eGovernment | Česko | Statistiky

Průzkum OECD: Česko má katastrofální e-gov. Ano, je to bohužel parodie

Jsme krátce za polovinou roku 2017 a pomalu nám nastupuje už druhá generace, která vyrůstala s internetem a počítači. Chytré mobilní telefony jsou samozřejmostí a stejně tak docela rychlý internet (to nemusí být hned stomegabit).

Stát by měl být obrazem společnosti, z hlediska e-gov, tedy komunikace s občanem právě skrze web a chytrý mobil, však nadále naprosto selhává. Ostatně synonymem českého e-govu je Datová schránka, která se za poslední roky nikam dál neposunula a svou koncepcí připomíná přelom století. Jinými slovy, běžný občan musí být hodně nadšený early-adopter, aby si DS vůbec pořídil.

Zvláště žalostné je pak srovnání se zeměmi, které pochopily, co to elektronizace státu opravdu je – zvláště příkladné Estonsko, a v éře facebooků a twitterů umožňují občanovi a firmám se státem vyřídit v podstatě vše z tepla domova. To je v českých podmínkách zatím jen sen.

Elektronická občanka v Estonsku:

Pokud přitom chybí plnohodnotný e-gov, chybí i motivace občanů se státem komunikovat elektronicky. A právě to potvrzuje rozsáhlá studie OECD, v jejíž žebříčcích je Česká republika na samotném chvostu prakticky ve všech možných metrikách.

Elektronické volby v Estonsku:

Předehnaly nás téměř všechny země OECD včetně těch mnohem chudších. A je to ostuda, zastaralý a nedopracovaný český e-gov totiž musí být optikou každého českého teenagera s chytrým telefonem v kapse k smíchu. Přitom právě tito teenageři, až dospějí, budou podobný pokročilý e-gov opravdu vyžadovat.

Diskuze (24) Další článek: Snapchat jde pomalu ke dnu a stejně tak akcie, jeho nápady už všichni zkopírovali

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,