Síť IT není zbytečný ani předražený web, hájí se tvůrci

Sociální portál Síť IT, který si vytyčil za cíl propojit akademická pracoviště, studenty a odborníky s firmami z praxe, si vysloužil kritiku části odborníků z oboru. Podle nich nedává projekt smysl, když už existují kariérní weby typu LinkedIn. Kritici navíc namítají, že peníze z Evropské unie a českého rozpočtu nebyly vynaloženy účelně a portál šlo dát dohromady za daleko méně peněz. Tvůrci webu se ale hájí, podle nich je jedinečný a přináší nové funkce.

Za webem Síť IT jsou akademici z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Vývoj sociální sítě zastřešuje projekt SoSIReČR (Sociální síť informatiků v regionech České republiky), který v rámci Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost získal 28 milionů korun na své aktivity. Na vývoj a testování samotného portálu SitIT šla podle Petera Vojtáše z Matematicko-fyzikální fakulty a vedoucího SoSIReČR zhruba třetina částky. Asi 9,8 milionů korun za zrod portálu je podle něj přiměřená částka.

Jinak, než současná nabídka

Zbytek peněz SoSIReČR vynaložil na „partnerství a sítě v terciárním vzdělávání v regionech“ (2,2 milionu korun), „lidské zdroje v ICT (průzkum poptávky a nabídky IT absolventů na trhu práce v ČR), publikace, workshopy“ (5,3 milionu korun), „celoprojektové akce“ (5,2 milionu korun). Semináře Hovory s informatiky stály 3,8 milionu korun, propagace projektu 800 tisíc korun.

Vojtáš nesouhlasí ani s námitkami, že sociální síť nemá šanci uspět vedle zavedených kariérních webů, jak míní například Jan Sedlák: „Je dobře, že stát přemýšlí o zvýšení konkurence schopnosti v oblasti IT a služeb s přidanou hodnotou, toto ale rozhodně nebude správná cesta. Svět IT dokáže všechny popisované problémy řešit sám o sobě, má na to zavedené služby a globální služby (proč například navazovat kontakty na Síť IT, když je tady LinkedIn?) a funguje mnohem více dynamicky, než jak je státní sektor zvyklý.“

Klepněte pro větší obrázek
Síť IT má být údajně užitečný projekt. Ne všichni s tím ale souhlasí.

Vojtáš zmínil několik bodů, kterými se SitIt odlišuje od LinkedInu a spol. Zaměřuje se detailně na sektor IT, má garantovanou dostupnost dat, o funkčnosti a změnách nerozhoduje provozovatel, ale IT komunita. Jako hlavní inovaci ale uvádí strukturované znalostní profily. Kategorizace znalostí odborníků podle Vojtáše velmi zjednoduší navazování kontaktů mezi zadavateli na straně firem a odborníky a akademiky na straně řešitelů.

„Co chvíli k nám přichází lidé z firem s velmi zajímavými projekty, které ale sami nedokážou zrealizovat a potřebují odbornou pomoc. Dosud ale nedokázali jednoduše zjistit, kdo se v akademické sféře zabývá postupy, řešeními či technologiemi, o které se jejich projekt opírá. Díky strukturovaným znalostním profilům a možnostem nového portálu SitIT.cz ale svého odborného partnera najdou velmi snadno,“ uvedl Vojtáš.

Zda má pravdu Vojtáš a SitIT bude životaschopným projektem, nebo spíše kritici, kteří nevěří tomu, že portál začne doopravdy čile fungovat a zprostředkovávat vazby odborníků a firem, bohužel půjde zhodnotit jen těžko. Web totiž nemá žádný stanovený cíl úspěšnosti podle počtu uživatelů a dohodnutých transakcí. SoSIReČR alespoň uvádí, že Síť IT míní v příštích pěti letech portál spravovat a zdokonalovat.

Diskuze (21) Další článek: Za měsíc v Evropě dojdou IP adresy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,