Software | Operační systémy | Windows 10 | Tipy

Přechod zdarma na Windows 10: co by vám ještě nemuselo být jasné

Už jenom dva dny zbývají do vypršení možnosti přechodu na Windows 10 zdarma. Většinu potřebných informací jsem shrnul předevčírem v článku, ale přece jen se ještě našlo pár nejasností. Zeptal jsem se proto přímo v Microsoftu, aby bylo vše jasné.

Nabídka přechodu zdarma se nebude prodlužovat. Bez výjimek. Ani firmy nedostanou odklad. Na přechod zdarma byl rok a kdo zaváhal, má smůlu, 29. července je prostě konečná. U nás to bude ještě o pár hodin déle, protože se nabídka deaktivuje, až když den skončí v posledním časovém pásmu.

Ani s novým počítačem už nedostanete upgrade zdarma. Pokud si koupíte z nějakých skladových zásob starší model počítače ještě s Windows 8.1 nebo dokonce Windows 7, tak za případný přechod na Windows 10 budete muset zaplatit. Zdarma nebude, zkrátka opravdu žádné výjimky.

Do 29. července musí proběhnout upgrade, nikoli jen stažení. Pokud už máte staženou aktualizaci s upgradem a aplikace vám hlásí, že je vše připraveno, neotálejte si instalací. Upgrade se po 29. červenci nezdaří, protože nedojde k aktivaci licence.

Kdo se vrátí zpět, tomu už licence na Windows 10 zůstane. Jestli nyní provedete upgrade na Windows 10 a následně využijete možnosti vrátit se na původní starší verzi Windows, možnost přejít zase zpět na Windows 10 vám už zůstane. Upgradem si zajistíte licenci pro daný počítač. Kdykoli v budoucnu si můžete sáhnout z webu Microsoftu obraz systému a provést instalaci. Licenční klíč po vás systém chtít nebude.

Čistou instalaci Windows 10 můžete provést. Ale až po upgradu. Tohle je věc už docela známá, ale stále často dotazovaná. Někdo chce přejít a mít vše jako ve starém systému, někdo chce využít přechod na novou verzi k celkové očistě systému. Pokud patříte do druhé skupiny, čistou instalaci můžete provést, ale nejprve udělejte klasický upgrade, při kterém získáte licenci.

Upgrade licenci naváže na konkrétní počítač. Pokud máte „krabicovou“ verzi Windows 7/8.1 (klidně koupenou i bez krabice elektronicky, ale zkrátka nevázanou na hardware), upgrade na Windows 10 bude platný jen pro počítač, na kterém proběhl. To je nevýhoda.

Když si Windows 10 koupíte, licenci můžete přenášet. Když nevyužijete možnosti přechodu na Windows 10 zdarma, můžete si nový systém koupit. A to buď v krabicové verzi, elektronicky nebo skrze Windows Store (z Windows 8.1). Kupodivu je klasická krabice s USB flash diskem o pár stovek levnější než elektronické řešení (na Alfě, CZC či TS Bohemia je Windows 10 Home nyní za 2 899 Kč). Takto koupený systém není jen upgrade (nic takového se neprodává ani prodávat nebude), ale plnohodnotný přenositelný systém. To znamená, že licenci můžete přenášet i na jiný počítač.

Ještě raději upřesnění: verze OEM, na kterou můžete v obchodech narazit a je o pár stovek levnější, je určena výhradně ke společnému nákupu s hardwarem, ze kterého lze poskládat počítač. Tato licence je pak vázaná na tento konkrétní hardware.

Může se hodit:

Diskuze (100) Další článek: Pokémon Go má problém s roboty, automatické sbírání Pokémonů je trapně jednoduché

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,