Šest kotev, které táhnou tablety ke dnu

Trh s tablety raketově roste a skoro by se mohlo zdát, že nemají žádné chyby. Ani tato koncepce však není bez potenciálních rizik a kotev, které ji nakonec mohou stáhnout ke dnu

Prodeje počítačů typu PC pomalu ale jistě klesají, soupis kotev, které je táhnou ke dnu jste si mohli přečíst koncem loňského roku. Hlavním protivníkem jsou tablety, které svými schopnostmi většině běžných uživatelů postačují. Za tablet lze považovat jakékoli mainstreamové zařízení s dotykovým displejem, který není pevně spojen s klávesnicí. S jakými riziky se musí průkopníci post-PC éry vypořádat?

Jaké kotvy má Google, Apple, nebo třeba Linux? Dozvíte se zde

První kotva: Laciné placky s pochybnou kvalitou

Byl to Apple, kdo započal revoluci placatých a hlavně jednoduchých počítačů. Jeho iPady vždy patřily mezi to nejlepší na trhu a stejně je tomu i dnes. Ne každý je ale ochoten zaplatit bezmála 13 tisíc za základní model, většina uživatelů proto sáhne po levnějších typech s Androidem. Dobře je to vidět na odhadech prodejů od analytické společnosti Canalys, která došla k závěru, že zájem o tablety Applu meziročně poklesl o více než 14 %.

Prodejnost
Prodejnost tabletů dramaticky roste, zájem se ale přesouvá k levnějším typům s Androidem, Zdroj: Canalys

Velkou část trhu převzaly levné tablety, které se na první pohled mohou jevit jako rovnocenné dražším konkurentům. Stále se ale nepodařilo vymýtit problém takřka nepoužitelných zařízení, která se obvykle pohybují v cenové hladině do 3 000 Kč. Všechny zvládnou přehrát film nebo prohlížet internet, tragická kvalita displejů, nestabilita a slabá výdrž baterie ale používání natolik znepříjemní, že uživatel na tablet dost možná zanevře.

Cenová válka a snižující se marže výrobců i prodejců naštěstí hraje do karet zákazníka, snaha ušetřit za každou cenu i přesto často vyústí v rozčarování a zavržení celého segmentu.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,