Síťová neutralita a zrušení roamingu je posvěcena parlamentem EU

Včera se v plénu Evropského parlamentu rozhodovalo o balíku návrhů pod názvem Jednotný evropský trh elektronických komunikací. Jeho schválení znamená zrušení roamingu v zemích Evropské unie a především nová pravidla pro poskytovatele internetového připojení. Ta byla zpřísněna tak, aby nedošlo k ohrožení síťové neutrality. Pro přijetí těchto návrhů hlasovalo 534 poslanců, 58 se hlasování zdrželo a zbylých 25 bylo proti. Návrhy teď poputují před Evropskou radu, která je musí oficiálně schválit.

Roaming na území Evropské unie bude zrušen ke dni 15. prosince 2015. Operátoři nebudou moci zákazníkům účtovat poplatky za hlasové ani datové služby:

„S účinností od 15. prosince 2015 neúčtují poskytovatelé roamingu roamingovým zákazníkům v žádném členském státě za uskutečněné a přijaté regulované roamingové volání, odeslané regulované roamingové zprávy SMS/MMS a využité regulované roamingové datové služby žádný příplatek v porovnání s poplatky za služby mobilní komunikace na vnitrostátní úrovni ani žádný obecný poplatek za možnost používat koncové zařízení nebo službu v zahraničí.“

Hned další odstavec, ale hovoří o „Přiměřeném využívání roamingu“. Jedná se o článek, který dá operátorům možnost účtovat poplatky za překročení limitů, jež se budou lišit od těch tuzemských. Volání nad rámec tarifu, tedy bude stát jiné částky v tuzemské síti a v zahraničí. Ač tedy nebudeme muset v zahraničí vypínat telefony, operátoři si jistě najdou cestu, kterou si ušlé zisky nahradí. Podle zahraničních operátorů mají přijít o 5 % příjmů.

Síťová neutralita?

Další částí tohoto balíku byly návrhy na zpřísnění pravidel pro internetové poskytovatele. Ta by se měla postarat o to, že poskytovatelé nebudou moci účtovat poplatky či zasahovat do rychlosti připojení u datově náročných služeb:

„Zásada rovného zacházení se všemi soubory údajů a nediskriminace při jejich odesílání musí být zajištěna v celé EU bez ohledu na obsah, služby, aplikaci, původ nebo cílovou adresu, aby se trvale zabezpečilo, že každý uživatel internetových služeb bude mít ze zásady otevřený přístup ke každému obsahu, službě nebo aplikaci jakéhokoli druhu na internetu, nebo je může sám nabízet, a to v souladu se zásadou neutrality sítě.“

Pro uživatele i poskytovatele obsahu to znamená především to, že poskytovatel připojení nemůže vyžadovat poplatek například za konkrétní službu nebo komunikaci na jednom protokolu. Na druhou stranu nebude možné ani žádné služby zvýhodňovat na úkor dalších (Facebook nad rámec tarifu).

Výjimkou budou „specializované služby“, do kterých může spadat třeba video. Ani ty však nemohou být diskriminovány, a pokud budou u poskytovatelů zařazené do prémiových služeb, jejich provoz nesmí ovlivnit obecný přístup k internetu:

„Poskytovatelé přístupu k internetu a elektronických komunikací pro veřejnost a poskytovatelé obsahu, aplikací a služeb mohou uživatelům nabízet specializované služby. Tyto služby smějí být nabízeny pouze tehdy, pokud je kapacita sítě dostatečná k poskytování těchto služeb nad rámec služeb přístupu k internetu a pokud podstatným způsobem nenarušují dostupnost nebo kvalitu služeb přístupu k internetu. Poskytovatelé přístupu k internetu uživatelům nesmějí žádnou službu diskriminovat.“

Nejen podle Telefóniky je však schválení tohoto balíku návrhů především předvolebním tahem. V podobném smyslu se vyjádřil i poslanec Edvard Kožušník, který jako jediný z českých zástupců hlasoval proti. Vyjádřil také obavy nad tím, že se nově schválenými návrhy paradoxně otvírá snadná cesta poskytovatelům, jak vybranou komunikaci omezit. V rámci zachování kvality připojení v duchu nových návrhů by totiž mohli omezením některých služeb předcházet přetížení sítě.

Pokud návrh schválí Evropská rada, celá balík vstoupí v platnost. Pokud ne, vrátí se do parlamentu, kde o něm opět budou rozhodovat poslanci. Tentokrát už to však budou ti, kteří vzejdou z blížících se voleb.

Diskuze (6) Další článek: Cortana chce být lepší než Siri a Google Now

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,