Vědci sestrojili první jednoduchý „okomonitor“ na světě

Vzpomínáte si na scény z Terminátora, kdy se kyborgovi přímo v oku zobrazují popisné informace o nejbližším okolí a objektech? Možná se něčeho podobného brzy dočkáme i u lidí. Vědcům z Washington University se podařilo vyrobit speciální oční čočku s miniaturní elektronikou a prozatím jedním zobrazovacím pixelem za použití LED diody. Vše je napájeno bezdrátově – zdroj musí být ve vzdálenosti maximálně několika centimetrů, podstatné je ale to, že čočka by mohla sama o sobě a na sebe promítat libovolné obrazce a text v závislosti na budoucím počtu pixelů.

Experiment se osvědčil i králíků a nyní by vědci rádi začali zkoumat technologii na člověku. Možná vás napadne, jak by bylo oko schopné zaostřit na tak blízký objekt, ale o toto se zase postarala speciální optická konstrukce čočky od finských kolegů.

zena.png
Nasadila si inteligentní čočky s napojením na Facebook a vyrazila do baru... Ví o vás všechno.

Pokud nezůstane pouze u laboratorních experimentů, jednou by mohla čočka fungovat jako přirozený klient pro rozšířenou realitu. Jednoduše se podíváte nějakým směrem a z ničeho nic se ve virtuálním prostoru zobrazí jméno ulice, které ovšem uvidíte pouze vy ve svém vlastním oku.

Diskuze (39) Další článek: Nejplacatější notebooky v redakci [video]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,