Google | Strojové učení | CAPTCHA

Umělá inteligence prolomila test CAPTCHA od Googlu i PayPalu

Otravné testy CAPTCHA, které najdete prakticky u každého registračního formuláře na webu, mají zabránit jejich strojovému vyplňování a ověřit, že u klávesnice sedí opravdu člověk. Od chvíle, kdy se tato technika objevila, snaží se ji druhá strana prolomit.

A.I. startup Vicarious nyní hlásí průlom, s více než 50% úspěšností totiž prolomil jak nejpoužívanější systém reCAPTCHA od Googlu, tak podobné obrázkové testy, které najdete na PayPalu nebo Yahoo.

Prolomení CAPTCHA není nic nového, doposud se ale jednalo o poměrně složitý a nepříliš efektivní proces. Pak ale do hry vstoupilo strojové učení. I to však trpí hlavně potřebou enormního množství studijních dat.

Aby A.I. robot rozlouskl, co je na obrázku, musí se jeho neuronová síť nejprve naučit, jak vypadá co nejvíce variant obrázků CAPTCHA. Ve výsledku tedy nebyl příliš efektivní ani tento přístup. Přístup Vicarious se nicméně liší v tom, že jejich návrh neuronové sítě vyžaduje pouhý zlomek studijních dat: 300× méně než ostatní dokumentované systémy.

Na stranu druhou, v posledních letech se postupně mění i samotný princip testů CAPTCHA a i Google ve službě reCAPTCHA nahradil v prvním kroku rozpoznávání obrázků behaviorální analýzou vašeho chování. Už během načtení svého skriptu tedy sleduje, jak reagujete, jak pohybujete kurzorem myši a tak dále. Zpravidla tedy usoudí, že jste člověk a namísto rozpoznávání stále komplikovanějších obrázků zobrazí jen potvrzovací tlačítko.

I taková behaviorální analýza se však musí neustále zdokonalovat, už dnes totiž procházejí webovou sít softwaroví roboti, kteří napodobují člověka, dělají překlepy, emulují pohyb myši a dělají další nepředvídatelné úkony, aby druhou stranu přesvědčili, že jsou lidé.

Intel vyvíjí procesor pro umělou inteligenci. Takto si to představuje:

Diskuze (11) Další článek: Termální superkamera Viper pro automobily vidí úplně všechno

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,