Tajné projekty Googlu řídí Captain of Moonshots

Google je odjakživa vedle stroje na vydělávání peněz také jeden velký experiment, který se stále mění a vyvíjí. Nečekejte, že bude jednou hotovo, Google je z principu under construction.

Google čas od času vypustí do světa nějakou novou službu, která ale na scéně vydrží třeba jen pouhý rok, načež ji firma zase vypne. Zatímco jedni v tom vidí neúspěch Googlu, je zde i druhé vysvětlení – firma prostě stále dokola zkouší nové experimenty a když se jejího managementu zeptáte, kdy už to bude konečně hotovo, dostanete možná trochu lakonickou ale zároveň zcela logickou odpověď: nikdy.

Captain of Moonshots

V úterý jsem se takto ptal i já v Londýně, kam Google sezval novináře ze střední a východní Evropy a také z Afriky a Středního východu. Největší zájem vzbudil nejspíše Astro Teller.

Jeho jméno vám možná nic neřekne, nicméně jeho práci znáte velmi dobře, poněvadž momentálně zastává pozici „Captain of Moonshots, Google X“. No a výzkumný tým Google X dal světu mimo jiné třeba chytré auto, které zvládne jízdu bez řidiče, a v poslední době pak Google Glass.

Astro Teller.png
Astro Teller se s evropskými novináři spojil skrze Hangout

Mnozí považují Google X za vcelku běžnou výzkumnou divizi, ale X funguje poněkud jinak. Úkolem zdejších inženýrů není sepisování obsáhlých teoretických studií, se kterými pak jezdí po konferencích, ale skutečná realizace řešení nějakého nevšedního problému, i kdyby to mělo být za hranicemi sci-fi.

Moonshot

Jedná se o slangové označení vesmírného projektu Apollo, který dokázal v rekordním čase dostat člověka na Měsíc. Google si termín vypůjčil pro označení velmi riskantních a jen velmi těžko realizovatelných projektů.

Google X si může dovolit ten luxus, že nemusí myslet primárně ekonomicky. Na tuto část Googlu nedohlíží finanční ředitel a marektingoví stratégové, ale Sergey Brin, kterému šlo vždy spíše o vývoj nových technologií než o samotný byznys.

Přesně díky tomuto přístupu mohla laboratoř X začít budovat chytrý automobil, přestože Google nemá s automobilovým průmyslem zhola nic společného. Představte si, že byste se stejným nápadem přišli třeba za šéfem Yahoo. Jeho finanční ředitel by vám nejspíše dal několik výchovných facek.

Uspěje jen jeden z mnoha

Pokud Google samotný neustále experimentuje, což můžeme sledovat i na permanentním proměňování podoby vyhledávače, kdy je jednou ovládací lišta vertikální a pak zase horizontální, fluktuace projektů v X je mnohem vyšší. Jedním z jeho minulých projektů měla být například blíže nespecifikovaná technologie na sběr vody, nicméně práce byly ukončeny už po pouhých deseti hodinách.

Dnes se Google X zabývá vedle chytrého automobilu a brýlí také rozvojem neuronových sítí pro umělou inteligenci. Sem patří i experiment, o kterém jsme už na Živě.cz psali. Jednalo se o to, že se počítač Googlu naučil chápat podobu kočky. Nikdo mu neřekl, jak vypadá kočka – umělá inteligence se to sama naučila analýzou tisíců videí na YouTube, kde je všemožných koček možná až příliš. Dnes tentýž software rozpozná na fotografii také krávu.

Kočka.png
Takhle si umělá inteligence Googlu představuje kočku (Zdroj: Google)

Než ale začnete jen nechápavě kroutit hlavou, k čemu je to všechno vlastně dobré, vězte, že projekty z X jsou v praxi hodně propojené, takže stejná umělá inteligence v důsledku pomůže i chytrému vozidlu.

Každý o něm ví, že má na střeše radar a po stranách lasery. Všechny tyto senzory neustále měří polohu vozidla a okolních překážek, umělá inteligence se ale musí postarat třeba o to, aby rozeznala a pochopila význam blinkrů sousedního vozidla a zároveň aby dokázala zavčas předpovědět, že vůz v sousedním pruhu s jistou dávkou pravděpodobnosti co nevidět možná zrychlí.

Lidé se také často ptají, kdy si budou moci takové auto koupit, ale o to vlastně až tak nejde. Google X pouze přináší řešení na problém, do kterého by se ostatním nechtělo investovat. Krásným příkladem jsou ostatně i brýle Google Glass. K dokonalosti dnes mají opravdu daleko a vědom si je toho i Astro Teller, jenže díky X se začal o tento trh alespoň někdo zajímat a několik měsíců po odhalení projektu loni na jaře se do hry rázem pustili i další velcí hráči v čele s Applem a Microsoftem. V podstatě se čekalo jen na to, kdo zariskuje a bude do něčeho podobného lít peníze i v současné nelehké době. A přesně to je úkolem laboratoře X. Projekt Glass může být nakonec klidně propadák, to ale nikterak nesnižuje význam tohoto netradičního týmu, který formou grantů zaměstnává táké akademiky z nejrůznějších univerzit.

Astro Teller nakonec srovnal Google Glass třeba s prvními mobilními telefony z konce 80. let. Z dnešního pohledu to byly šílené krabice, které vlastně nic neuměly a svou velikostí připomínaly spíše jaderný kufřík. Jenže kdyby se tehdy neobjevily, nenastartovaly by celé nové odvětví, které dnes pochopitelně vypadá úplně jinak. Stejně tak projekt Glass docela možná stojí na počátku něčeho, co nakonec bude vypadat diametrálně odlišně.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,