Šéfa Applu uráží dokument BBC. Nikdo nedělá pro dělníky víc, hájí se

Šéf Applu Tim Cook je prý "hluboce uražen" dokumentem BBC, který odhaluje špatné pracovní podmínky dělníků v čínských továrnách na iPhony a iPady. Nikdo prý nedělá pro zlepšování podmínek zaměstnanců víc než Apple.

Reportéři BBC v přestrojení pronikli do továrny Pegatron na předměstí Šanghaje a ukázali, jak se zde porušují zákony a pracovníci usínají vyčerpáním. Apple přitom v minulosti sliboval, že podmínky dělníků zlepší. Dle BBC se tak ale nestalo.

Senior viceprezident provozu Jeff Williams rozeslal v reakci na dokument BBC e-mail více než pěti tisícovkám zaměstnanců Applu ve Velké Británii a i on se připojil pod slova Tima Cooka a zdůraznil, že není pravda, že by Apple lhal o zlepšení podmínek dělníků. „Pořad BBC nepřímo říká, že Apple nezlepšuje pracovní podmínky, řeknu vám, nic nemůže být dále od pravdy,“ píše britským zaměstnancům Williams.

Dále prohlašuje, že Apple poskytl BBC ke zlepšování pracovních podmínek fakta a výklad s předstihem, ale v dokumentu bylo vše zcela ignorováno. Naopak byla popsána pracovní doba zaměstnanců – 12 hodin v kuse nepřetržitě 18 dní, navíc s odmítnutím žádosti o den volna. Williams namítá, že Apple sledoval týdenní pracovní dobu více než jednoho milionu pracovníků v dodavatelském řetězci a že pracovníci dosáhli v průměru 93 procent maxima, tedy 60hodinového pracovního týdne.

Cín je problém. Neutíkáme, hledáme řešení

Samotný Apple pak prý zaměstnává v Číně na čtrnáct set lidí – inženýrů, manažerů. kteří jsou vyškoleni a mají soudnost a soucit a kteří by na bezpečností riziko spočívající ve špatném zacházení s dělníky upozornili. A konečně dodal, že žádná jiná společnost nekoná tolik v hledání a napravování problémů, jako právě Apple.

Dokument BBC také ukazoval malé děti těžící cín v Indonésii, cín který končí v jablečných produktech. K tomu Williams řekl, že Apple už v minulosti deklaroval, že si je problému s nelegálně těženým cínem v Indonésii vědom.

„Desítky tisíc řemeslných horníků prodávají cín přes prostředníky do hutí a z nich míří cín do celého světa. Tamější vláda není schopná problém vyřešit, navíc v celém systému panuje korupce. Náš tým také navštívil tyto části Indonésie a i my jsme zděšeni z toho, co se tam děje“.

„Mohli bychom od našich dodavatelů vyžadovat cín, který nepochází z Indonésie a tím bychom kritiky umlčeli, ale Apple spotřebovává jen malou část cínu, která se takto v Indonésii vytěží, takže naše opatření by na situaci nic nezměnilo. Proto jsme se rozhodli zvolit jinou cestu, angažovat se a pokusit se najít kolektivní řešení.“ A dodal, že za tímto účelem už Apple zřídil pracovní skupinu s jinými technologickými společnostmi a pokusí se problém řešit.

Williams, který pracuje v Applu už od roku 1998, ujišťuje, že všechna vznesená obvinění budou prošetřena, jelikož je Apple bere velmi vážně.

Diskuze (40) Další článek: EUROCOM X7: Nezastavitelná herní bestie [test]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,