Tech-Ed 2008: Windows 7 přinesou inovované vyhledávání

Diskuze čtenářů k článku

05. 11. 2008 22:33

Vrátím se od diskuze o rozdělování disků k tématu, tedy indexování dat a fulltextové vyhledávání. Otestoval jsem prakticky vše, co existuje a celkem jednozančný vítěz je X1. Rycholost i možnosti vyhledávání jsou o řád jinde, tohle je věc, která člověku "skutečně" ušetří hromadu času. Ale pozor, nesmíte být omezeni zvykem na neskutečně primitivní možnosti hledání u Google, tohle umí mnohem více (vzdálenost slov, hvězičková konvece...). No prostě nástoj, kterému se nemusítee neustále přizpůsobovat, i když pár much má.

Pobavilo mě vychloubání o rychlosti - 1000 souborů za 6 minut! No to už pomalu i sekretářka by to prošla rychleji ručně. Tedy těch několik milionů souborů, co mám na disku, by to indexovalo týden v kuse!! X1 to zvládla za noc (čas jsem neměřil).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 13:22

"ale i podle tagů například dokumentů Office či fotografií" -> toto nefunguje este vo Viste? Naco tam tie tagy potom su? Cely cas zijem v presvedceni ze toto je jedna z najvecsich zmysluplnych noviniek vo Vistach.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 13:27

Funguje, už současný WDS 4.0 indexuje nejen název souboru, ale i obsah a tagy.

"složky Dokumenty, kterou jinak Windows ve výchozím nastavení zcela nelogicky umisťují na systémový disk a kterou si každý alespoň trochu zodpovědný uživatel přenastavuje jinam" -- a proč? Vytvářet na jednom disku více oddílů je věc hluboké minulosti. Není pro to rozumný důvod, Windows nainstaluji a nechám je pár let běžet, pokud chci zálohu celého disku, udělám ji, pokud jen souborů, odzálohuji adresář Users\Username.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 13:43

Jo, pro lamy dobry. Zkuseny uzivatel samozrejme pouziva vice oddilu, z duvodu rychlosti, bezpecnosti a prehlednosti.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 14:29

Nějak jsem nepochopil používání více oddílů.

Když mám jeden disk a rozdělím ho, tak se to stejně "přepíná", takže veliký nárust rychlosti neočekávám. Ono když zaviruji disk z Windows, tak si myslím, že je docela jedno, kde ty data jsou. Pokud si mám pod bezpečností představit něco jiného (šifrování, tak v linuxu není problém to použít na určitou složku). Pokud si někdo složky označuje jak dem*nt, tak přehlednosti nedocílí ani na sto oddílech. Pokud mám mít oddíl jen na to, aby jeho jmenovka byla "Data, Dokumenty, Filmy", tak si mohu stejně pojmenovat složky a nemusím dělat bordel v oddílech.

Jako lama si nepřipadám a oddíly jsem ještě nikdy ve Windowsech nepoužil. Ale tohle je už OT.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 14:48

"z duvodu rychlosti" - a není to přesně naopak? Více partitions na jednom disku ve skutečnosti znamená jen a pouze neustálé kmitání hlaviček disku, a v praxi NIŽŠÍ výkon...

"z duvodu bezpecnosti" - a jak toto funguje? Čím více diskových oddílů, tím větší bezpečnost? Hehe :) Takže ideál bude 30 partitions, každá pro svůj soubor? :)

"z duvodu prehlednosti. " - inteligentní člověk je schopen najít dokumenty i na c:\users\rADo\Dokumenty, nemusí je mít v rootu D: Navíc pokud opravdu má více disků (já ano), tak je ideální použít "mklink" a nalinkovat si je, po vzoru nixových systémů, pod jeden adresářový strom, takže pracuji na "C:", ale ve skutečnosti přistupuji k odlišným jednotkám. Více třeba na mém webu, hledat "mklink".

Více partitions je zastaralá rada z dob MS-DOSu a roku 19980. Dnes je dávno pasé.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 20:58

Slysel jsi uz o pouziti samostatneho systemoveho disku? Slysel jsi uz o RAID polich? Sklysel jsi o RAM disku? Slysel jsi o SSD? To vse jsou duvody, proc.

Ad prehlednost - jasne, nasypat vsechno na hromadu, jak to delji Windows defaultne, a pak se v tom nevyzna ani madar.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 21:01

Jeste jsem zapomnel na defragmentaci - rad bych videl, jak ten svuj jediny velky disk defragmentujes - to je pak na dva dny.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 21:10

"Slysel jsi uz o RAID polich" - jistě, jedno právě používám, 4x 500GB RAID-5 na Adaptec 3405 řadiči :) Ale nějak nevím jak RAID pole souvisí s více partitions... Většina RAID polí se neopak pro operační systém jeví jako partition jedna jediná, narozdíl od samostatně použitých disků. Takže zase zcela vedle :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
06. 11. 2008 12:19

mno neví zda je kolega vedle - zpravidla se pouzžívají 2 disky v RAIDu 1 na systém a pak třeba 5 disků v RAID 5 na data.

pokud vezmete blade servery tak tam jsou taky dva disky v bladu na system a samostatný blade třeba s 6ti disky jako data storage - z toho plyne ze disk jednoznačně rozdělovat na 2 partitions......

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
10. 11. 2008 10:26

Evidentne mas problem s pochopenim psaneho textu. Pisu mimo jine o samostatnem systemovem disku, pisu o RAM disku atd. Takze zcela mimo, jsi ty. Ale na to jsme si uz zvykli, ze ano.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 14:52

Jinak doporučuji si o tom něcvo přečíst u odborníků :)

http://mygo.cz/item/windows-vista-symlink-hardlink-junction

http://mygo.cz/item/jeste-lepsi-adresarova-struktura

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 21:06

Tak to nebyl moc chytry pokus - davat sem odkaz na vlastni stranky a jeste tvrdit, ze to napsal odbornik. "Odbornik", ktery tvrdi, ze Vista je dobry operacni system, kdyz i Microsoft uznava, ze to byl krok vedle. "Odbornik", ktery tvrdi, ze Vista ma dobrou spravu pameti, kdyz MS musi vydat opravu, aby to vubec fungovalo. Nenech se vysmat. Tohle ti sezere nejaky intelektualne nesmely teenager.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
06. 11. 2008 16:10

a taky je nejlepší odborník, který v jednom svém článku napíše, jak je Vista pokrok, když má user-mode ovladače a v zápětí napíše článek, jak mu Vista spadla do BSOD kvůli špatnému ovladači

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 15:17

Takze pokud se vam zhrouti system a chtel byste jej preinstalit tak s vasim slavnym systemem ukladani dat budete mit se zalohou daleko vice prace...

rozumne je rozdeleni 30GB na system a zbytek na DATA - C: muzu zformatovat aniz bych o data na D: prisel (pokud je to NTB ktery ma mensi HDD tak je OK tam nechat pouze jeden oddil)

a nebo pouzit vice disku

mimo jine k clanku:

je vhodne aby aktualizovali MS search jelikoz stoji pekne za h...o neustal hrabe na hadru...

nasel nekdo ve win Vista jak vyhledat dle *.txt soubor ktery obsahuje retezec "text" pri vypnutem indexovani??

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 15:41

"Takze pokud se vam zhrouti system a chtel byste jej preinstalit " -- a proč bych to proboha dělal? Neustálé reinstalace vidím třeba u uživatelů Ubuntu, taždých 6 měsíců nová nestabilní verze, tak pořád mažou a reinstalují a formátují, pokud se update distribuce nepodaří (stačí se po vydání každé verze podívat na fóra, kolik lidí má problém)... Vista x64 je zcela někde jinde, nainstaluje se a používá se. To je celé. Pokud uživatel není prase a nestahuje warez, který je často zaněřáděn trojany, tak se nic nemůže hroutit. Občas mám pocit, že tuto fobii z reinstalací mají jen majitelé crackovaných verzí různých SW. Tam ano, tam se mají čeho důvodně obávat. Otázkou je, zda prostě není lepší si ten SW koupit a mít na řadu let klid.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 16:10

Ako uzivatel Linuxu som svoju (legalnu) instalaciu Visty x64 pouzival cca 3x do tyzdna na spustanie programu aegisub a hranie par hier cez Steam. Bol to trocha problem, bo 2/3 z hier po zakupeni neslo naistalovat, ale k pre ten pripad mam na disku i (legalne) Windows XP. Vista sa mi ale pacila viac - az do doby, ked namiesto bootovania zacala hadzat BSOD (black screen of death :p) s oznamom, ze jej chyba nejaky subor (teraz si uz nespomeniem aky, ale ak chcete, mozem si to doma pozriet.) A staby nebolo srandy dost, dany subor na disku je a ani jeho "obnovenie" nepomaha.

Tolko k dovodom na obcasnu reinstalaciu Windows

Trocha k povodnej teme: V svojom PC mam 2 fyzicke disky, jeden mensi na 3xOS a jeden velky na data. Preto sa mi hodi moznost presunut "Moje dokumenty" rovnako ako "Home adresar." V jednom OS sa to ale da i naklikat

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 16:45

Asi bude pre teba úplna novinka, že akýkoľvek Windows po čase jednoducho potrebuje reinštaláciu, pretože sa spomaľuje. A to nemusím sťahovať warez stačí že pracujem s legálne zakúpeným softom.

Bohužial keď posadíš za Windows BFU a nebodaj mu necháš IE na internet, tak skôr či neskôr si nevedome stiahne do systému nejaké svinstvo. Pretože legálny Win ho pred ničím neochráni. Nie každý sa vyzná v počítačoch ako ty. Je chybou OS, že vyžaduje znalosti na tak vysokej úrovni ako máš napríklad ty, aby si nezasvinil počítač bordelom z netu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 19:22

"Neustálé reinstalace vidím třeba u uživatelů Ubuntu" - zde nejde o neustale reinstalace resime zda rozdelovat disk

btw. na testovani novych systemu je vhodne mit hdd navic - vzdy se bezproblemu se vratim do funkcniho OS a ze to resi na forech je jedine dobre (neznamena ze to vsem nefunguje)...

ale proste musite uznat ze PC je zdravo jednou za cas reinstalit, na mem PC pracovaly XP 4 roky a pak stejne nasledoval reinstal. Jde o to ze po dlouhe dobe pouzivani se system stane nestabilnim, upgradujete HW /SW atd.

Ale v pripade rozdeleni disku vas aktualni zaloha dat netrapi, starsi zalohu mate jinde - takze jen format c: a jedete nanovo - popr. loupnete image C: zpet a mate funkcni system i s daty za par minut

image 500GB harddisku - system + data na jednom oddilu asi rozmumne dohromady nedate (backup/restore)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 21:08

"btw. na testovani novych systemu je vhodne mit hdd navic" - hloupost, na to je virtualizace (zkus si na mém webu najít VMWare Workstation)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
06. 11. 2008 12:06

jasne vmware znam na zkouseni aplikacek pod ruznyma prostredima je OK ale stejne pokud chcete zjistit jak nejaky OS opravdu nativne slape, tak nejlepsi volba je mit samostany hdd - tech 1000,- za hdd jsem schopen s klidem obetovat....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Musím s Vámi jen a jen souhlasit. I já jsem dříve disk dělil, ale dnes je to již opravdu zbytečné, snad kromě nějakých speciálních důvodů. Jednak moderní OS jsou stabilní, pokud není uživatel prase, takže fungují bez reinstalace, ale i kdyby mělo jít o reinstalaci, tak stále nevidím důvod, proč bych měl přijít o data.

Nepochopím, proč lidé žijí stále v zažité představě, že instalace systému vyžaduje formátování disku. Je to naprostá hloupost. Disk zformátuji jen jednou na počátku a pokud mnou používaný systém podporuje tentýž souborový systém, pak již netřeba formátovat. Jednoduše si např. přejmenuji složku Users na Users old a smažu všechny ostatní složky na disku, načež znovu nainstaluji systém do stávajícího souborového systému. Data si pak jen překopíruji ze staré složky do nové složky Users a nastavím potřebná oprávnění, takže opravdu nevidím problém a nutnost v dělení disku.

Ale vysvětlujeme to někomu pro nějž instalace systému znaméná nutný formát disku... .

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
06. 11. 2008 19:05

"Neustálé reinstalace vidím třeba u uživatelů Ubuntu, taždých 6 měsíců"

Zlatko, ti uzivatelia kazdych 6 mesiacov robia live update na novu verziu. Viem, ze ked pouzivas Windows, tak je to nepredstavitelne z Windows Vista prejst plynule na Windows Serem a pritom mat este stale web online.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 20:20

Dovolím si nesouhlasit.

Měl jsem všechna data na jednom oddílu. Disk je ale potřeba sem tam defragmentovat. Proč ale mám defragmentovat data (hudbu a filmy) stále dokola, když např. u filmu je to naprosto jedno, jestli ho mám v 50ti fragmentech nebo v jednom.

Takže jsem nakonec disk rozdělil na 40GB a zbytek a nic už nemusím řešit. Systémový svazek defragmentuji a zbytek leží ladem.

Teď ale k lamkám co stále formátují disky. Já systémový disk neformátoval od té doby co jsem poprvé nainstaloval na nový disk Windows a už jsem Windows přeinstalovával několikrát. Nechápu, odkud se bere taková "debilní" myšlenka formátování. Já vždycky před reinstalací systému nabootuji do CD s Windows (BartPE) a přejmenuji složky Documents and Settings, Program Files a Windows a Všechny soubory v "rootu" a instaluji. Nemůže se mi stát, že bych přišel o některé soubory.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
05. 11. 2008 20:29

ono jde spíše o to když se vewindows usadí nějaké vory a spyware, tak je mám po naformátování disku před následnou reinstalací mnohem menší naději, že se mi vir či jiný záškodník natáhne i na nový systém

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 20:38

No, ale taky prijdete o vsechna data. A jestli si je predtim zazalohujete na DVD treba, tak v tom nevidim rozdil. To je zrovna muzu nechat na disku. Nebo myslite, ze se ten vir z te prejmenovane slozky sam spusti?

Osobne jsem nevidel zadny vir jinde nez ve slozce Windows. Ano, jsou pak takove, co napadaji treba exe soubory, v tom pripade je jasny reinstall. Ale to je tak malo obvykle. Me jenom fascinuje, jak kdyz nekdo preinstalovava windows, tak to pro nej znamena formatovani.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 20:38

> Teď ale k lamkám co stále formátují disky. Já systémový disk neformátoval od té doby co jsem poprvé nainstaloval na nový disk Windows a už jsem Windows přeinstalovával několikrát. Nechápu, odkud se bere taková "debilní" myšlenka formátování.

Ono je to proste rychlejsie. Ked si clovek zvykne ukladat vsetky dolezite data mimo, neriesi potom co premenovavat, co zmazat a co vobec nechytat, proste to za pol minuty naformatuje, za 20 minut nainstaluje a ide sa dalej. Rovnako tak obnova systemu zo zalohy - mat data spolu so systemom by znamenalo zalohovat a obnovovat ich spolu s nim. Zaloha i obnova potom dlhsie trva a okrem toho pri obnovovani systemu musi clovek zvlast odzalohovat vsetky data.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 11. 2008 22:20

samozrejme mas pravdu. Napriklad ja mam C: na system a D: na data. Pricom je system imageovany acronisom ako zaloha a dolezite adresare D:. AK by doslo k problemu zo systemom, staci recover C: a bezi sa dalej. Profilove subory su presmerovane do D: ako datoveho disku :) REcovery je aj s nainstalovanymi aplikaciami a otestovany. No problem. Vsetky zalohy su na usb disku. Acronis home.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor