Předělali jsme Windows 7 na Mac OS X

Vypadá jako nejnovější Mac OS X, ale spustíte v něm Internet Explorer, najdete nabídku Start a trochu jiného Průzkumníka. Převlékli jsme Windows 7.

 

Zejména uživatelé Linuxu řeší, jaký vzhled předurčí svému systému. Výběr mají široký. Ale ani na Windows nemusíte zůstávat u původního vzhledu. Zejména v době dlouho sloužících a brzy okoukaných Windows XP byla změna vzhledu systému docela v módě. My jsme to dnes zkusili s Windows 7, který jsme vizuálně i funkčně co nejvíce přiblížili Mac OS X Lion.

Proč? Chtěli jsme to zkusit a podělit se o zkušenosti. Pro většinu čtenářů to bude jen bláznivá zajímavost, pro někoho možná inspirace, kterou se pokusí převést do praxe. To ale nedoporučujeme. Níže uvedenými postupy zasahujete do systémových souborů Windows a funkčnost systému tak můžete ohrozit.

Stahování, přepisování, ladění, nastavování...

WinMac 01.jpg WinMac 02.jpg WinMac 03.jpg
WinMac 04.jpg WinMac 05.jpg WinMac 06.jpg
Původní Windows 7, jak ho známe. S Průzkumníkem, Internet Explorerem, Windows Media Playerem...

Na čistou instalaci Windows 7 jsem nejprve aplikoval Universal Theme Patcher, což je starší, ale stále účinná aplikace, která upraví systém tak, aby do něj bylo možné aplikovat témata s pokročilými změnami vizuálních prvků. Pak už jsem se mohl rozhlížet na DeviantArt.com, což je dnes zřejmě největší zásobárna digitální grafiky vůbec.

Zvolil jsem téma Mac Lion for Win 7, ale aby vše vypadalo, jak má, musí mu předcházet instalace systémových knihoven z Leopard Mod for Windows 7. V obou případech získáte systémové knihovny, kterými musíte přepsat originální. Vyžaduje to změnit v nastavení zabezepčení vlastníka a poté práva přístupu k souborům. A samozřejmě jako jindy platí: zálohovat, zálohovat, zálohovat.

WinMac 07.jpg WinMac 08.jpg WinMac 09.jpg
Vypadá to jako Mac OS X, ale je to jen převlečený Windows

Poté už se řeší drobnosti dílčímí aplikacemi. Například jako dock jsem zvolil RK Launcher, který je sice jen ve francouzštině, ale je věrnější kopií originálu než třeba ObjectDock. Na přesun tlačítek okna na druhou stranu slouží LeftSider. Hodí se také přenastavit výchozí systémové písmo.

WinMac 11.jpg WinMac 12.jpg
WinMac 14.jpgWinMac 20.jpg
Dock se po přejetí myší zvětšuje a umí i rozbalovací nabídku aplikací. Ikonky jsou ale trochu kostrbaté, k dokonalosti by je chtělo ručně vyměnit. • Jen to nastavení docku je trochu komplikovanější.

Neosvědčil se ale Finderbar, který by měl umět překreslit hlavní panel Windows panelem podobným tomu z Mac OS X. V mém případě došlo k prolnutí obou panelů a výsledek moc dobře nefungoval. Klasický hlavní panel všek můžete zmenšit (v nabídce zaškrtněte „Použít malé ikony“) a k tomu už si pak můžete doladit stylové tlačítko start ve tvaru jablka.

WinMac 10.jpgWinMac 13.jpg WinMac 15.jpg
Průzkumník, že byste ho ani nepoznali • ovládací panely • okno prohlížeče a průzkumníka

Nakonec můžete doinstalovat prohlížeč Safari a přehrávač iTunes. Ty už vám poskytne zcela oficiálně přímo Apple.

WinMac 16.jpg WinMac 17.jpg
Safari do designu zapadne, ale iTunes paradoxně ne. Program má totiž natvrdo přideleny ikony okna systému Windows.
WinMac 18.jpg WinMac 19.jpg
Tohle běžný Mac OS X nemá – nabídku Start
 WinMac 21.jpg WinMac 22.jpg
Total Commander v barvách Mac OS X... • ...a také prohlížeč obrázků z Windows 

Zajímavost, ale v praxi nemá smysl

Pokud si chcete změnit vzhled Windows 7, doporučujeme využít oficiální nabídky témat a zůstat u ní. Celkový vzhled systému představuje zásah do citlivých knihoven a Windows pak nemusí správně fungovat. V mém případě došlo ke konfliktu u jednoho z doplňků, který si nerozuměl s českou lokalizací Windows, poté přišel problém s aktualizacemi, které přepsali některé upravené systémové knihovny.

Pokud se přesto pustíte do podobných proměn, dočkáte se sice překvapených pohledů z okolí, ale připravte se na průběžné dolaďování. Navíc si autoři designu nelámou hlavu s autorskými licencemi, mnohé grafické prvky převzaté ze systému Mac OS X byste používali de facto nelegálně. A hlavně, přestože jsme měli aktivní antivir, který tentokrát zůstal v klidu, zdroje doplňkových aplikací jsou často docela pochybné.

Diskuze (73) Další článek: ACTA umírá. Tři komise EP odmítly návrh dohody

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,