Software | Právo | Pirátství

Vadí vám princip udavačství u EET? U softwaru už přitom funguje dávno, využívá ho BSA

Systém elektronické evidence tržeb (EET) byl před týdnem zaveden do praxe a už známe první data: Osmnáct milionů účtenek a sedm stovek udání. Aby celý systém vůbec fungoval, je udavačství podmínkou, bez toho by nepoctiví obchodníci mohli žít celkem bezstarostně. Právě tento princip budí nejvíce kritiky. Ale není u nás ničím novým, dávno už ho používá BSA k odhalování používání nelegálního softwaru.

Business Software Alliance (BSA) je mezinárodní sdružení softwarových firem, které má za cíl potlačovat šíření nelegálního softwaru. V Česku nemá oficiální zastoupení, ale kampaně a případné právní spory zde řeší skrze zastoupení třetími stranami.

Hlavní zbraní v boji proti tzv. softwarovým pirátům je zastrašování a udávání. Udání může být i anonymní, ale i tak dává impuls k tomu, aby BSA zaslala do firmy výzvu s doložením o legálním původu softwaru. Není povinností na ni nějak reagovat, ale bez reakce o to víc začne BSA svůj cíl zkoumat. Sežene-li nějaká další svědectví či přímé důkazy, podá podnět k prošetření policii.

Udavači Informátoři dostanou odměnu

Motivací k udání jsou kromě zákeřnosti také finanční odměny. Slibováno je až 300 000 Kč, což je maximum, nicméně jedná se o 10% z náhrady škody, kterou se BSA podaří z udané firmy vysoudit. K výplatě peněz je také pochopitelně potřeba vystoupit z anonymity.

667767944
Usměvavý chlapík vás nabádá, abyste žalovali na firmy, u kterých máte podezření na používání nelegálního softwaru

„Před dvěma lety BSA v Česku zavedla systém finančních odměn pro informátory, kteří pomohou odhalit případy užívání nelicencovaného softwaru ve firmách. Jen za letošní rok BSA informátorům vyplatila odměny převyšující 300 tisíc korun,“ sdělil v letošní zprávě Jan Hlaváč, který BSA v Česku mediálně zastupuje.

Podle dostupných informací ze strany BSA přichází nejvíce udání ze strany bývalých zaměstnanců firem. Samozřejmě je také populární udávání konkurence, na čemž BSA stavěla před pár lety i kampaň.

Podle blíže nepopsané studie BSA je v Česku údajně 33 % softwaru instalovaného bez platné licence. Průměr evropské unie je 29 %, celosvětový průměr je 39 %. Nejsme tedy na tom nějak špatně, z regionu střední a východní Evropy dokonce nejlépe. V Rakousku je podíl nelegálního softwaru 21 %, v USA 17 %.

Diskuze (33) Další článek: Pebble oficiálně skončil: Pebble Time 2 a Core nebudou, záruku pro současné hodinky nelze vymáhat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,