Průměrná pokuta pro firmu za nelegální software: 240 000 Kč

Protipirátská organizace BSA zveřejnila výsledky analýzy, která zjišťovala průměrnou výši kompenzací, které firmy musely zaplatit poškozeným výrobcům softwaru. Za rok 2008 se průměrná částka těchto pokut vyšplhala na 240 tisíc korun, což je o 20% více než v předcházejícím roce.

„Za nárůstem výše odškodného stojí větší objemy nelegálního softwaru nalezeného při prohlídkách a méně vstřícný postoj dotčených výrobců softwaru,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Výrobci softwaru totiž mohou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.

Firmy se zpravidla snaží s poškozenými výrobci softwaru dohodnout mimosoudně, aby eliminovaly další náklady a neriskovaly záznam do trestního rejstříku. Snaha o mimosoudní urovnání porušení autorských práv k softwaru však může narazit na odmítavý postoj státního zástupce. „Ten může, ale nemusí s mimosoudním vyrovnáním souhlasit. Je na jeho zvážení, jestli dohodu povolí. Při zvláště hrubém porušení autorského práva nebo v kombinaci s další trestnou činností státní zástupce žádosti nevyhoví,“ dodal Jan Hlaváč.

S mimosoudním vyrovnáním nemohou například počítat ti, kteří nelegální software dále distribuují. Soud v takových případech může sáhnout vedle finanční náhrady také k trestu odnětí svobody.

Nelegální software se nejčastěji vyskytuje ve středních firmách do 100 zaměstnanců, a to zejména v kreativních či inženýrských oborech – reklamní agentury, kanceláře architektů, designérů a projektantů či výrobní odvětví. Podle poslední analýzy BSA se v česku užívá 39 % softwaru nelegálně.

Zdroj: tisková zpráva BSA

Diskuze (63) Další článek: Tři monitory na stole zvýší produktivitu o 35,5%

Témata článku: , , , , , , , , , , ,