Technologie | Internet | Wi-Fi

Příští rok se mobily a notebooky naučí WiGig, slibuje Wi-Fi Alliance

Nový šedesátigigahertzový standard Wi-Fi 802.11ad tu je už bezmála rok a první routery s podporou této specifikace se objevily už zkraje letošního roku. Nyní se na „ad“ plně zaměřila i Wi-Fi Alliance a začala certifikovat nová zařízení pod marketingovým označením WiGig. Přijala tedy označení, pod kterým byla specifikace 802.11ad známá již během svého letitého vývoje.

282694130
Talon AD7200 od TP-Linku byl prvním představeným komerčním routerem s podporou 802.11ad

Certifikace by měla 60GHz bezdrátu pomoci, každé zařízení totiž bude muset splňovat přísné podmínky. Pokud máte problém prozářit 5 GHz Wi-Fi třeba větší byt a o rodinném domku ani nemluvě, pak na 60GHz kmitočtech budete rádi, pokud signál pokryje alespoň jednu místnost.

Certifikace WiGig praví, že by 60GHz Wi-Fi měla pokrýt rádius alespoň deseti metrů. I to bude pro mnohé ohromný problém.

802.11ad je tedy spíše rozšíření 802.11ac a 802.11n a certifikované zařízení v „ad“ síti by mělo umět bez potíží přepínat mezi těmito profily. Když bude zařízení od hotspotu příliš daleko, použije se „n“ a „ac“ a teprve při vzdálenosti do několika metrů se použije „ad“ s teoretickou linkovou rychlostí až 8 Gb/s.

257708386
Každý protokol pro různou situaci

Tento přístup předurčuje WiGig pro bezdrátový přenos obrazu, bezdrátovou dokovací stanici nebo třeba přenos náročných dat pro virtuální realitu v rámci jedné místnosti. Ostatně pro ostatní scénáře 802.11ad tak trochu ztrácí smysl, poněvadž současným potřebám drtivé většiny domácích spotřebitelů bohatě stačí zmíněné 802.11ac, které přitom stále není samozřejmostí v každém novém mobilu a laptopu.

Diskuze (8) Další článek: Začala certifikace produktů pro WiFi další generace

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,