uBeam chce nabíjet pomocí zvuku. Chystá se partnerství se sítí Starbucks

Současné mobilní bezdrátové indukční napájení sice víceméně funguje, nicméně to jistě není technologický cíl – spíše přechodový most mezi klasickým drátovým napájením mobilního telefonu a skutečně bezkontaktní technologií, kdy se bude telefon, fotoaparát, tablet aj. nabíjet kdekoliv v prostoru a nehledě na to, jestli je zrovna položený na jakési napájecí podložce – sic třeba přímo zabudované do tělesa nočního stolku a dalšího nábytku.

Bezdrátový přenos elektrické energie není žádné sci-fi a v laboratorních podmínkách už existuje hromadu let. Problém ale spočívá v efektivitě, miniaturizaci a zdravotním riziku. Jednoduše řečeno, vyrobit maličký bezdrátový napájecí modul, který se vleze do těla telefonu, dokáže jej při snesitelných ztrátách napájet a to aniž bychom byli vystaveni příliš silnému elektromagnetickému záření, není úplně jednoduché.

Na trhu je dnes několik technologických startupů, které hlásají, že se jim podařilo většinu obtíží vyřešit a co nevidět nabídnou hotové řešení alespoň pro drobnou elektroniku s příkony v řádu jednotek wattů. Jednou z nejčastěji skloňovaných technologií je WattUp (psali jsme v lednu), nicméně ještě blíže k reálnému nasazení nakonec může být společnost uBeam, která slibuje přenos elektřiny pomocí zvuku.

273140927
Prototyp ultrazvukového vysílače pro přenos elektrřiny

Technologie uBeam používá k přenosu vysokofrekvenční zvukové vlny podobných parametrů jako ultrazvuk používaný v medicíně. Nehrozí zde tedy žádná zdravotní rizika a přenos je dostatečně efektivní do vzdálenosti okolo 15 stop (4-5 metrů).

Nejpodstatnější je ale to, že se uBeamu podle TechCrunche daří získávat klíčové partnery.  Po loňských finančních injekcích od strategických investičních fondů se prý letos uBeam blíží k uzavření partnerství třeba se sítí Starbucks.

Globální kavárenská síť by tedy mohla technologii skutečně přinést k lidem. Stačí namontovat ultrazvukové vysílače do jejích prodejen a stávající telefony vybavit speciálním krytem. Výhodou technologie je totiž především velikost samotného přijímače, který je dostatečně tenký.

Jestli se ovšem technologie prosadí, ukáže až čas. Za rok touto dobou ji tedy možná budu podporovat již nativně první telefony, anebo se naopak bude jednat o další slepý výstřel a veškerý pokrok na poli bezdrátového napájení bude i nadále končit elektromagnetickou indukcí, která je sice opravdu bezdrátová, nikoliv ale bezkontaktní.

Diskuze (11) Další článek: Visual Studio 2015 pro multiplatformní vývoj se blíží do cíle

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,