Ve výrobě Microsoftu měly pracovat děti v nelidských podmínkách

Diskuze čtenářů k článku

avatar
16. 04. 2010 13:44

Toz pani redaktori, nejste prece bulvar, aby jste museli psat takoveto dezinformujici titulky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:32

Co má tohle společného s Microsoftem? Není to náhodou tak, že v té továrně se vyrábí výrobky desítek „značek“, jen se prostě jinak potisknou? Taková firma je obyčejný subdodavatel, u kterého si známí „výrobci“ objednají něco se svým logem. Microsoft (nebo kdokoliv jiný, pro koho ta továrna dodává výrobky) asi těžko může kontrolovat, jakým způsobem se tam pracuje a jaké tam jsou podmínky. No jo, jenže heslo Microsoft se v tom nadpisu hezky vyjímá, že jo...

Podle mého názoru sice Microsoft může za drtivou většinu dnešních bezpečnostních problémů Internetu, soustavně porušuje zákony zemí, kde působí, a celá existence této firmy je založená na lživé reklamě, ale to pořád ještě *neznamená*, že zároveň způsobuje všechny ostatní neduhy lidstva. Ne, dětskou práci nevymyslel Microsoft. A porušování lidských práv taky ne.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:52

NOŠOVIČAK OSTRAVSKI

Říká to někomu něco ?

Takže nejen v Číně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 12:05

Výroba v Číně je zajímavý paradox. Země ve které vládne (povolnější ?) komunistický režim hostí kapitalistické společnosti kterým poskytuje pracovní síly. Stejná situace je i v Indii a Afrických zemích kde je možné postavit výrobní haly a do nich nahnat dělníky kteří potom makají za desetinu toho co jejich kolegové ve vyspělých zemích a přitom ve vlastních zemích prodávat výrobky levněji než kdyby byly v nich vyrobené. Obviňovat Microsoft nebo Apple je podle mého zbytečné. Vedení těchto společností často nemá ani tušení kde se co vyrábí a pouze se řeší problémy v případě zvláště kontrastujících nedostatků na výrobku. Taková lhostejnost je pro manažery vlastní. Jde o peníze a tak tyhle případy vyplují jen v případě zapojení humanitárních organizací nebo zvláště nespokojených zaměstnanců. Případy jako je tento jsou špičkou ledovce, bohužel.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:20

Hej lebo všetci ostatní než manažéri chodia do práce nie kvôli peniazom, ale aby mali dobrý pocit, že nakŕmili robotníka

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 11:47

Tak aspon ti co uvadeli u xboxu jako hlavni + cenu, aspon uz vi kdo na to doplacel.. Male deti vlastni krvi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:41

Managementu velkých firem je úplně jedno, že jejich výrobky vyrábí Číňani za hrstku rýže a můžou to být třeba děti s 15 hodinovou pracovní dobou. Prachy, to je jediné co je zajímá. Je mi na blití z toho, jak se teď budou pohoršovat a v duchu budou nenávidět toho, kdo s tím přišel a uveřejnil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 10:51

A kto ti bráni tým Čínskym deťom platiť školu, ošatenie, jedlo a bývanie? Však choď do Číny a zamestnaj rodičov tých detí v nejakej normálnej práci. Alebo rovno založ firmu a postav v Číne krásnu child-free fabriku.

Jo aha, ono by ťa to stálo peniaze, čas a námahu. To vypisovať do diskusie ako ostatní by mali niečo robiť je ďaleko jednoduchšie.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 11:33

Ale vy si furt pletete různé jevy. Firmy mají vytvářet zisk, to je jediný smysl jejich existence. Z toho zisku platí daně. Je naprosto logické, zákonité a správné, že se snaží minimalizovat výdaje, tedy i přesunem výroby do míst, kde jsou nižší náklady. Byla by ohromná chyba, kdyby ta firma neustále nehledala úspory, ale o to se postarají její vlastníci, kteří úkolují a řídí management a vedení té firmy.

Není věcí firem zajišťovat vyšší životní úroveň nějakých číňanů, to je věcí PRC, aby svým lidem zajistila jejich potřeby. Stát jen nastavuje pravidla, zákony, minimální mzdu, sociální politiku atd. A dohlíží, aby všechny strany, tj firmy i lidé, podle těch pravidel fungovaly. Firma má svobodnou volbu - může podle těch pravidel hrát, nebo může odejít.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 08:48

Bílý muž který dostal za ůkol optimilizovat náklady bude mít místo AUDI TT,Mercedes S,kličoví akcionaři místo 20miliard 40miliard a výrobek bude o 5 procent levnjší.To je realita.nějak nepozoruji že by přesunutí výroby do východní evropy kde je levnější pracovní síla znamenalo napřiklad podstatne zlevnění Tuaregu.Nicmeně bílý muž aby upokojil ty jednoduší to odůvodní tím že vlastně všem pomohl - že ve skutečniosti díky tomu tlačí na cenu prace i v Evropě a díky tomu může srážet cenu práce - rozuměj vydírat i na domácí půdě už jaksi uniká všem v této rovnici.To je totiž to o co jde.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 11:00

Vrať se do třídy debílku, přestávka už skončila...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 11:15

ve třidě jsem byl naposled v roce 83.to sis hral v nejlepšim připadě v uhláku na strojvedoucího,jinak něco k věci?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 04. 2010 21:55

V tom případě to podle stylu vyjadřování byla čtvrtá pomocná...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 08:12

Jenže kdyby nedělali pro Microsoft (nebo spíš pro nějakou místní firmu, která má smlouvu s MS), tak by pravděpodobně chcípali hladem, doslova. Proč ti lidi tu práci berou, i za takových podmínek? Protože nemají na výběr, pro ně jsou tyhle, pro nás nelidské podmínky, docela výhra, taky by mohli být zapřažení do pluhu a orat poušť za hrst rýže na týden. Takhle mají hrst rýže na den a cvakají plastičky do sebe v hale, kde nemrzne a neprší, což je víc, než se podaří většině lidí z jejich okolí, oni to berou jako luxusní podmínky.

A co s tím budeme dělat? Zakážeme jim to. Firma se přestěhuje někam, kde to nebude vidět a dětičky se vrátí k orání pouště a smrti hladem. Anebo se zvýší cena, budou dostávat dolar na hodinu a budou dělat jen osm hodin denně, takže si moc nepomůžou, ale bílý muž bude muset platit za webkameru dvakrát tolik a bude štastný, jak zachránil svět.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 08:57

Toto vase tvrzeni je zcela demagogicke a snazi se otocit fakt ze MS (Apple, Genius) profituji na lidske utrpeni. Potazmo detske praci.

Ty firmy to dobre vedi, kdyby totiz chteli nic jim nebrani si to overit. Ale fakt, ze na to upozornil statni urad, dokazuje ze sami firmy nemaji zajem.

Kazdy ma plna usta Tibetu a Humanity, v zajmu humanitarni pomoci se bombarduji skoly. Ale vsichni ti co o tomhle jen blafaji, maji ntb z Ciny. Obleceni z Ciny, auto plne cinske elektroniky a navrch samolepku Free Tibet vyrobenou z v Cine vyrobeneho materialu.

Neverite?:

http://www.grovik.net/data/ntb-cesky-rozhlas.jpg...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:27

Ale firma nemá co zkoumat. Firma má vytvářet zisk a platit daně, v rámci platných zákonů, to je jediný smysl existence každé firmy. Na dodržování zákonů dohlíží stát, to je zase jeho smysl.

A máte nějaký důkaz, že MS nebo Apple porušil nějaký zákon? Pokud ano, jste povinen podat trestní oznámení, mimochodem. Ale tady přece nikdo nic neporušil. Microsoft uzavřel normální obchodní smlouvu o dodávkách něčeho, za takovou a tkovou cenu, takových smluv se uzavírají statisíce. Pokud zboží bude dodáno v požadované kvalitě a požadovaném termínu, zaplatí a nazdar bazar, víc ho nezajímá a ani nemůže. Pokud jeho dodavatel při výrobě porušuje zákony, tak je to jeho problém, a dohlížet by na to měl stát, tj Čína. A čínu to z logických důvodů nebolí, je pro ně ze všech stran výhodnější, aby dítě dostávalo 50centů za hodinu, než aby umíralo hladem, to snad pochopiíte i vy. Všichni jsou spokojeni.

A ano, mám značnou část věcí z číny, jako každý. To ale není problém číny, to je hlavně NÁŠ PROBLÉM, že nejsme schopni vyrábět tak, abychom byli konkurenceschopní. Čína se chová logicky, řeší svůj problém, tedy chudobu milionů lidí, tím, že vyrábí levně a tím se prosazuje na trhu. Zkrátka milion číňanů maká za hrst rýže. A svět to akceptuje. Pokud by se chovali jinak, neuspěli by a umírali by hlady, protože ten milion číňanů by nedostal ani tu hrst rýže...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:38

Sám jste si v té slátanině demagogií a nedomyšlenek odpověděl: "v rámci platných zákonů"!

takže ano, firma si musí hlídat, aby to bylo v rámci zákonů, protože pokud to není, tak následuje trest od státu v podobě sankcí (což může končit i likvidací firmy).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:52

A Microsoft snad porušil nějaký zákon? Jaký? On si zadal zakázku, objednal nějaké zboží! Tím přece žádný zákon neporušil! On nemusí zkoumat, jestli ten výrobce něco porušuje! Vás snad někdo může zavřít za to, že jezdíte v autě, jehož výrobce třeba vypustil nějaké svinstvo a tedy porušil zákon? Nebo že výrobce jogurtů týrá krávy, tak zavřeme všechny, kdo si od něho něco koupí? Zamyslete se!

A nemám sebemenší tušení, jaké jsou zákony v Číně a jestli ta naptaná firma něco porušuje. A i kdyby porušovala, je to její problém, jak to s PRC vyřeší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 11:28

Klidne si priplatim ze klavesnici, TV... kdyz budu vedet, ze diky tomu ma kamos ze zakladky z vedlejsiho baraku praci. Vzdyt ty firmy moc dobre musi vedet, ze nedavaji zamestnancum 5$/h, moc dobre vedi, ze nemaji naklady na ochranne pomucky, nestaraji o vypousteni toxickych odpadu. Jsou to kapitalisticke hyeny.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:18

Však si zisti kto pracuje v daných fabrikách a posielaj tým ľuďom peniaze. Kde je problém? A keď ti ide iba o kámoša zo základky ale nie o ostatných, zhraničných ľudí, tak tomu kámošovi posielaj peniaze rovno. Alebo ho zamestnaj na umývanie, upratovanie alebo čosi podobné. Nikto ti v tom nebráni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 13:19

Ses uplne mimo, proc bych nekoho zivil. Jde mi o to, ze klidne budu kupovat drazsi vyrobky vyrobene v CR, kdyz diky tomu budou mit lidi u nas praci. Co je mi do zahranicnich lidi, ti at si klidne chcipnou, kdyz si neumeji doma udelat svuj raj na Zemi. mimo jine, kdyz uz neco kupuji, tak se divam nejen na slozeni, ale i na zemi puvodu a pokud bych si mel vybrat mezi pytlem brambor z Cech a nebo ze Slovenska i kdyby mely byt levnejsi, tak si vyberu ty nase.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:35

Takže tebe sú cudzí ľudia ukradnutí, ale zároveň sa pohoršuješ nad tým, že iným ľuďom sú cudzí ľudia ukradnutí úplne rovnako

A Pražák môže kupovať zemiaky z Brna? A keď sme boli ešte Československo, tak ti tiež vadilo kupovať zemiaky zo Slovenska? Čo presne ti vadí na zemiakoch zo Slovenska? Že je geograficky ďalej? Alebo že sa tam rozpráva mierne odlišnou rečou?

Mne je jedno, od koho čo kupuješ. Ale to že to robíš ti nedáva absolútne žiadne právo požadovať od ostatných, aby robili to isté.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 15:37

Me nevadi Slovaci, mam mezi nimi dost pratel, ale vadi mi na Slovensku, ze se od nas odtrhlo a jeste chteli (a dostali) drze polovinu ceskeho zlateho pokladu, ikdyz Slovaku byla jen tretina. Jeste by se mohla trhnout Morava a Slezko a co znas pak zbude, proste blbost a Klaus s Meciarem zato maji ume velky vroubek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 17:16

No ten obchodník od ktorého si nekúpiš zemiaky je isto vinný za rozdelenie V tej dobe väčšina ľudí o žiadne rozdelenie nestála, rozdelenie majú na svedomí len a len politici. Najmä Mečiar - po rozdelení si tu mohol bačovať ako sa mu zachcelo, rozdávať podniky komu len chcel, čo by s dohľadom z Prahy mal o poznanie ťažšie.

Keď sa bude Morava chcieť odtrhnúť, nevidím dôvod prečo by sa nemala. Morava patrí Moravákom, Slezsko Slezanom, je to ich krajina, ich pozemky, ich majetok. Nepatrí to nikomu inému. Prečo by si ty alebo nejakí šašovia v Prahe mali mať možnosť rozhodovať o ich životoch? Môže sa ti to nepáčiť, môže byť odtrhnutie hlúposť, ale je to ich voľba, ich životy.

Inak nebyť xenofóbnych politickcých zmrdov, tak by sa nemalo čo od čoho odtrhnúť, pretože by neexistovali hranice, každý by si mohol chodiť z mesta do mesta bez toho, aby bol buzerovaný nejakými kontrolami pasov alebo občianiek. A presne preto je mi úplne jedno, či niekto postaví fabriku kdesi v Číne alebo v Nošoviciach alebo v Žiline. Kupujem od toho, kto mi dá lepšiu cenu, lepšie služby atď.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 02:06

To zas bude keců na Microsoft, přitom je celá Čína na vzestupu díky nejkrutější formě kapitalismu, která tam vládne. V některých oblastech se dnes mají Číňánci velmi dobře(lépe než Češi), ale jsou tam i oblasti, kde lidé nemají na vybranou, tak pracují v otřesných podmínkách, abychom měli levné klávesnice, myšky, webkamery...

A Microsoft ? Ten ani nemusí tušit, co se tam děje. Oni tam tak maximálně lejou prachy a dostávají za to zboží.

http://www.youtube.com/watch...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 08:58

Ba ne, tam nevládne kapitalismus, tam vládne komunismus. Jenom v komunismu je totiž člověk otrok, který je NUCEN pracovat zadarmo a jeho život nemá žádnou cenu. A tak to bylo i u nás, jenom jsme se v tom budování komunismu nedostali tak daleko.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 04. 2010 10:35

Nezmysel. Ako som pisal vyssie, v Cine je tvrda kapitalisticka diktatura.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:21

Hej lebo keď ty niečo napíšeš, tak je to automaticky pravda

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:30

Výraz "kapitalistická diktatura" je stejný nesmysl jako "komunistická demokracie". Princip kapitalismu je ve zdravé soutěži na trhu (čehokoliv, i trhu práce) a vše se ustálí vždy na takové úrovni, která vyhovuje oběma stranám (poptávajícímu i nabízejícímu).

Pouze v komunismu je možné, aby byl někdo nucený pracovat za podmínek, které mu nevyhovují. V kapitalismu mají lidé svobodnou volbu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 04. 2010 15:49

To nie je pravda. Kapitalizmus je ekonomicke zriadenie narozdiel od demokracie a diktaturu, co su zasa politicke druhy vlady. Komunizmus je z kazdeho trochu, ten riadi vsetky aspekty zivota.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 04. 2010 11:05

Ale kapitalismus v totalitě nemůže existovat. Totalita vylučuje možnost svobodné volby a dokonalé informovanosti, což jsou základní principy fungování kapitalismu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:42

Tak pro začátek prostudovat pár pojmů : KOMUNISMUS / SOCIALISMUS.

(U nás například nikdy nebyl komunismus. V ČR byl socialismus, pokud vím)

Já vím, že jde o slovíčkaření, ale je to celkem podstatné. V případě Číny je to ale dost podstatné slovíčkaření.

Pak si můžeš zjistit pár údajů o Číně : Rozloha, počet obyvatel, infrastuktura některých oblastí atd.

Lze to porovnat třeba se sousední Indií, která se brzy může stát druhou Čínou. Vidíš tam snad komunismus/socialismus ? Přesto můžeš věřit tomu, že tam lidi makají stejným stylem za pár centů. Stejně tak se můžeš podívat třeba na postkomunistické Rusko, kde vládne také kapitalismus. Také tam je hafo lidí, bída a lidé tam pracují za pár šupů. Tím se ti snažím říct, že bude vždy v některých státech bída. A je celkem jedno, jaký tam je momentálně režim.

A nakonec můžeme probrat třeba nás. U nás hákuje dost lidí za minimální mzdu, protože nemají na výběr. Ano, není to taková mizérie, ale zároveň to je jasný důvod, proč bychom měli držet huby. Nepřipadá mi normální, že například někdo hákuje v Hypermarketu od rána do noci za 50-60 na hodinu. (Bez ohledu na vzdělání a heslo KAŽDÝ SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCE). Takovej člověk sotva zaplatí nájem a žrádlo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 15:05

V Rusku nie je kapitalizmus.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 04. 2010 15:51

V Rusku je rovnaky posttotalitny kapitalizmus ako v byvalom vychodnom bloku vratene CR,SR. Len sa o tom u nas viacej pise, aby sa odviedla pozornost od nasich kadrov k ruskym.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 16:59

V Rusku je rovnaký postotalitný intervencionizmus, nie kapitalizmus. Kapitalizmus buď je, alebo nie je. Nemôže byť menší alebo väčší, postotalitný alebo totalitný.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 15:52

A co tam je? Vždyť pád komunismu tam byl už v roce 1991 pokud se nepletu. Přece když tam je prezident a vláda více stran, tak potom co to je? Komunismus? Socialismus?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 16:57

Medzi Komunizmom a Kapitalizmom je množstvo odtieňov. Zhruba ako keď niečo nie je čierne tak to neznamená, že je to automaticky biele.

V Rusku je intervencionizmus (tzn. štát zasahuje do ekonomiky reguláciami cien, zmluv a podobne), zhruba ako prakticky vo všetkých krajinách sveta. Niekde sú intervencie väčšie, niekde menšie, niekde sa odstraňujú a smeruje sa k slobodnejšiemu svetu - kapitalizmu (Čína), inde sa zavádzajú nové a smeruje sa k neslobode a tyranii - komunizmu (USA, EU). Otázka potom je, kde sa tieto tendencie zastavia a či sa nezmení ich smer.

Každopádne ak existuje čo len jedna jediná oblasť ekonomiky, do ktorej štát zasahuje (napr. minimálna mzda; určovanie cien nejakého tovaru/služby; zakazovanie predaja a užívania marihuany; atď atď ), tak sa už nejedná o kapitalizmus, ale o intervencionizmus.

Blbou vlastnosťou intervencionizmu je, že má tendenciu sa šíriť ako rakovina a nezastaví sa kým mu niekto poriadne neklepne po prstoch, alebo kým neskončí komunistickou tyraniou a zahubením samého seba

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 17:00

Ešte som zabudol - prezident a vláda nemá s kapitalizmom vôbec nič spoločné. Prezident a vláda je len istá forma intervencionizmu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 19:59

Tak ne no...Keď nie je, tak nie je...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 00:22

Chtělo se mi napsat, že tohle je jen špička ledovce, ale bylo by to zbytečné, poněvadž to že se v Číně praktikuje kapitalismus takového ražení, kterému by se divili i naši předci z 18. a 19. století, je všem známo. O této fabrice se píše jen proto, že vyrábí pro Microsoft. Vedle sebe mám myš značky Logitech, píšu na klávesnici Genius, hudbu poslouchám z repro stejné značky a vše vyrobeno v Číně, takže si nedělám iluze o tom jaké v těch fabrikách panovaly podmínky, když si vezmu za kolik jsem to koupil. Monitor mám Samsung, z Malajsie, vypalovačku DVD LG z Koree, takže tam to pracovní prostředí bylo určitě lepší. A stařičká CD vypalovačka TEAC je made in Germany, takže tam lidé za svou práci dostali zaplaceno určitě...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:10

Čína a kapitalizmus

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 04. 2010 10:34

Presne tak, v Cine je tvrda kapitalisticka diktatura.

A okrem toho tam zeru psi.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:18

Pes je maso jako kazde jine.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 14:56

Cítím z toho příspěvku ironii, ale v našich končinách se psi prostě běžně nežerou. Jinak dobrou chuť

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Anonymizovaný  |  16. 04. 2010 15:44

Nedavate si obcas u tamanov Kebab? S bielou omackou?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 18:38

A kdo si nedá

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 10:31

Micorosft je jen hlavni zakaznik, jinak delaji i pro HP, Best Buy, Samsung, Foxconn, Acer, Logitech a ASUS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 10:58

Moc iluzí bych si nedělal ani s tím TEACem - producenti jsou v tomhle případě už spoustu let jenom assembleři, mechaniky jako takové jim fyzicky bastlí další Číňan, elektroniku třeba Thajec a nebo Malajec, optika se sice dělá čistě strojově (Tchajwan, Korea?) ale v germánii to taky nebude. Němčour to v lepším případě jenom sešrouboval a zapojil, v horším případě jenom osadil (v číně vyrobeným) plastovým čelem s logem TEAC a olepil štítky Made in Germany...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 00:19

máme levné zboží a ještě jsme tak rozežraní, že nadáváme na šuntové výrobky z Číny, a přitom to tam vyrábějí děti prakticky zadarmo

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 00:41

spravne!

nase notebooky budu vyrabat nase deti!

uz mam aj slogan.

microsoft. deti detom.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 08:56

Bingo!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 09:24

Jinak!

WOW!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 00:17

A tohle je sociální cítění komunistických soudruhů .... až ironický jak podobně se projevovaly a projevují různé komunistické režimy po celém světě (nezáleží na kontinentu a etniku)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 00:46

to je zvlastne.

lebo tuto detsku pracu neodhalil ani Microsoft a ani Genius ktoremu patri tovaren.

odhalil ju cinsky narodny vybor pre pracu a ten zacal vysetrovat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 02:04

není to první případ spíš běžná praxe ... takže tento všemocný lidový výbor asi tak dobře nefunguje

1. Politický systém definuje podnikatelské prostředí

2. To že si to někdo v této zemi a nejenom toto vůbec dovolí svědčí o tom, že systém nebude zdaleka tak dokonalý

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 08:45

Ja myslim ze vybor patrne zafungoval dobre. Jenze tovaren je hodne, a vybor je jen jeden. Skutecne je to problem firem, ktere dokud na to nekdo neupozorni vec neresi! Prco taky o prachy jim jde az v prvni rade.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 02:24

Teď nějak nechápu, proč do toho s**eš soudruhy. Já osobně nejsem odpůrcem kapitalismu, ale to, co je v Číně, je horší tvář kapitalismu. To vůbec nemá se soudruhy nic společného. Je to normální tržní hospodářství. Jestli za to někdo může, tak soudruzi ze západu, kteří stavěli fabriky tam, kde je velká bída a nedostatek práce (velmi levná pracovní síla/vyšší čistý zisk). V dnešní době je to něco, co vlastně ani nedokáže spotřebitel ovlivnit. Všichni kupujeme ty věci z Číny. Už je to tak zaběhnutý.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 05:03

Protože ... komunismus nikdy nenastal a nenastane je to utopie - argument = lidská povaha (závist,chamtivost)

To co se ve všech destinacích, kde se radoby komunismus prosadil stalo bylo to, že se vytvořila uzká nomenklatura populace, která absolutní kontrolou státu nastolila takové podmínky aby mohla vykořisťovat zbývající populaci.

Demokratické zřízení státu má brzdy v podobě omezení moci .... prosím nesrovnávat demokracii s ČR tady máme taky ještě co dohánět

Soudruhy sem do toho pletl proto protože v Číně je totalitní zřízení vedené komunistickou stranou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 05:06

Jinými slovy ... je to kapitalismus naroubovanej do totality = nejhorší vlastnosti obou dvou na neskutečně vysokým levelu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 08:11

presne toto tvrdim aj aj!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 08:42

známé pořekadlo za komunismu: "Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 08:48

G. Orwell, Farma zvířat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 10:01

Pořád lepší toto pořekadlo, než moto naší vlády: ¨My jsme více než Vy"

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 11:01

vždyť je to pravda :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 10:46

Komunizmus by nemohol nastať aj keby sme všetci boli nakrásne mierumilovní baránkovia bez závisti a chamtivosti. Iba v raji, kde sú neobmedzené zdroje a každý má všetko bezprácne môže nastať komunizmus. Lenže taký raj na zemi nikdy nebude. Bohužiaľ niektorí ľudia si to v hlavách doplietli a myslia si, že implikácia je opačná, tj. že z komunizmu vzniká raj, čo blbosť.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:41

Voličům KSČM nemůžeš vysvětlovat nic ze sociologie a ekonomie. Jak chceš po někom, kdo sotva dostudoval základní školu, aby chápal věci, který se učí na vysoký škole. Banda levičáckých pablbů to stejně nikdy nepochopí, jejich mozek na to prostě nestačí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:48

Im asi nie ale možno "pôjde okolo" ešte niekto nezmagoretý a ten sa nad tým zamyslí

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 14:01

Inu někdo je chytrý někdo se jím stane. Někdo má tu smůlu, že i kdyby vychodil deset vysokych škol je to pořád hlupák a buran.

Chytrý člověk ovšem neháže lidi do jednoho pytle jen proto, že se s ním zrovna nedrží za ruku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 04. 2010 08:46

poznal jsem správně, že píšeš o JeCHovi?

Jech je zřejmě kovaný soudruh sociolog z Sdružení Modré Mládeže

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:48

No já s tebou v podstatě souhlasím, jen ta tvá odpověď mi připadá zcestná.

,, Soudruhy sem do toho pletl proto protože v Číně je totalitní zřízení vedené komunistickou stranou. ''

Ale to je přeci úplně jedno, ne ? :D Jako co s tím má společného vláda ? Vláda tam tak maximálně reguluje daně, tvoří zákony, ale nemůže kontrolovat pravidelně tisíce fabrik. Jak už jsem jednou napsal : Za to, co se tam děje, může především západní společnost. Takže ne soudruzi z Číny, ale soudruzi ze západu.

Kdyby tam byla ''demokratická'' vláda podobná té naší, tak by se stejně moc věcí nezměnilo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:58

Nemáte pravdu....

>> Vláda tam tak maximálně reguluje daně, tvoří zákony, ale nemůže kontrolovat pravidelně tisíce fabrik.

Vláda tvoří zákony + stát dohlíží na jejich dodržování. Pokud s tichým souhlasem připustí dětskou práci ve fabrikách a tvrdě ji nepotrestají, tak na tom mají vinu. Za současný stav tak můžou soudruzi z Číny, soudruzi ze západu jenom využívají možnosti, které Čína nabízí.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:48

Přesně tak, může za to hlavně nebo spíše dokonce POUZE čínská vláda. Protože je to o nastavení mantinelů v podnikání a také o svobodě slova, která v Číně zřejmě neexistuje... Dovolila by si toto nějaká firma třeba v USA? Asi ne..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:52

V USA by totiž nikto do takej fabriky pracovať nešiel, pretože tam existujú lepšie alternatívy. V Číne je ale práve takáto práca tou lepšou alternatívou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 14:01

USA -- Zhruba 300 000 000 obyvatel. Země, kde vždy fungoval kapitalismus. Nikdy tam nebylo rudo, takže se nikdy nemuselo transformovat hospodářství na jiný systém.

Čína : Zhruba 1 300 000 000 obyvatel. (To je o celou miliardu více). A to se jedná o stát, který má jen o něco menší rozlohu, než USA. Do roku 89 tam fungovalo úplně jiné hospodářství.

Nemůžete čekat, že tam bude za dvacet let pořádek. A už vůbec nemůžete čekat, že tam nebudou pracovat děti. Je tam prostě bída. To, že už je to důsledek rudého režimu, je věc druhá. Každopádně je to něco, co se nedá jen tak eliminovat a těžko říct, jaká by tam byla situace, kdyby tam nikdy rudo nebylo. (Viz. sousední Indie)

Všechno je to jen polemizování o h*vně. Fakt je ten, že tam je kapitalismus v plenkách a my si neseme svůj podíl viny na tom, co se tam momentálně děje pod taktovkou komoušů.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:52

No máte pravdu v tom, že Čína může tvrdě trestat práci dětí ve fabrikách, ale kdo (a hlavně jak) to bude kontrolovat ?

Myslíte si, že Čína dokáže kontrolovat práci v každé fabrice ? Jestli tam náhodou nepracují nějaké děti z ulice, které nemají ani doklady ? To je naprostá utopie. Proberte se...Ten stát to prostě neovlivní. I kdyby vládu Číny převzali byrokraté z EU, tak by nedokázali zabránit tomu, aby někde ve fabrice nepracovalo x dětí z ulice.

Je tam prostě bordel. Ví to celý svět. Zneužívá se tam bídy. A to oboustraně. Určitě je pravda, že by vláda mohla jednat, ale nikdy tam nebude jiná situace.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
18. 04. 2010 19:04

Tesne vedle Lide jsou jen stado, ktere nekdo ridi (media, stat [a jeho casti]). Co dovoli vlada, to se deje. Argumenty ala "nikdo by to neuhlidal" jsou zcestne, od toho tu mame/maji moc vykonnou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:08

"Jestli za to někdo může, tak soudruzi ze západu, kteří stavěli fabriky tam, kde je velká bída a nedostatek práce .."

Hej, lebo fabriky treba stavať tam, kde je pracovných síl nedostatok a všetci sú zamestnaní, to sa určite ľudia do fabrík budú len tak hrnúť. A vôbec netreba stavať fabriky a teda vytvárať pracované miesta tam, kde je vysoká nezamestnanosť, tí ľudia sú isto mimoriadne šťastní, že sú nezamestnaní. Kto to kedy videl, aby sa proti biede a nezamestnanosti bojovalo vytváraním pracovných miest!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 09:22

Opet dalsi demagogie.

Fabrike stavi tam kde se to vyplati. Pracovnich mist je limitni pocet tedy omzen horni hranici.

Takze fabrika sice zamestna X lidi (deti) v Cine, nasledkem toho ale propusti X lidi v lokaci, ze ktere prisla. V te zustava mayximalne vedeni a management.

Dusledkem je vysoka nezamestnanost v oblastech kde jsou vysoke zivotni naklady a lide nemaji sanci se tam zivit jinak.

Tezko zacnete budovat policko s bramborama uprostred Prahy nebo Ostravy.

Priste az budete chtit poucovat a vset pseudo ekonomicke reci, zkuste to domyslet dal nez Vas to naucili v prvnim rocniku.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 09:40

Omyl. Důležité je demografické složení. Pokud potřebuju fabriku, kde bude potřeba stotisíc dělňasů s minimálním vzděláním, postavím jí v číně, v Nošovicích nebo na Slovensku, nebo na jiné periferii a těch pár techniků tam přivezu. Klíčová bude cena za hodinu práce nekvalifikovaného dlěníka.

Pokud budu potřebovat superhyper technologii, kterou bude obsluhovat sto super expertů, tak to postavím blízko nějakého technologického centra, třeba poblíž unverzity.

To, že se fabriky stěhují na východ, je důsledek toho, že jsou tady vysoké náklady na práci. Dělníci chtějí moc, mají sociální dávky, odbory a podobné vymoženosti, které zvyšují cenu práce. A podnikatel se chová logicky, jde za cenou, to je naprosoto pochopitelné, kdo by platil za víc za něco, co o kousek vedle dostane za půlku?. Takže problém není na straně zaměstnavatele, ten nemá na výběr, ale na straně faktorů, které cenu práce zvedají. Snadno se totiž stane, že kdo chtěl víc, nemá nic.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 11:14

Demagogie, delamu tu za 1/3 ceny nez tr. v Nemecku a budes tvrdit, ze jsou tady vysoke naklady na praci?

Odbory? Tem snad vdecime, za to, ze od 19. stol. se tu nezamestnavaji deti, nemame 15ti hod smeny za chleba a vodu.

Proti takovym firmam, ktere presouvaji vyrobu na vychod by se melo tvrde zakrocit, nevim, proste vysoke dovozni clo, nekupovat jejich vyrobky, sankce.

Je to pekny hyenismus, propustit zde 3000 lidi a najmout na vychode otroky, kteri za temer nulove platy makaji v nelidskych podminkach, nejake pauzy na odpocinek, zdravotni prohlidky, narok na zakonou dovolenou, bezpecnost prace, bezpecnostni pracovni pomucky... proste nic + prace deti. Dale vydelaji na tom, ze nemusi dodrzovat nakladani s ekologickymi odpady, jako je treba voda po vyrobe plna tezkych kovu.

Jenze tohle je kruh, oni si podnikatele neuvedomuji, ze kdyby zde dali lidem praci, za primereny plat, ti lide ty penize utrati za jejich vyrobky. Kazdy by si mohl dovolit vice ve svem nakupnim kosi, a jim by rostly zisky a odbyt. Zato kdyz presunou vyrobu a zde vytvori tisice nezamestnanych, tak ti si tezko neco koupi, zvlast kdyz to nutne nepotrebuji a pak tu nema stagnovat ekonomika. Za takovy marast ve kterem zijeme, muzou prave takove podniky jako je MS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 11:53

Odoborům momentálně spousta lidí vděčí za to, že nemají práci žádnou. Jinak, když např. ušití kalhot stojí nákladově v OP Prostějově 300Kč (a to mají hodně nízké platy) a z Číny ti to dorazí to samé za 50Kč, tak je asi jasný, že je to v pytli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:00

Blábolení typického odboráře. Znalosti 0, ale rozumím všemu... Kdyby se odboráři ve škole lépe učili, pak by nebyli odboráři, ale ...

To, že se tu pracuje za 1/3 ceny oproti Německu je nulová informace. Záleží na produktivitě a s tou se Češi chlubit moc nemůžou.

Odbory v 19. století vůbec neexistovaly. Ty věci, které uvádíte řešila Marie Terezie ve století 18. Co si zopakovat základku?

Hyenismus vidím hlavně ze strany odborů, kdy často svými vysokými požadavky firmu v problémech potopí než aby jí pomohli.

A ne. Lidi by si jejich výrobky nekoupili, protože by pro ně byly "drahé". To je hlavně problém myšlení těch lidí a ne těch podnikatelů. Lidi si raději koupí levný šmejd vyrobený v Číně, než něco kvalitního vyrobeného v Evropě. Podniky se chovají tak, aby splnily svůj účel - co vyrobí, to musí prodat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 13:07

Jednak nejsem odborar, u nas v praci nam vubec hrozili, ze pokud se doslechnou, ze by nekdo chtel zalozit odbory, tak okamzite poleti.

Produktivitu prace mame srovnatelnou, je vykoupena delsi prac. dobou.

Sam si zopakuj zakladku, prvni odbory vznikaji ve 30. letech 19. stol., konkrentne 1. odbory na ceskem uzemi 1844

http://www.oskovomb.cz/historie-odboru...

PS: a kdo ty f. do problemu dostal? Na 99% neschopny management, ktery si da jeste milionove premie.

Jsem to videl treba u otce ve fabrice Technometra Prah Hostivar, vyrabeli leteckou hydrauliku a byl o to vysoky zajem, vedeni ale zajimalo, jak rozprodat detsky tabor na Luznici, horskou chatu v Krkonosich, prilehle pozemky, presne nastroje a stroje v bezvadnem stavu se NAVAHU prodavaly do srotu, propustilo se co slo, z 200 nastrojaru si tam nechali meho otce + jednoho cloveka. Pak je koupila Praga, fabrika uz neni, pozemek se prodal, snad uz to ted neni ani Praga a jsou v male budove za Prahou. Takhle se u nas hospodari.

Ad. mysleni lidi, asi nesledujes TV, lidi kupuji kavalitni vyrobky, treba potraviny, zato v mene, nez Mince, EuroShop atd. to vis, ze se vzdy najdou lidi co budou kupovat od veitnamcu, ale nemuzes to vtahovat navsechny.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:16

Tak prečo si odbory tú fabriku a stroje a všetko neodkúpili a nepodnikali tam sami? A tá fabrika sa ako dostala do rúk tých, čo ju rozpredali? Privatizáciou cez kamaráta alebo ju sami založili, zveľaďovali a potom im jedného dňa šiblo a rozpredali ju? Vysvetli mi, ktorý človek by nakúpil stroje za milióny a potom ich predával na váhu?

Nebola tá fabrika náhodou znárodnená a potom iba prevedená do rúk kamaráta nejakého politika? To sa potom ale nesťažuj na podnikateľov a kapitalistov, sťažuj sa na komunistov a socialistov, ktorí to do takéhoto stavu dostali.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 15:46

Asi si nepamatujes, kdo tu provedl divokou privatizaci, ale komunisti ani socialisti to nebyli.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 17:20

Iste, ešte tú o karkulke poprosím Privatizácia bola iba najlepším zo zlých riešení prechodu z tyranského systému do slobody. Povedal by som, že sa to skončilo pomerne dobre. Inde sa vraždilo, u nás sme iba prišli o peniaze. Netvrdím, že tí, ktorí nakradli by nemali byť potrestaní, ale pozerať sa treba dopredu, nie dozadu. Poučiť a rovnaké chyby už neopakovať. Z oplakávania minulosti ešte nikto nezbohatol.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:46

Takže rovnakou úvahou by zrejme z Čiech mali odísť všetky zahraničné firmy, nie? Žiadne počítače, z áut iba škodovka, Internet by tu vôbec nebol. Fakt by to bolo omnoho lepšie ako dnes.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 13:13

Asi nechapes rozdil mezi rozsirovanim vyroby a postavenim dalsi fabriky v zahranici a prsunem, kde v puvodni zemi tisice lidi vyhodis na dlazbu, stroje prevezes do zeme s minimalni cenou prace a puvodni fabriku zbouras.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:28

Aha, to už zrazu nie je presúvanie fabriky, keď to má prísť do Čiech, tak je to automaticky vždy rozširovanie výroby.

A nemali by byť trestaní aj všetci tí, ktorí nikdy žiadnu fabriku nepostavili? To tiež prispieva k nezamestnanosti. Však zrušením fabriky len vrátiš ľudí do situácie, ktorá bola pred postavením fabriky. Keď nemali nárok na prácu pred postavením fabriky, tak ju nemôžu mať ani po zrušení, logické nie?

A hlavne, svet sa mení zo dňa na deň. Niektoré miesta zanikajú, ale zároveň vznikajú úplne iné, nové. Dnes budú tisíce ľudí prepustené, zajtra budú tisíce ľudí zamestnané. Tvoj problém je, že sa pozeráš iba na jeden faktor ekonomiky a hodnotíš ho totálne izolovane od všetkých ostatných. To je hlúposť.

A keď už sme pri tých fabrikách, bráni ti snáď niekto nejakú fabriku založiť a zamestnávať tam ľudí za takých podmienok, aké uznáš za vhodné? Nie nebráni. Tak choď a založ a máš po probléme.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:16

A jak zajistíš, že ten podnikatel, kterej bude vyrábět u nás s dvojnásobnými náklady, zajistí, že si jeho zaměstnanci koupí jeho výrobky a ne o 50% levnější výrobek konkurence z Číny? Je třeba myslet dál než za první roh.

Všechno to, co přisuzuješ jako zásluhy odborům, jsou věci dané zákonem. Odbory akorát vyjednávají výši platů, popřípadě dalšich zaměstnaneckych výhod. Jakmile to ale přepísknou, dopadne to tak, že se nakonec zaměstnavatel nasere a přesune výrobu jinam.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 04. 2010 16:00

To se uzakonilo az casem, nejdrive ale museli jit delnici do stavky, aby si v 19. stol. na panu kapitalistovi vydupali lepsi prac. podminky.

Zajistit, by to slo clem na cinske vyrobky, aby byly u nas drazsi nez tuzemske, pak by to slo treba pozitivni motivaci jako ve filmu Postriziny, kdyz v pivovaru se chvalili, "ja mam motocykl ceske znacky", "my mame nakladni automobil ceske znacky", proste aby si lidi ceskych vyrobku vazili. Protoze zeme, ktera nic nevyrabi, tak te se dari tuze spatne, viz USA.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 17:26

Hej lebo umelé zdražovanie tovaru je najlepšou cestou k blahobytu Predpokladám, že budeš rovnako bojovať za vysoké clá na české výrobky v Číne, to iste prinesie Čechom nebývalý rozvoj pracovných miest.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 04. 2010 10:11

Jistě, klasická ekonomická poučka - colo = zlo.

Jistě, musíme se přeorientovat na výrobu produktů, ve kterých jsme dobří a můžeme je na oplátku dodávat do Číny levněji, než by si je tam vyprodukovali sami, čímž my budeme mít levné hadry, a Čiňani zase levné výrobky "X" vyrobené původem u nás.

Otázka je, jestli vůbec máme Číně co nabídnout, a nebo nás spíš zlikvidují tím, že všechno začnou kopírovat, takže to nakonec bude ZASE výhodné jen a jen pro tu Činu a my prostě nebudeme stíhat přeorientovávat se na vhodnou výrobu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 04. 2010 11:01

Pokud to nedokážeme, nemáme na této planetě budoucnost. Jenom ten národ, který dokáže být alespoň v něčem lepší než ostatní, se může udržet. Pokud někdo nemá co nabídnout, tak ho nic pozitivního nečeká...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 04. 2010 11:02

Ano, ale opět se ptám, jak tohle dokáže zajistit ten podnikatel vyrábějící u nás?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:02

Přesně tak, Cassule...Máš naprostou pravdu.

Kdo sleduje pravidelně zprávy, tak ví, jak to chodí. Často se to probírá například na ČT24.

Víš, jak to chodí u nás....Budují se průmyslové zóny, investoři se lákají na symbolické ceny pozemků. A aby to nebylo málo, tak mají daňové úlevy na deset let. Některé fabriky dostávají dokonce i prachy na výstavbu.

Pak uplyne deset let, fabrika zavře krám a táhne do hajzlu. Normální jev, který není v ČR neobvyklý.

To je prostě prů**r. Když příjde investor, tak má jasnou představu o tom, kolik bude dávat maximálně dělníkům. Má jasnou představu o tom, kolik toho musí měsíčně vyrobit, aby se mu to vyplatilo.

Pokud se najednou zjistí, že Češi neumí hákovat/vyrábět, nesplňují podmínky a chtějí vyšší platy, tak nic nebrání v přesunu dál na východ, kde lidi budou hákovat za míň a přitom budou produktivnější.

Prostě deset let na zkoušku a pak se uvidí...Ale to je špatný systém.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 13:19

Akože lepší systém by bol, keby tá firma tu ostala a zamestnávala neschopných ľudí, ktorí nič nevyrobia?

Že sú daňové prázdniny, lacné pozemky pre firmy a podobne hlúposť, to sa zhodneme. Akurát sa zamysli, kto tieto "vymoženosti" zahraničným firmám umožňuje. Presne tak, je to štát a vláda.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 14:11

Ne AKOŽE by bylo lepší, kdyby se ta firma od samého začátku musela více snažit.

Já samozřejmě netvrdím, že je pro nějakou společnost dobré, když to Češi flákají a odvádějí mizernou práci. Sám nevidím důvod, proč by měla taková společnost zůstávat.

Ale to už je tak trochu problém i toho, že je té společnosti tak trochu jedno, jestli ta produktivita nejede úplně podle plánů. Nenutí ty lidi k lepším výsledkům. V podstatě jen vydělají a jedou dál. Přesunou se zase někam, kde to bude ještě lepší. A co z toho má stát ? V podstatě nic.

Určitě je nejlepší získat investora, který se bude více snažit - a to bez nějakých úlev. Tzn. větší dohled, motivace těch zaměstnanců k tomu, aby splňovali nějaké normy. Pak taková společnost zůstane minimálně o něco dýl, což je daleko přínosnější pro stát.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 10:40

To je nezmysel. Počet pracovných miest je naopak neobmedzený. Keby bol obmedzený, tak by sa nikdy nemohol zvyšovať počet zamestnanov v celej histórii ľudstva, čo je totálna blbosť. Ľudia chcú stále nové a nové veci, preto treba stavať nové fabriky, ktoré predtým nikdy nikde nestáli = úplne nové pracovné miesta. Rovnako sa zvyšuje počet ľudí na zemi = treba vyrábať viac = treba nové fabriky. Ľudstvo nikdy nebude v stave, keď si povie: "Jo, teraz už máme dosť, už nič nové vyrábať nechceme."

Nehovorím, že žiadna fabrika nebola zrušená a presunutá. Príčiny ti už ale vysvetlil prispievateľ nado mnou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 04. 2010 12:10

zaujmava je aj bezproblemova spoluprava kapitalistickeho rezimu s komunistickym. O to smutnejsie vyznieva fakt ze v USA je uplne jedno co sa deje v Cine hlavne ze co najlacnejsie vyrobia svoje vyrobky a hlavne ze mozu vyvazat svoj export do Ciny vid Boeing.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
17. 04. 2010 18:17

No až na to, že je to spíš pravá strana kapitalismu, byl to vždycky "otrokářský systém", jen díky globalizaci jsou ty otroci na druhé straně světa, stejně tak ty neekologické továrny. Západní svět si nežije nad poměry kvůli tomu, že by měl tak super systém, ale díky otrokářské síle na druhé straně světa, jen moc nechápu jak to, že to pořád funguje a vlastně ani pořádně jak, ale jsem přesvědčen, že to takhle nemůže fungovat věčně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor