nejlevnější model totiž začíná na 1 300 dolarech. Takto demokratizace 3D tisku opravdu nevypadá.

 

Cubify.png Cubify.png Cubify.png
Tiskárna Cubify

UP Mini

Další 3D tiskárnou na Buildu byl kousek od UP 3D USA. K tisku dokáže použít ABS i PLA a k dispozici je hned v několika verzích počínaje otevřenou konstrukcí a konče boxem s vlastními dvířky. Oproti Cubify dokáže vyrobit také mnohem větší předměty. Ani zde však výrobce neohromí cenou, ta totiž začíná na 1 100 dolarech.

UP Mini.png UP Mini.png UP Mini.png
Tiskárna UP Mini

Fabbster

Pestrobarevná 3D tiskárna Fabbster pochází z Německá a oproti ostatním se liší v tom, že termoplastickou hmotu nemá v kotoučovém zásobníku ve formě tenkého kabelu, ale používá zásobník s tyčinkami uzpůsobenými pro přesné dávkování. Tato technika se jmenuje SDM, tedy Stick Deposition Moulding. Tiskárna se ovládá pomocí softwaru Netfabb Engine, který je dostupný pro Windows, OS X i Linux. Tato mašina je nicméně zároveň nejdražší, v Evropě ji totiž pořídíte za 1 700 eur.

Fabbster.png Fabbster.png Fabbster.png
Tiskárna Fabbster

Jak vidno, 3D tiskárna ani v roce 2013 není pro každého. Pokud vás baví modelařina, nejlevnější cestou může být konstrukční kit pro open-source tiskárny typu RepRap, třeba český model Prusa-Mendel od Josefa Průši.

Další možností je doufat v úspěch investičního projektu The Buccaneer na Kickstarteru, jehož cílem je vyrobit a komerčně prodávat hezké domácí 3D tiskárny za cenu do 400 dolarů. To už by dávalo smysl.

Diskuze (5) Další článek: 20 nejzajímavějších novinek ve Windows 8.1

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,