Thecus N2100: rychle vlastní cestou

Thecus N2100 je síťové úložiště s podporou gigabitových sítí pro dvojici disků a s firmwarem založeným na linuxu.

Požadavky uživatelů na funkcionalitu a vlastnosti datových úložišť se celkem pochopitelně odlišují. Vysokou rychlost, přizpůsobitelnost a bohatou funkční výbavu v základu však jistě ocení každý. Thecus N2100 neboli tzv. YES Box netestujeme výjimečně jako novinku, ale spíš jako zajímavý produkt hodný pozornosti náročnějších zákazníků.

Trochu jiný

Síťové úložiště s možností osadit dva pevné disky a podporou gigabitových sítí – řeknete si, že nejde o nic zajímavého, ale N2100 má v rukávu několik speciálních trumfů. Pohled pod mírně levně působící plastovou skořepinu odhalí místo pro dvojici pevných disků, které jsou chlazeny poměrně hlučným 40mm větráčkem. Jednoduchá základní deska nese procesor Intel z rodiny Xscale, který tvoří jádro celého zařízení. Jako vyrovnávací i operační paměť zároveň slouží běžný 128MB modul paměti DDR, který lze navíc nahradit a zvýšit tak rychlost při použití náročnějších rozšiřujících modulů.

DSC06436.jpg DSC06439.jpg DSC06440.jpg

Když se u Thecusu řekne firmware, ve skutečnosti mluvíme o zjednodušeném linuxovém jádru, které má všechny další funkce tvořené moduly. V základu je jich přítomno požehnaně, ale díky píli a zájmu zanícených uživatelů lze celkem snadno doinstalovat další funkce a možnosti (více na onbeat.dk/thecus). Je až fascinující, kolik funkcí lze z daného hardware ještě dostat. Přirozeným krokem výrobce by mohla být jejich integrace do dalších aktualizací firmwaru. V nabídce najdete kromě různých modulů pro kontrolu větráčku, rozšířené logování, nebo SSH přístupu, také chuťovky jako Bittorent klient nebo OpenVPN klient.

Rychlejší

Kromě rozšiřitelnosti a dostupných možností vyniká N2100 také v rychlosti, kterou se řadí ke špičce obdobných zařízení. Pro nejlepší využití možností 1Gb rozhraní je však nutné Thecus i klientské počítače vhodně nastavit na podporu tzv. jumbo frames. Pak získáte vysoké rychlosti praktické pro větší objemy dat. Na rozdíl od konkurence vsází Thecus při sdílení multimediálních souborů na standard DLNA, který používá například i PS3. Doinstalovat si běžné UPnP AV však není díky modulům žádný problém.

DSC06435.jpg

Při testování jsme ocenili nejen zmíněnou rychlost, ale i přehledné uživatelské rozhraní. Kutilové jistě uvítají možnosti přizpůsobení, které sahají až k instalaci „pravého“ linuxu na bázi distribuce Debian, což však již hraničí se ztrátou záruky a jistou dávkou šílenství uživatele. Naopak hlučnost pochválit nelze a bez neoficiálního modulu pro snížení otáček (a tedy i účinnosti chlazení) bychom doporučovali N2100 umístit do prostor, kde hluk chlazení nebude obtěžovat. Delší testování s dvojicí 500GB disků ukazuje i nedostatky v chlazení, kdy i maximální otáčky větráčku (kolem 5 500 otáček za minutu) neuchladí disk podle našich představ – 40 stupňů bez zátěže a při aktivních přenosech atakuje teplota hodnotu 50 stupňů. Tyto teploty nejsou dobré pro dlouhou životnost disků a raději bychom v zařízení viděli větší větráček (60 až 80mm, i za cenu většího těla) a případně i odvod tepla z disků do obalu, to se v tomto případě vůbec neděje.

01.png 
Úvodní obrazovka umožňuje nejen přístup k administraci, ale k službě WebDisk, k hudbě (iTunes) a galerii
02.png 
Základní rozhraní s vysouvacím menu je přehledné a jednoduché
03.png 
Systémové informace informují o zatížení procesoru, teplotách a rychlosti otáčení větráčku. Ten lze v základu přepnout pouze mezi dvěma režimy: regulovaným normal a plnou rychlostí na high
04.png 
Informace o vložených discích ukazují i nějakou formu stavu, přístup k SMART informacím však není možný ani přes rozšiřující moduly
05.png 
Informace o diskovém poli a jeho zaplnění.
06.png
Při vytváření pole máte na výběr tři možnosti, samozřejmostí je i možnost volby velkosti tzv. stripe
07.png
Nastavení sítě se standardními položkami, specialitkou je tzv. IP sparing mode, jež zapne přemostění mezi oběma síťovými rozhraními. Bohužel omezuje také rychlost kvůli pomenšímu procesoru
08.png 09.png 10.png
Přidání modulů je výborná možnost rozšíření schopností N2100
DSC06441.jpg
USB konektory na zadní části zařízení slouží na připojení tiskárny nebo dalšího disku pro účely zálohování nebo rozšíření kapacity
DSC06443.jpg
Pohled pod kapotu odhalí dvojici čipů Realtek zajišťujících síťovou komunikaci, čip Silicon Image sloužící na připojení disků a nakonec čip Intel jakožto hlavní procesor zařízení.
DSC06444.jpg  DSC06445.jpg
128MB DDR modul je možné vyměnit za jiný až do velikosti 1 GB. Dle referencí uživatelů na oficiálních fórech tato výměna pomůže výkonu při používání náročných modulů.
DSC06446.jpg
Disky se upevňují do kovového rámu, který se až následně vloží dovnitř obalu. Při osazení obou volných pozic disky s více plotnami již dochází k značné kumulaci tepla.

speed.png

Verdikt
Dražší, ale velmi dobře vybavené síťové úložiště. Vyniká nejen možností přizpůsobení, ale i rychlostí. Naopak hlučnost ani chlazení není ideální.
přenosová rychlost (32 %)5
výbava (16 %)5
hlučnost (32 %)3
cena (20 %)3
celkem75 %

Thecus N2100 
box na pevné disky
8 400 Kč s DPH
Thecus, Německo
www.thecus.cz
podporované pevné diskySATA, jakákoliv velikost
rozhraní2× RJ-45 1000/100/10 Mbit síť, 3× USB 2.0
souborové systémyEXT3
síťové souborové protokolySMB/CIFS, HTTP/HTTPS, FTP
příslušenství2× síťový kabel, 1× napájecí adaptér, CD se software, instalační manuál
chlazení40 mm větrák
rozměry (v × š × h)85 × 160 × 200 mm
hmotnost1,3 kg (bez disků)

plusy

množství funkcí

vysoká rychlost

možnosti přizpůsobení

minusy

vysoká cena

vyšší hlučnost

horší chlazení disků

Diskuze (15) Další článek: Na eBay převzali hackeři 1200 uživatelských účtů včetně čísel platebních karet

Témata článku: , , , , , , , , , , ,