Renesance bezdrátových sítí WiMAX v Česku?

ČRa v lednu spustily WiMAX v Praze a na konci roku budou mít pokryty všechna velká města. V rozletu následovníka Wi-Fi ale brání licenční politika tuzemského regulátora ČTÚ.

Technologie bezdrátového přenosu dat WiMAX (802.16) má za sebou již jedenáct let vývoje, u nás se ale doposud neprosadila ve velkém. Čas od času sice webem proletí nějaký ten článek, který sesumíruje, co se ve světě WiMAXu odehrálo z poslední rok, v praxi se ale technologie uplatňuje jen u lokálních a regionálních poskytovatelů internetu, telefonie a přenosu dat.

O WiMAXu se občas píše jako o nástupci Wi-Fi, respektive bezdrátového přenosu 802.11, jedná se ale především o jeho doplněk. Zatímco Wi-Fi se díky svému malém dosahu hodí do interiérů a nelicencovaných pásem, WiMAX dokáže anténou velikosti čokolády Milka (no skoro) pokrýt sto kilometrů čtverečních a více. Teoretické dosahy se pohybují okolo 50 kilometrů v přímé viditelnosti při přenosových rychlostech až 70 Mb/s.

Praxe a reálná implementace je ale docela odlišná. V městech je třeba počítat s nepřímou viditelností a odrazy od betonových a zděných ploch, malý Access Point na parapetu tak bude schopen přijímat signál ze vzdálenosti okolo dvou kilometrů. I to je ovšem mnohem více než v případě městského Wi-Fi.

antena.png  zarizeni pro wimax.png
Wimaxová anténa na brněnském vysílači Hády a evoluce zařízení s podporou WiMAX
U nás se ovšem zatím vývoj zastavil na úrovni roku 2005 (fixní licence)

WiMAX je ideální řešení pro metropolitní sítě nebo naopak řídce osídlené a těžko dostupné oblasti. Namísto husté sítě hotspotů stačí velkoměsto českých rozměrů pokrýt několika vysílači a je díky jejich velkému dosahu vystaráno. A to přeneseně platí třeba i o horských oblastech. I proto se WiMAXu daří třeba v řídce osídleném Rusku.

WiMAX lze provozovat v pásmu 2 – 11 GHz, u nás se ale realizuje fixní norma 802.16d jen v licencovaném pásmu 3,5 GHz. To má jednu výhodu a jednu zásadní nevýhodu. Pokud operátor získá licencovaný kmitočet, Český telekomunikační úřad bude garantovat jeho čistotu, zároveň ale bude platit, že se pásmo brzy zaplní. A to se týká i pásma 3,5 GHz, které praská ve švech celoplošnými licencemi Telefóniky a dalších (6 z 20 dostupných kanálů) a na regionální WiMAX tak moc místa nezůstalo. Při prvním „boomu“ WiMAXu sice ČTÚ sliboval uvolnění nových kmitočtů, dodnes se tomu tak ale nestalo a nový bezdrát tak může růst jen velmi obtížně.

Celoplošný fixní WiMAX podle ČRa

V lednu do neprobádaných vod celoplošného WiMAXu vstoupily i České radiokomunikace svým pilotním pražským projektem. Pro tyto účely nasadily čtyři stanice na Žižkově, Spořilově, Proseku a Strahově. Nabídka mířila především na menší a střední firmy a byla úspěšná. Praha je pokrytá i ostatními technologiemi a pro ČRa to byla tedy skutečně zkouška „tržním ohněm“. V současné době už hlásí vysílač na Žižkově: vyprodáno!

wimax praha.png  wimax cra brno.png
Pokrytí Prahy a Brna (každá barva představuje konkrétní vysílač)

Nabídka pro malé a střední firmy (statická veřejná IP)

VariantyRychlostAgregaceCena
Business WiMAX 5/55/5 Mb/s1:4od 1 490 Kč bez DPH v závilsosti na hlasových službách, instalaci a dodatečných službách
Business WiMAX 3/33/3 Mb/s1:4
Business WiMAX 5/25/2 Mb/s1:20
Business WiMAX 3/13/1 Mb/s1:20

Pro firemní sektor může být WiMAX zajímavým řešením záložní konektivity, obecně pak ČRa cílí na ty zákazníky, kteří nemají po ruce lepší řešení. Z hlediska firemních DSL nabídek je WiMAX od ČRa parametry srovnatelný se symetrickým HDSL (maximálně 4 Mb/s).

Domácí nároční uživatelé se z jeho parametrů na zadek asi neposadí, třímegabitový download za devětset kroun je totiž obecně dražší než drtivá většina nabídek kabelových i ADSL operátorů. Na druhou stranu je ale WiMAX mnohem dostupnější třeba pro rodinný dům mimo datovou infrastrukturu včetně ostatních mirkovlnných spojů.

Nabídka pro jednotlivce (dynamická neveřejná IP)

VariantyRychlostAgregaceCena
Premium WiMAX3/1 Mb/s1:40999 Kč

Praha, Brno a dalších 24 měst

Krátce po Praze následovala další města. V polovině léta tedy ČRa ohlásily napojení Ostravy, Olomouce a Brna, kde se na první zákazníky teprve čeká. K prvnímu listopadu letošního roku by však měl být WiMAX dostupný již ve 26 městech všech českých krajů. Výjimku tvoří jedině Vysočina s Jihlavou, která zatím díky absenci páteřní sítě zůstává bílým místem na mapě. I to by se ale mohlo v příštích letech změnit.

mapa pokryti.png  radiokomunikace paterni sit.png
Budování WiMAX vysílačů a jejich napojení na modernizovanou páteřní síť

Patnáctikilometrový limit

A jak vypadá ČRa WiMAX po technické stránce? Inženýři zatím dosáhli rekordního dosahu signálu okolo 24 kilometrů, ČTÚ jej ale v praxi omezuje na 15 kilometrů od vysílače, přičemž u vnitřní instalace se počítá s dosahem okolo dvou kilometrů. Na licenci pro mobilní systémy (WiMAX v mobilu, notebooku aj.) se pak teprve čeká. Ostatně i to stávající pokrytí předpokládá fixní klientskou anténu ve výšce okolo deseti metrů nad povrchem a tomu odpovídají i mapy pokrytí na stránkách Radiokomunikací.

WiMAX má několik zajímavých vlastností. Tak především je vždy zabezpečený šifrováním DES/AES a nabízí QoS (Quality of Service) pro efektivní rozdělování konektivity různým aplikacím – třeba hlasovým službám, které dostanou prioritu. ČRa garantuje až 40 paralelních telefonických hovorů skrze jedinou wimaxovou přípojku.

hady.png  detail.png  hady.png  wimax brno hady.png
Brněnský vysílač Hády, umístění WiMAX antény a detail technického zázemí vysoko nad okolními lesy

Doporučujeme: Na reportáž z vysílače Hády a technologického zázemí WiMAXu od Českých radiokomunikací se můžete podívat v nedělním pořadu Týden Živě

Stinnou stránkou je opět nedostatečné pásmo, takové Brno se třemi vysílači na Hádech, FN Bohunice a v Nebovidech tak v současné době pojme maximálně několik tisíc zákazníků – na více spojení prostě není místo. České Radiokomunikace mají své vlastní historické frekvence a tedy i prostor k pokrytí. Aby ho však bylo dostatek, hodlají postupně uvolňovat frekvence, na kterých nabízely odlišné bezdrátové technologie a jejich zákazníky chtějí migrovat právě na WiMAX. Ostatní provideři si budou v takovém případě muset v některých lokalitách počkat leda na uvolnění nového pásma Českým telekomunikačním úřadem. Díky nedostatku frekvencí a licencí se tak zatím nemohou realizovat i některé odvážnější nápady jako třeba wimaxová televize na obrazovce vašeho mobilu a mobilní WiMAX obecně.

Morava je hotová, teď jsou na řadě Čechy

WiMAX má u nás podivnou pozici. Jeho počátky byly slibné, pak se ovšem zájem operátorů přenesl na budování 3G sítí. Zároveň má své kritiky, kteří poukazují na omezené licence přidělované ČTÚ, nedostatek frekvencí a také preferování FDD režimu (Frequency Division Duplex), v rámci něhož je dopředu pevně daná rychlost downloadu a uploadu – každý směr má pěvně danou šířku kanálu. Opakem je naopak TDD (Time Division Duplex), v rámci něhož se v daném okamžiku šíře kanálu mezi klientem a vysílačem využívá buď jen k downloadu, nebo uploadu a uživatel tak má větší kontrolu nad datovým tokem.

Licence na WiMAX v současné chvíli také předpokládají fixní konstrukci, na nějaké surfování v autě nebo ve vlaku si tedy zatím budete muset také počkat. Na začátku roku v každém případě do světa českého WiMAXu vstoupil celoplošný hráč a to je cesta dobrým směrem, která by na konci mohla rozhoupat ČTÚ třeba k uvolnění dalších frekvencí a tím pádem i k větší atraktivitě a růstu.

V současné době ČRa WiMAXem pokrývá čtrnáct měst. Morava je už prakticky hotová a v následujících týdnech přichází na řadu Čechy.

Diskuze (31) Další článek: Google Earth 3D model Prahy se rozrůstá

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,