Už jen měsíc a půl. Nahlaste poslední chyby ve Windows 10

Už brzy uvede Microsoft Windows 10. Podle kritiků to nestihne, podle pragmatiků to bude tak tak a podle optimistů to dá levou zadní, protože má armádu insiderů. Jak vlastně pracují?

Za měsíc a půl dorazí k milionům uživatelů z celého světa nový operační systém Windows 10. Mnozí z těch, kteří si v rámci programu Windows Insider vyzkoušeli některou z jeho testovacích verzí, si ale kladou otázku, jestli v šibeničním termínu dokáže Redmond opravit hromadu zbývajících chyb, které ve Windows 10 ještě zůstávají.

954004835
Windows 10 Preview není úplně zdarma. Od uživatelů se očekává, že budou aktivně hledat a hlásit chyby a nápady na vylepšení

Některé z nich jsou kosmetické, jiné stejně neurčité jako kvantová fyzika – v jednom sestavení se z ničeho nic objeví a pak zase zmizí. Tato nejistota nakonec přinutila i mě, abych se paradoxně po bezmála ročním testování a dva měsíce před vydáním finální verze vrátil do bezpečných vod Windows 8.1. Prostě jsem nabyl dojmu, že chyb spíše přibývá, než že by jich bylo měsíc od měsíce méně a méně

Pouze tři miliony chybových hlášení

Windows 10 rozhodně nejsou pro každého. Pokud vstoupíte do programu Windows Insider, měli byste být především zodpovědnými betatestery. Systém máte zdarma hlavně proto, abyste hlásili nové chyby.

Většina insiderů ale spíše mlčí. Od loňského září vstoupilo do programu okolo čtyř milionů uživatelů. To je docela úctyhodné číslo, jejich skutečná aktivita je ale mnohem nižší. Od té doby totiž betatesteři dohromady zaslali pouze tři miliony hlášení všeho druhu. V průměru to tedy odpovídá necelému jednomu hlášení na jednoho uživatele. To je docela málo, aktivní insider by totiž během oněch více než osmi měsíců sepsal desítky nápadů na vylepšení a hlášení chyb.

I toto zdánlivě malé množství však dalo Redmondu docela zabrat, a tak se produktový tým na blogu Windows rozepsal, jak vlastně s hlášením chyb od komunity pracuje v praxi.

Hlásit česky, nebo anglicky?

Začněme u tuzemského uživatele, který má na počítači některý z posledních buildů, které jsou už měsíce lokalizované do češtiny. K zasílání chyb slouží předinstalovaná aplikace Windows Feedback, která je přeložená do češtiny a zobrazuje hlášení od ostatních z dané lokalizace. Uživatel je tedy přirozeně na rozcestí, jestli psát hlášení v univerzální angličtině, nebo ve své rodné řeči. Nabízí se samozřejmě ta druhá možnost a to i s ohledem na to, že členové Windows Insider jsou opravdu z celého světa. Podle Microsoftu se nepřipojují počítače s Windows 10 pouze ze čtyř států na světě. Bude mezi nimi jistě i Severní Korea.

456141315 822575768 30856693
Windows Feedback by měl být každodenní nástroj betatesterů Windows. Použitý jazyk zprávy se i mezi českými uživateli různí. Jednou je to čeština, po druhé spíše univerzálnější angličtina.

Chyba lávky. Pokud vám nedělá angličtina problémy, určitě reportujte chybu právě v ní, všechny ostatní jazyky totiž do angličtiny strojově překládá Bing Translator. A pokud jste už některý z těchto překladačů zkoušeli – a to včetně překladače od Googlu, jistě dobře víte, že složitější text docela často převedou do jen těžko pochopitelného guláše, ve kterém původní sdělení často zcela změní význam.

Rodilý Čech se sice k hlášení nakonec přeci jen může dostat, ale spíše v případě, kdy se jedná přímo o některého z členů vývojářských a produktových týmů v Microsoftu, nebo se jedná o hlášení chyby v překladu, kterým se věnují skutečně lokalizační týmy. Jim bylo určené třeba hlášení, že aplikace Insider Hub (dnes Centrum Insider) přeložená do češtiny jako „Rozbočovač zasvěcených osob“ opravdu nebyl dobrý nápad.

Češi jsou přitom poměrně aktivní insideři. V posledním veřejném sestavení 10130 podle interních statistik Microsoftu zaslali celkem 79 připomínek. Jen pro srovnání, z takové šedesátimilionové Itálie dorazilo 121 připomínek, z Ruska 287 a z Francie 316. Pokud bychom tato čísla převedli na počty obyvatel dané země, patříme k reportovací špičce. Určitě v tom tedy ještě ty dva měsíce směle pokračujte.

796912425
Nahlášení připomínky v sestavení 10130 podle lokalizace. Desetimilionové Česko na tom není vůbec špatně.

Jak inženýři čtou naše hlášení

I když by celá komunita insiderů mohla vyprodukovat mnohem více hlášení, tři miliony kusů je i tak ohromná cifra a v Redmondu je musejí nějak zpracovat. Kdyby měli pročíst jedno hlášení po druhém, nejspíše budou muset najmout stovky brigádníků. Proto před hlášením chyby zkontrolujte, jestli ji už nevytvořil někdo před vámi a raději hlasujte. Počet hlasů je totiž jedna z nejdůležitějších metrik.

Hlášení, která mají nejvíce hlasů, systém automaticky označí jako důležité a dostanou se přednostně k vývojářům. V Redmondu používají také cloudové grafy, tedy shluky klíčových slov, která se v hlášeních vyskytují nejčastěji. Když se tedy v sestavení 10049 poprvé objevil prohlížeč Spartan, cloud vypadal takto – nejvíce hlášení směřovalo právě k němu.

577574886
I takto se mohou v Redmondu podívat na všechna hlášení na jedné hromadě, přičemž důležitost (četnost) určuje velikost jednotlivých klíčových slov.

Jelikož se na vývoji Windows 10 podílí hromada týmů, z nichž každý má na starost některou z částí operačního systému a jeho výbavy aplikací, dostávají tyto týmy ve formě e-mailů průběžné výtahy toho nejpalčivějšího, co se týká dané kategorie. Takže tým, který vyvíjí třeba nové moderní nastavení, dostane souhrn chyb, které se týkají právě této aplikace.

Vývojáři ale nakonec mohou přistupovat i k databázi všech hlášení, ve které mohou libovolně vyhledávat. Mohou si tedy zobrazit všechny chyby, které se týkají nějaké funkce, a okamžitě je začít zkoumat.

710895478
Inženýři mohou mezi všemi hlášeními vyhledávat podobně jako v klasické databázi. Všimněte si, že některá z nich jsou uvozená označením „[Machine Translated].“ Podobně dopadnou i ty psané v češtině. Pamatujte na to při vytváření hlášení, a pokud píšete česky, buďte maximálně věcní.

Ačkoliv je množství hlasů pro konkrétní chybu jeden z nejdůležitějších parametrů, zdaleka samozřejmě není jediný. Některé části OS se totiž týkají jen specifického hardwaru, jazykové lokalizace aj. a je tedy zřejmé, že pro ně nebudou hlasovat tisíce betatesterů. Pokud tedy testujete Windows 10, určitě nepropadejte panice, že se na vaši chybu nikdy nikdo nepodívá. Aby se tak opravdu nestalo, dodržujte to nejdůležitější pravidlo – buďte co nejvíce věcní, a pokud píšete česky, pamatujte na to, že hlášení chyby není stylistické cvičení a že váš text bude muset Bing Translator přeložit do angličtiny. Usnadněte mu to.

Hotový operační systém Windows 10 dorazí na servery Microsoftu 29. července., program Insider ale bude pokračovat dál. Není se čemu divit, Microsoft totiž investoval čas do vývoje celé reportovací infrastruktury a hromady aplikací v čele s Centrum Insider a Windows Feedback. Spíše lze tedy očekávat, že se stanou standardní cestou komunikace mezi vývojovým týmem a veřejností a budeme se s nimi setkávat i v dalších produktech Microsoftu. 

Diskuze (56) Další článek: Nový Apple Store je vybaven trezorem. Zkouší se v něm Apple Watch

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,