Pozor na routery Asus. CZ.NIC v nich našel chybu, která „otevře dveře“

Před měsícem zveřejnili autoři projektu Turris zprávu o tom, že se jim díky novým sledovacím funkcím podařilo odhalit aktivní botnet využívající routery. Pokračovali ve sledování a připravili také návnadu, která odhalila závažnou bezpečnostní chybu v domácím routeru od Asusu. Informace autoři zveřejnili na blogu CZ.NIC.

Před měsícem bylo sledování ještě na začátku a bezpečnostní experti z CZ.NIC napočítali zatím jen necelé dvě stovky IP adres napadených routerů. Nyní už jich je 13 tisíc. Je překvapivé, že 70% z nich jsou routery značky Asus. A tak v CZ.NIC jeden takový router zakoupili a pustili se do zkoumání, v čem by mohl být problém.

590415613 
Máte ho doma? Tak pozor

Pokusným routerem se stal Asus RT-N10U hardwarové revize B1. Levný domácí router, který je jedním z nejčastější zjištěných prvků botnetu. Bylo u něj zkontrolováno, zda má poslední verzi firmwaru, nastaveno silné heslo do administrace a nebyl aktivovaný firewall. Zkrátka běžné provozní podmínky. Takto připravený router byl „vystaven na internet“ a skrze Turris byl zaznamenáván síťový provoz.

Dva týdny probíhaly běžné útoky s nejčastějšími kombinacemi hesel, ale ty byly pochopitelně neúspěšné. Jaké pak ale přišlo překvapení, když se kdosi s bulharskou IP adresou do routeru přihlásil se správným heslem. Přitom předtím nebyly zaznamenány žádné pokusy o násilné hádání hesla, které přitom bylo značně unikátní. Bližší zkoumání odhalilo, že heslo předtím router odeslal v nezašifrované podobě, bylo součástí javascriptového kódu hlášky odezvy na chybnou stránku.

Jak bylo dále zjištěno, tato velká bezpečnostní chyba byla diskutována už v únoru 2014 a Asus pro ni připravil aktualizace firmwarů. Ale zřejmě jen u některých modelů. V testovaném modelu RT-N10U vestavěný nástroj pro kontrolu aktualizací hlásil, že novější neexistuje, ovšem novější firmware i pro tento model kupodivu existuje. Jen ho musíte vyhledat a stáhnout ručně. 

Pokud používáte nějaký router od Asusu, preventivně si ověřte, zda máte poslední firmware a případně jej aktualizujte. Přitom router zresetujte a změňte mu heslo. Nutno ale připomenout, že v botnetu byly zjištěny i další routery a podobných bezpečnostních děr bude existovat více. Jsou to otevřená vrata do soukromí nic netušících uživatelů. Podrobnosti najdete na blogu CZ.NIC.

Diskuze (25) Další článek: Eurocom P5 Pro: notebook s desktopovým procesorem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,