Tvůrce čínského firewallu čelil útoku. Student po něm hodil botu

Velký čínský firewall „chrání“ na 450 milionů tamních surfařů před tím, aby se náhodou nedostali k informacím, které podléhají státní cenzuře. Tato „ochrana“ ale naštěstí není úplně funkční, takže se ven – mimo zeď – dostanou tisíce odvážnějších surfařů a členové neziskových organizací třeba s pomocí VPN serverů a obecně skrze technologii proxy.

binxing.pngVelký čínský firewall je nedokonalý, což v nedávném rozhovoru pro jistý čínský plátek potvrdil i Fang Binxing, který je považován za klíčovou osobu, která stojí za celým návrhem digitální zdi. V anglickém souhrnu si rozhovor můžete přečíst třeba na webu britského Guardianu.

Jedenapadesátiletý Fang Binxing, který vede pekingskou techniku, se však začíná postupně dostávat do střetu se svými studenty, kteří jsou už přeci jen trošku svobodomyslnější. Nejen ty zároveň podporuje americká vláda, která dá letos bokem až 25 milionů dolarů na projekty, které Číňanům umožní proniknout za firewall. Způsoby mohou být různé od osvěty, jak používat VPN, až po spouštění vlastních VPN serverů vyhrazených pro čínské surfaře.

To vše vede k tomu, že pomalu Binxing přichází o svou popularitu schopného softwarového architekta. Jedním z případů byl například jeho pokus o založení blogu. Záhy si ho všimli jeho čínští odpůrci a zahltili ho nelichotivými komentáři. Druhým incidentem pak měl být nedávný útok jistého studenta, který po Binxingovi hodil vejce a botu. Vejce svůj cíl nenašlo, bota ano. Fang Binxing to sice v oficiálním prohlášení popřel, nicméně na Twitteru už zpráva doputovala i k velkým médiím.

Jak se bude čínská nová generace otvírat stále více vnějšímu světu, čínský firewall i jeho duchovní otec to budou mít stále těžší.

Diskuze (12) Další článek: Sony opět pod palbou: 6:0 pro hackery

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,