Průzkumník ve Windows 7: dva panely to nejsou, ale...

Průzkumník také umí pracovat s archivy ZIP. Můžete je prohlížet, rozbalit a prostřednictvím funkce Odeslat v kontextové nabídce lze vybrané soubory na jedno kliknutí do ZIPu zabalit.
Kapitoly článku

Průzkumník ve Windows je pro mnohé pokročilé uživatele synonymem základního a značně omezeného nástroje pro správu souborů. Instalace pokročilého, dvoupanelového správce souborů se při požadavku na náročnější operace se soubory stala nezbytnou. V novém systému Windows 7 je správa souborů o něco vylepšena.A my se teď podíváme, co všechno nový Průzkumník umí, jaké má funkce a jak se s ním pracuje.

Tento článek se podrobněji zabývá prací se soubory ve Windows 7. Postupně se takto podrobně budeme věnovat dalším nejpoužívanějším oblastem systému. Hledáte-li komplexní informace v kostce, přečtěte si velký test Windows 7.

Knihovny: zkratka k datům

Po svém prapůvodci z Windows 95 zdědil správce souborů ve Windows 7 základní strukturu. Zůstává tedy oknem, které má vlevo sloupec s navigací mezi složkami a vpravo plochu pro zobrazení obsahu složky.

Design okna odpovídá Internet Exploreru 8. V horní části nechybí tlačítka pro posun vpřed, nebo vzad a je tu i roletka s historií navštívených složek. Následuje adresní řádek, tlačítko pro znovunačtení a vyhledávací pole. Stiskem tlačítka Alt se objeví klasická roletková nabídka funkcí, standardně však zůstává skryta a viditelná je pouze nástrojová lišta. V prostoru okna pak může být zobrazen panel s detaily (vpravo), panel s informacemi o položce (dole), případně stavový řádek (úplně dole).

01.PNG
To je on, Průzkumník. Na první pohled se nejmenuje nijak, je to jen systémový nástroj pro procházení souborů. Novinkou ve Windows 7 jsou knihovny, které zrychlují přistup k uživatelským datům.

Asi nejdůležitější inovací Průzkumníka ve Windows 7 jsou Knihovny. Najdete je v levém navigačním sloupci a umožňují rychlý přístup k uživatelským datům. Jsou to zkrátka zástupci složek, nicméně trochu vylepšení. V rámci jedné knihovny můžete mít totiž namapováno více složek zároveň a jejich obsah se pak vypisuje v jednom okně, samozřejmě s přehledným rozdělením. Ovšem můžete si zvolit i souhrnné zobrazení všech souborů ze všech složek najednou. Podobný obsah můžete tímto způsobem efektně sdružovat. U každé knihovny se navíc nastavuje, jakým stylem mají být obsažené složky procházeny – zda formou velkých ikon/náhledů (hodí se pro obrázky), nebo seznamem s podrobnostmi (hodí se pro dokumenty), atp.

02.PNG 05.PNG 06.PNG
Možnosti nastavení knihovny • možnosti zobrazení dvou adresářů v jedné knihovně (standardně odděleně, ale subory lze filtrovat a řadit hromadně ze všech složek najednou)

Levý navigační sloupec dále obsahuje seznam Oblíbené položky, který obsahuje oblíbené adresáře. Můžete si jej upravit dle libosti – stačí sem přetáhnout složku, kterou zde chcete mít umístěnu, případně naopak smazat.

04.png 03.png
V adresním řádku je buď přehledná cesta s rozbalovacími nabídkami • nebo klasika s lomítky

Nechybí ani klasický strom – můžete nastavit, aby se vždy automaticky rozbaloval pro aktuální navštívenou složku, standardně zůstává sbalený a procházení složek v pravé části okna se v té levé nijak neprojevuje. Dále je tu možnost procházet síť nebo sdílený obsah v rámci Domácí skupiny.

 09.PNG 10.png
Nabídku vlevo je možné rozbalovat do klasického stromu • možnosti zobrazení souborů

Řazení, filtrování…

Zajímavé možnosti skýtá horní nástrojový panel, který se automaticky mění podle zacíleného obsahu. Standardně je tu roletka Uspořádat, která kupodivu nenabízí možnosti řazení obsahu, ale de facto běžnou kontextovou nabídku dostupnou pravým tlačítkem myši (kopírovat, vložit, atp.). Vždy také uvidíte položku Sdílet s, díky které složku či soubor zpřístupníte v domácí skupině či určitému uživateli. A stále jsou vidět také tlačítka Vypálit (zařadí do seznamu obsahu určeného k vypálení na optický disk) neb Nová složka.

07.png 08.png
V adresáři je hudba, tomu se přizpůsobí panel s nástroji nahoře i panel s detaily dole • jiné možnosti jsou v případě dokumentů

Pokud je zacílená složka, objeví se tu možnost Zahrnout do knihovny, u dokumentu možnost otevření ve vybraném programu, tisk, nebo zaslání e-mailem, u hudebního souboru možnost přehrání nebo přehrání celé složky atp. Toto je hodně praktické.

24.png
25.PNG
26.PNG
Spodní panel s informacemi může být buď velký, nebo užšší, nebo žádný...

Vpravo je pak možnost nastavení zobrazení obsahu složky – od seznamu s podrobnostmi až po libovolně velké ikony. Při nastavení jejich velikosti je praktičtější stisknout Ctrl a otočit kolečkem myši.

22.PNG 23.PNG
Okno s náhledem vpravo umí rychle zobrazit obsah dokumentu nebo náhled obrázku

Při zobrazení formou seznamu s podrobnostmi si můžete libovolně určit, které položky se budou u každého souboru zobrazovat. Výběr je hodně obsáhlý a zahrnuje například i vlastnosti dokumentů nebo EXIF informace obrázků. Nastavení se trvale aplikuje na danou složku, ovšem chybí možnost aplikovat automaticky stejné nastavení i pro podsložky (nepřenese se ani na nově vytvořené). Dědit lze pouze obecné vlastnosti zobrazení, zda se má jednat o velké ikony nebo seznam atp. Řešení ovšem existuje v dialogu Možnosti složky, kde lze nechat zkopírovat stejné nastavení podrobnosti na ostatní složky se stejným typem souborů – v praxi se aplikuje právě na podsložky a vedlejší adresáře s prakticky identickým obsahem zůstanou nedotčeny. Tato funkce je buď chybně popsána, nebo nepracuje zcela korektně, ale důležité je, že tu existuje volba pro návrat na výchozí nastavení u všech složek.

13.PNG 11.png 12.png 
K souborům si můžete nechat zobrazit obrovské množství podrobností • velmi praktické jsou možnosti filtrování

Záhlaví sloupců má tradiční funkci pro řazení – stačí kliknout a položky se okamžitě seřadí podle zvoleného pole, stačí kliknout podruhé a seznam se obrátí. Kromě toho je možné kliknout na šipečku vpravo a ze seznamu vybrat filtr zobrazeného obsahu. Například rozsah dat, určitý typ souborů, rozmezí velikosti souborů atp. Nenápadná, ale velmi praktická funkce.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,