Vědci z Austrálie přišli na to, proč neukradneme paštiku, ale BitTorrent nám nevadí

Vědci z Monashovy univerzity v Melbourne možná přišli na to, proč se drtivá většina z nás stydí ukradnout v samoobsluze paštiku, ale bez obtíží stahujeme warez a sdílíme jej dál. Viníkem by mohla být čelní oblast mozku – orbitofrontální kůra, která je zodpovědná za emoce, ale stejně tak třeba za některé aspekty morálního chování.

614347770
Orbitofrontální kůra – údajný viník naší potlačené morálky při stahování warezu

Výzkumníci si přizvali na univerzitu několik dobrovolníků, kterým pokládali nejrůznější otázky a přitom měřili aktivitu jejich mozku. Když si měli respondenti představit, jak kradou fyzické a digitální zboží, jejich mozek vykazoval úplně odlišnou činnost.

Zatímco při představě krádeže něčeho hmatatelného se výrazně aktivovalo etické centrum v orbitofrontální kůře, při představě krádeže hůře představitelného digitálního zboží z internetu byla jeho odezva mnohem slabší.

Jedním z důvodů může být i to, že mozek měl vůbec mnohem více práce si představit něco tak abstraktního jako digitální produkt – třeba film, software aj., protože s fyzickými předměty má mnohem více zkušeností. A právě proto digitálnímu zboží nepřikládal takový význam.

Suma sumárum, až vám váš poskytovatel připojení zašle poštou upozornění, že z vaší IP adresy kdosi permanentně sdílí warez skrze bittorrentovou síť, napište mu, že s tím nic nezmůžete, vaše orbitofrontální kůra si totiž dělá, co chce.

Diskuze (80) Další článek: Microsoft plánuje OneDrive jako univerzální aplikaci, vyzkoušet ji můžete už teď

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,