Tor chce snížit finanční závislost na americké vládě. Bude škemrat v EU

Vývojáři anonymní sítě Tor na svém španělském setkání oznámili, že se pokusí snížit vlastní finanční závislost na americké vládě. Její dotace se v roce 2013 podílely na veškerých příjmech ze 75 %. V témže roce nicméně propukla aféra okolo NSA a stín tak padl i na Tor – ostatně podstatná část dotací pochází od agentur zřízených Pentagonem.

Autoři Toru od té doby uklidňují komunitu slovy, že je veškerý software open-source a tudíž jej může každý procházet, auditovat a hledat údajná zadní vrátka pro vládní agenty. Zatím se to nikomu nepodařilo.

Komunita chce přesto výhledově přejít na podobný systém financování jako má Wikipedie a tedy sbírání drobných dotací od samotných návštěvníků. První sbírka začne už letos na jaře. V Toru jsou nicméně realisté a zatím si dali za cíl snížit závislost na amerických vládních agenturách na 50 %. Dalším zdrojem financí by se mohly stát i fondy EU. Tor tedy bude lobovat i ve strukturách Evropské unie.

A proč vlastně Amerika financuje Tor? Když se podíváte na seznam dárců, často se jedná o organizace, které podporují například politickou opozici v nedemokratických režimech. Ta často ke komunikaci používá právě anonymní Tor. V jiném případě se zase jedná o federální vědecké organizace, které přispívají na samotný rozvoj Toru jakožto zajímavé technologie. Ostatně celý princip Toru pochází z poloviny 90. let a U.S. Naval Research Laboratory, která vyvíjela anonymní komunikační systém pro zpravodajské složky. 

Diskuze (18) Další článek: Office 2016 pro Mac: ukázka kancelářského balíku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,