System Explorer 4: Pokročilý správce úloh s novinkami

Pokročilý program pro sledování systému a poskytování i těch nejdetailnějších informací o něm před pár dny vyšel ve čtvrté verzi. Co standardně umí a co nového přináší?

Freewarový nástroj System Explorer, který zapůsobí nejen svými dovednostmi, jednoduchostí a nenáročností na systémové prostředky, ale také velkým počtem jazykových lokalizací, mezi nimiž nechybí ani ta česká, se dostal až k verzi 4. Ihned na úvod je přitom třeba říci, že revoluce se nekoná, a to je dobře. Bez vylepšení ale čtvrtá verze rozhodně není.

Nový kabátek a záložky

Vizuální změny programu jsou jednou z prvních věcí, kterých si pozorný uživatel na aplikaci všimne. Skok není nikterak drastický, ale rozdíly jsou. Předně byla přepracována barevná témata a drobných úprav doznala také okna statistiky výkonu a síťového vytížení, které poskytují lepší přehled a líbivější vzhled.

sshot-1.png 
Seznam aktivních úkolů...

Ti, kteří System Explorer používali ve starších verzích, si zase všimnou záložkového členění hlavních funkcí programu. Díky tomu je aplikace rozdělena na úlohy, procesy, výkon, otevřené soubory, automatická spuštění, spojení, historii, ovladače, moduly, okna, sítě a několik dalších záložek nabízejících získané informace a umožňující ovlivňovat chod systému.

sshot-2.png
... a procesů.

Záložky přitom fungují na stejném principu, jako ty ve webových prohlížečích. Lze si ty často využívané do hlavního okna programu přidávat a ty nepotřebné naopak ubírat. Přehlednost a rychlost pohybu v programu jsou tak na vysoké úrovni.

Funkce

Jak úlohy, tak procesy, moduly, služby a ovladače poskytují soupis aktivních položek a program v případě rozkliknutí na webu vyhledá detailnější a doplňkové informace. Záložka výkon poskytne data o vytížení procesoru i operační paměti a záložky historie, spojení a síť zase dodají záznam o procesech využívajících připojení k internetu a o datových přenosech.

sshot-3.png
Vypínání a zapínání automaticky spouštěných programů.

V záložce automatického spuštění lze zamezit programům startu spolu se startem Windows, jinde zase můžete vytvořit aktuální snímek souborů či registru, kompletně odinstalovat nainstalovaný software, prohlédnout si existující uživatele systému, získat základní informace o zabezpečení počítače nebo prohlížet tuny více méně roztříděných informací poskytovaných systémem.

sshot-4.png
Záznam logu procesů a programů, které se připojují k internetu.

Bezpečnostní kontrola

System Explorer lehce fušuje také do bezpečnosti. Nabízí totiž funkci nazvanou Bezpečnostní kontrola. Ta v podstatě spočívá v kontrole běžících procesů a jejich porovnání s online umístěnou databází, zda se mezi nimi nenachází nějaký záškodnický software. Po vyhodnocení zobrazí výsledek na příslušené webové stránce.

sshot-5.png sshot-5b.png
Průběh bezpečnostní kontroly a její výsledek.

Novinky v sekcích výkon a sítě

Nyní se podíváme na to, co nejdůležitějšího bylo na nové verzi 4 vylepšeno. Předně se jedná o informace ze záložky výkonu. V minulých verzích zde byly zobrazeny pouze základní informace o procesoru, RAM a pevném disku. Po úpravách jsou data organizována v řádcích, nově graficky utříděná a obohacená (nechybí pohyblivé grafy) a doplněná detailnějšími informacemi.

sshot-6.png
Sledování výkonu počítače.

Obdobně byla vylepšena také sekce sledující sítě. Byly přidány nové statistiky a nový design. V levé části uživatel najde informace o přijatých a odeslaných objemech dat, IP i MAC adresu a také tlačítko reset. To vymaže všechny nasbírané údaje a nechá statistiku vytvářet opět od začátku. Pravým tlačítkem myši se také dá přepínat mezi monitorovanými síťovými připojeními.

sshot-7.png
Záložka sítě a sledování odchozích a příchozích dat.

Samozřejmostí nových verzí bývá oprava nejrůznějších chyb. Autoři se chlubí zvýšenou stabilitou a rychlostí aplikace, která ale ani v předchozích verzích nevykazovala v těchto ohledech nějaké silné nedostatky.

Nastavení

Jakkoli je System Explorer pokročilý program přinášející i ty nejdetailnější informace, jeho miniaturnost způsobuje, že nabídka úprav a nastavení je velice malá. Kromě výběru jazykové lokalizace se primárně zabývá možnostmi změn vzhledu. Lze si vybrat mezi světlým a tmavým motivem, které se projeví hlavně v záložkách s grafy a statistikami, a ještě si můžete pohrát některými barvičkami grafu apod.

sshot-8.png sshot-9.png
Nastavení barviček a tmavého tématu.

System Explorer sice svou verzí 4 neučinil nějaký výrazný skok vpřed, ale protože dlouhodobě a pravidelně vylepšuje celý projekt, pak je stále na špici mezi takto zaměřenými programy. A i drobné úpravy dobrým směrem dokazují, že je stále kam jít a na čem pracovat.

Diskuze (9) Další článek: Citrix koupil za 355 milionů dolarů Zenprise spravující mobilní zařízení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,