Software | Microsoft | Excel

Vědecké studie jsou plné chyb, akademici totiž neumějí používat Excel

Automatické rozpoznávání všemožných typů dat v Excelu má pomoci každodenním uživatelům, občas je však taková automatika i na obtíž – a zvláště tehdy, pokud ji neumí uživatel vypnout. Přesvědčili se o tom výzkumníci z Austrálie, kteří analyzovali na 3 597 vědeckých prací z oblasti genetiky.

Jejich součástí bylo dohromady více než 35 tisíc doprovodných souborů v Excelu se surovými daty. Australští výzkumníci je prozkoumali pomocí sady skriptů publikovaných na SourceForge a zjistili, že jsou plné chyb, kdy některou z hodnot Excel přepsal na úplně jiný formát.

Volba genetiky přitom nebyla náhodná, právě v těchto pracích se totiž objevují všemožné záludné termíny a hodnoty – třeba SEPT2 označující látku Septin. Asi netřeba dodávat, že ji anglický Excel ve výchozím stavu pochopil jako datum 2. září. Díky podobným automatickým opravám tak byla data pro ostatní vědce nečitelná.

Nejednalo se přitom o žádný ojedinělý případ, podle australských výzkumníků totiž podobnými automatickými chybami trpěla až celá pětina analyzovaných studií.

Za podobné nešvary přitom nelze zcela vinit Microsoft, jako spíše vědce samotné, automatické opravy lze totiž samozřejmě vypnout a spíše se zdá, že by si měli vědci zajít na školení, jak pracovat s Excelem.

Zároveň je to ale i výzva pro redmondskou korporaci, že se Excel musí dále zdokonalovat. V ideálním případě by totiž měl fungovat způsobem, že v něm otevřete libovolná data, načež pochopí, oč de, a správně je formátuje. S tím má Excel problémy dodnes i při načítání primitivních tabelovaných CSV dat.

Diskuze (40) Další článek: Cloudový poskytovatel Rackspace byl prodán za 4,3 miliardy dolarů a stáhne se z veřejné burzy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,