Sony představila FED displeje, nahradí LCD panely?

Společnost Sony představila novou technologii výroby obrazovek. První produkty využívající nové technologie FED by se měly objevit za dva roky.

Co si můžeme představit pod pojmem LCD či OLED displej asi většina z vás tuší. Už před pár lety se objevila i další zkratka – SED displej. SED je zkratka pro Surface-Conduction Electron-Emitter Display. Tuto techologii můžeme zjednodušeně vysvětlit jako obdobu klasických CRT monitorů. Na rozdíl od klasického CRT se ale nevyužívá jediné elektronové dělo, ale samostatná miniaturní elektronová děla pro každý pixel obrazovky. O displejích využívajících technologie SED se mluví dost dlouho a odpůrci LCD panelů se jí nemohou dočkat – měla by totiž eliminovat většinu nedostatků LCD panelů, jako horší pozorovací úhly, kontrastní poměr, či pomalejší odezvu.

 

Společnost Sony přestavila technologii fungující na podobném principu, označenou jako FED, neboli Field Emission Display. U ní se pro emitování elektronů využívá sítě uhlíkových nanotrubiček, které vybudí luminofory na stínítku obrazovky a tím rozzáří obrazový bod.

Na prezentaci společnosti Sony se objevil prototyp nového 19,2" displeje s rozlišením 1280×960 pixelů, jasem 400 cd/m2 a kontrastním poměrem 20 000:1. Ten by se měl, spolu s dalšími modely o úhlopříčkách o velikosti až 30" a s plným HDTV rozlišením, na trhu objevit v průběhu roku 2009.

Sony tak může navázat na staré dobré Trinitrony, ale s nižší spotřebou a výrazně menšími rozměry. Další výhodou oproti LCD panelům by měly být mnohem lepší pozorovací úhly a úplná absence vadných obrazových bodů, či chcete-li mrtvých pixelů. Pixel se má rozzářit, i když bude 20 % emitorů poškozených.

Obrázky z prezentace, ač s japonskými popisky, jsou dostatečně ilustrativní.

 

Jeden nešvar CRT monitorů ale zůstává – tím je blikání obrazovky. Oproti klasickým CRT televizorům a monitorům na tom bude ale nová technologie mnohem lépe – má zvládat zobrazit od 24 do 240 snímků za sekundu a zobrazovací frekvence tak může být oproti starým CRT monitorům několikrát vyšší.

O tom, kolik by měly nové obrazovky stát, se společnost Sony nezmínila, ale dá se očekávat, že po nějaké době budou levnější, než LCD panely – celá technologie vyžaduje méně součástek.

Zdroj: watch.impress.co

Diskuze (74) Další článek: Anatomie Radeona X2900 XTX na spoustě fotografií

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,