V Adobe jsou líní a motto Googlu je nesmysl, tvrdí Steve Jobs

„Jsou líní. Mají obrovský potenciál dělat zajímavé věci, ale oni to prostě odmítají,“ zaznělo z úst Stevea Jobse na adresu softwarové společnosti Adobe. Šéf Applu se minulý týden po uvedení tabletu iPad sešel v Curpentinu s několika zaměstnanci jedné z nejúspěšnějších technologických firem posledních let a odpovídal na jejich otázky. Jak informoval magazín Wired, mnoho z nich se týkalo především společností Adobe a Google.

„Apple nepodporuje Flash z toho důvodu, že je strašně chybový,“ pokračoval Jobs v kritice Adobe. „Kdykoliv počítač Mac spadne, je to kvůli Flashi“ řekl nevybíravě. „V budoucnu nikdo nebude používat Flash. Svět přechází na HTML 5,“ vyřknul jeden z nejvíce charismatických byznysmenů jednadvacátého století. S kritikou pokračoval i nadále. „Nedělají (Adobe) nic s příležitostmi, které jim Apple nabízí, jako třeba Carbon,“ postěžoval si na vývojáře technologie Flash. Jobs poukazoval na to, že by Flash mohl být s Mac OS X mnohem lépe spojený a tím pádem i více stabilní, kdyby v Adobe použili API rozhraní Carbon. To umožňuje přístup do těch nejnižších sfér systému.

Šéf Applu tedy věří v brzký nástup HTML 5 jako majoritní webové platformy. S tou už například začal ve větší míře experimentovat Google, který na svém portálu YouTube začal vedle klasického Flash přehrávače nabízet možnost přehrávat video pomocí HTML 5 tagu <video>. Apple pak povolil Googlu vydat aplikaci Google Voice pro datové VoIP hovory na iPhonu až poté, co ji předělal právě do HTML 5.

Mnozí Jobsovi oponenti však Adobe alespoň částečně obhajují a zdůrazňují, že kdyby s touto firmou Jobs před lety neuzavřel závaznou smlouvu o vývoji grafických aplikací jako Photoshop, Illustrator a InDesign pro systém Mac, nikdy by se mu nepodařilo tyto počítače tak rozšířit.

„Dont be Evil“ od Googlu je nesmysl

Jobs ale nekritizoval pouze Adobe, ale opřel se i do dlouholetého partnera jeho společnosti, internetového obra Google. Konkrétně se snažil odpovědět na otázky, zda Google může se systémem Android a novým telefonem Nexus One konkurovat iPhonu a zda tento telefon může porazit. „My jim to nedovolíme,“ řekl prostě Jobs. Už při uvádení Nexus One na trh podnikl muž v roláku první marketingové tahy. V ten samý den například spustil reklamní kampaň, ve které se AppStore chlubí už třemi miliardami prodaných aplikací. Jobs dále potvrdil, že Apple ještě tento rok přinese pro iPhone několik významných aktualizací, se kterými Google nebude moci držet krok. Dodal rovněž, že tento rok přijdou na trh nové počítače Mac, které Apple posunou na další úroveň.

Jobs byl pak přerušen další otázkou, nicméně publiku sdělil, že by chtěl k předchozímu tématu dodat ještě jednu věc. „Tahle ´Dont be Evil´mantra, to je nesmysl,“ pronesl hanlivě na adresu Googlu za bouřlivého jásotu přítomného zaměstnaneckého publika. Šéf Applu tak poukazoval na to, že motto Googlu „Nebuď zlý“, podle kterého se snaží firma řídit, nebo alespoň tak navenek vypadat, je nesmyslné a firma samotná se jím vůbec neřídí. Dost možná to souvisí i s posledním vývojem ohledně sporu Googlu Čínou.

Současný šéf Googlu Eric Schmidt přitom ještě donedávna seděl ve správní radě Applu. Kvůli překřížení trhů obou firem však na tento post kvůli střetu zájmů rezignoval. Více o stále více rostoucím konkurenčním boji Googlu a Applu v naší bleskovce.

Jobs si je svými kroky v podnikání jistý a dokázal to i v rozhovoru s Waltem Mossbergem ze serveru All Things Digital. Na otázku, zda udávaná výdrž iPadu (10 hodin) není málo, když je tento přístroj prezentován i jako čtečka elektronických knih, rozhodný Jobs dodal, že „si nikdo nečte 10 hodin v jednom kuse“. Jeden z předních inovátorů technologického světa se v rozhovoru snažil vyvrátit i to, že by neobstál v konkurenčním boji s Amazonem, který elektronické knihy prodává už několik let a nabízí i vlastní čtečku Kindle. „Vydavatelé aktuálně Amazonu zadržují některé knihy, protože nejsou spokojeni,“ dodal k tématu Jobs a řekl, že ceny knih budou u obou firem stejné a že je Apple nebude nabízet dráž, jak se spekulovalo.

Applu se v současné době ekonomicky daří. Za poslední fiskální čtvrtletí firma zaznamenala rekordní čistý zisk ve své historii, když vydělala 3,38 miliardy dolarů. Za rok 2009 navíc vzrostla hodnota akcií o více než 100 procent. O Jobsovi, vůdci, který Apple vytáhl z bankrotu až na vrchol, si můžete přečíst v knize Jak myslí Steve Jobs. Ta nyní vyšla v rozšířeném vydání, které monitoruje jeho nedávnou rakovinu.

Témata článku: Google, Apple, Byznys, Steve Jobs, Adobe, Eric Schmidt, Jobs, Adobe Flash, Carbon, Google Nexus, Amazon Kindle, Mossberg, Mantra, Indesign

231 komentářů

Nejnovější komentáře

  • darth_swer 7. 2. 2010 4:36:59
    ja nechapem preco ma niekto vkuse potrebu sa tvarit ze je menej...
  • -drb- 2. 2. 2010 17:59:39
    Zkuste macka používat delší dobu, ve spoustě věcí vystřízlivíte. Jsem...
  • Roman Nepšinský 2. 2. 2010 15:03:46
    Jj, se vším souhlasím ;) Já řešil pro zákazníka aplikaci s ozubenými...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?