Sedm kotev, které táhnou Windows ke dnu

Windows je nejrozšířenější OS na světě a také systém s nejrychlejším nástupem. Samé superlativy, že? Ale co kotvy? Má neohrožený Windows kotvy, které ho táhnou ke dnu?

Je tomu rok, co jsem na Živě.cz poprvé sepsal kotevní článek. Z dvousloví se během té doby stal určitý termín, zcela logicky tedy po pár měsících přišlo pokračování a tématu si nakonec všimla i některá další česká počítačová média.

Co se vám nelíbí na Windows? Diskutujte zde

Kotevní článek je zpravidla seznam kotev, které z pohledu tržního podílu tlačí nějaký produkt ke dnu – stejně jako těžká litinová kotva ropného tankeru. Kotva tedy nevyjadřuje kvalitu produktu, ale jeho popularitu u masového spotřebitele. Malý příklad: Ferrari je dozajisté velmi kvalitní automobil, jeho tržní podíl je ale tristní. Už si rozumíme?

Kotevní články na Živě.cz

Loni na podzim vyšel kotevní článek o Linuxu, na jaře pak o jablečném systému. Bylo to logické, jsou to totiž právě tyto dva systémy, které musí soupeřit v podstatě s monopolním Windows, který dnes hraje roli nepsaného (a mnohdy i psaného) standardu. Přesto jsem věděl, že kotevní článek musí nakonec vyjít i v případě posledního a největšího systému z velké trojky. Řada na něj přišla právě dnes.

trzni podily.png
Tvrdá realita pro fanoušky Linuxu a jablečného systému

Windows nelze hodnotit jako tržně neúspěšný systém, protože si celé desetiletí drží podíl vyšší než 90 % a je tedy v podstatě u svého stropu. Výše už neporoste, leda by to Apple z ničeho nic zabalil. Linux pak pro něj není ruku na srdce relevantní soupeř, dlouhodobě totiž osciluje okolo 0,8 % a nezdá se, že by se blížila nějaká změna. Opět ale podotýkám, že tímto vyjádřením nehodnotím jeho (ne)kvality, pouze konstatuji, že je v současné chvíli pravděpodobnější střet s černou dírou, než jeho nenadálý růst o desítky procent.

Windows je sice tržně úspěšný, to ale platí dnes a v dnešní divoké technologické době může jen stěží někdo odhadovat, jakým směrem se pohne spotřební IT třeba v příštích patnácti letech. Ostatně kdo z vás si v roce 1995 představoval, že bude jednou ten neschopný a jednoduchý program jménem internetový prohlížeč nejpoužívanějším, nejnáročnějším a zdaleka nejdůležitějším programem na domácím systému.

trzni podily.png
Když se ale na poměry podíváte s větším detailem, najednou to vypadá trošku jinak. Windows klesá na úkor jablečného systému. Sice nepatrně a zatím jen o jednotky procent, ale klesá.

Následující kotvy Windows tedy budou popisovat rizika, která mohou Windows v následujících letech potkat a která mohou nastartovat jeho pomalý pád. Ostatně srovnání dvou grafů výše napovídá, že to až tak bláznivá teorie skutečně není.

1. Windows není „cool“

Windows sice používá nějakých 92 % k internetu připojených pozemšťanů, kolem značky se ale nikdy nevytvořilo to, co zažívá jablečná komunita. Uživatelé Windows svůj systém používají dlouhé roky, možná i desetiletí, ale není to cosi, kvůli čemu by museli stát dlouhé fronty před kamenným krámkem. To zdánlivě není chyba – Windows je skutečně všudypřítomný standard, takže to pevné jádro fanoušků nepotřebuje, stejně tak to ale znamená, že v případě krize zákazníci prostě odejdou jinam, pakliže jim druhý výrobce nabídne stejný servis a služby. Pokud by se zde tedy objevil nějaký nový hráč, případně pokud by se stala platforma Applu výrazně populárnější a pro masy stravitelnější než dnes, pomyslný stomilionový „switch“ by mohl být relativně snadný. Slovíčko „relativně“ je ale absolutně důležité, přechod stovek milionů uživatelů z jedné platformy na druhou totiž není nikdy snadný a nezapomeňme, že tahounem Windows je soukromý sektor – firmy.

apple store.png
Fronta na jablka... Microsoft může jen tiše závidět (Zdroj: Antipixel.com)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,