Projekt Microweather: Ericsson chce proměnit mobilní vysílače v přesné srážkové radary

Český hydrometeorologický úřad spravuje dva srážkové radary, které v pásmu okolo 5 GHz zaznamenávají dešťové srážky nad naším územím. Jeden se nachází v srdci Brd, druhý pak na Drahanské vrchovině západně od Prostějova.

187207580 388513996
Česká srážkový radar na vrcholu Skalky (Drahanská vrchovina) a srážkový radar v podobě mikrovlnného vysílače

Ericsson se ve své poslední zprávě Mobility Report pochlubil experimentální technologií, která by mohla proměnit v podobný radar klasický mobilní mikrovlnný vysílač, déšť totiž upravuje charakter procházejícího signálu, a pokud tuto změnu zpracuje software, BTSka skutečně začne pracovat jako radar. Mobilní vysílače sice mají mnohem menší dosah než výkonné meteorologické radary, jenže vyspělý svět je jimi doslova posetý, takže v důsledku by mohla taková radarová síť zaznamenávat srážky s ještě mnohem větším rozlišením než současná technologie.

419216287
Srovnání obrovského rozdílu v rozlišení tradičního srážkového radaru a mikrovlnného radaru na mobilním vysílači

Ericsson na projektu Microweather spolupracuje s meteorologickým úřadem ve Švédsku, a přestože je zatím výzkum na samotném začátku, podle současných výsledků funguje a proměna mobilního vysílače ve srážkový radar je ke všemu mnohem levnější než budování toho velkého.

29700552
Srovnání meteorologického srážkoměru, klasického srážkového radaru a mikrovlnného radaru na mobilním vysílači

A kdy se něčeho takového dočkáme v praxi? Těžko říci, tuzemští operátoři totiž používají konkurenční technologie od Nokie a stále častěji především od Huawei.

Diskuze (5) Další článek: Český Microsoft se sloučí se slovenským

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,