Google | Právo

Světové vlády chtěly loni po Googlu rekordní množství uživatelských dat

Požadavky světových vlád po informacích uživatelů Googlu se v druhé polovině roku 2016 dostaly na rekordní výši. Vyplývá to ze zprávy transparentnosti, kterou firma zveřejnila na svých stránkách. Google v ní popisuje, jak pracuje s daty lidí.

Google během druhé šestiměsíční periody roku 2016 zaznamenal 45 549 požadavků na předání uživatelských od nejrůznějších vlád po celém světě. Oproti předchozí periodě to je nárůst o 600 požadavků. I Microsoft zaznamenal větší aktivitu světových vlád z hlediska uživatelských dat, jak sdělil minulý týden.

Nejvíce požadavků pocházelo ze Spojených států amerických. Ještě Obamova administrativa jich směrem k Googlu vyslala 13 682. Na druhém a třetím místě se nachází Německo a Francie. Google ale i přes zvýšený počet požadavků data předal v menším procentě případů. V minulých letech vždy reagoval na 64 % všech dotazů, v minulém období jen na 60 %.

Společnost ve zprávě také zdůrazňuje, že vzrostl zejména počet požadavků ze zemí, které nejsou USA. K takové situaci dojde, pokud je vykonán zločin v jedné zemi ale data o uživateli jsou držena v druhé zemi.

Google proto v tomto ohledu volá po vylepšené komunikační platformě, jelikož stávající úmluvy podle jeho názoru proces zdržují. Pokud totiž v současné době například Česko požádá americký Google o data, která nesouvisí s vyšetřováním závažného trestného činu, požadavek se zpracovává 10 měsíců.

Váš názor Další článek: Zahřívá se vám počítač? Vědci vymysleli způsob, jak využít odpadní teplo k napájení dalšího počítače

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,