Úspěšný DJ Avicii své dílo mixoval na kradeném softwaru

Leckterý softwarový pirát si svůj čin vnitřně omluví slovy, že na to prostě nemá peníze a ten software rozhodně nebude používat ke komerční činnosti. No a pak tu jsou piráti, kteří vydělávají miliony dolarů, ale „zapomněli si“ koupit licenci k programu za směšných 139 dolarů.

Jedním z nich je i slavný švédský DJ Tim Bergling aka Avicii, který se dočkal nominace Grammy a je zpravidla na horních patrech žebříčků popularity v hromadě zemí. Současné jmění hudebníka se odhaduje na 60 milionů dolarů.

Avicii před čtyřmi lety natočil video, na kterém je patrný hudební software, který používá. Nutno podoktnout, že tou dobou ještě nebyl tak známý a bohatý jako dnes, ale už měl za sebou několik úspěšných let. Nebyl to tedy žádný amatérský hudebník, který mixuje jen tak pro radost.  

  • 42:44 – Záběr na software

Bohužel pro Tima Berglinga si ale TorrentFreak všiml, že je v určitém čase na videu vidět jméno, na které je licencovaný jeden z doplňků v ceně okolo 150 dolarů. Ten byl údajně zakoupený pro uživatele „Team VTX 2011,“ což je crackerská skupina.

135924405
Snímek z videa, na kterém je zmínka o crackerské skupině (Foto: TorrentFreak)

Avicii tedy přinejmenším v té době používal kradený software a stejně tak mnozí další, na které TorrentFreak ve svém článku upozorňuje. Pokud člověk používá kradený a velmi drahý software ke studiu či k osobnímu použití, což je častý argument třeba amatérských grafiků a školních uživatelů CADu, dalo by se to snad ještě tolerovat s ohledem na to, že u softwaru skončí i během svého profesního života. Pokud však kdokoliv krade i software za 139 dolarů a používá jej ke komerčním účelům – v případě Berglinga se ke všemu jednalo o milionové obraty, pak jsou jakékoliv pokusy o výmluvy zbytečné. Je to prostě krádež za bílého dne.

Diskuze (57) Další článek: Nový český kurz na MVA – Bezpečnost Windows pro pokročilé: Identity

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,