Bezpečnost | macOS | Malware

Počítače Applu lze plně ovládnout na dálku. Umožňuje to zákeřný malware, který prošel schválením Applu

Na uživatele počítačů značky Apple číhá nebezpečí v podobě malwaru zvaného Proton. Ten využívá bezpečnostní skuliny systému macOS a umožňuje počítač ovládnout na dálku, číst z něj data nebo jej zablokovat. Škodlivý kód lze přitom schovat do jakékoli aplikace, která následně bude podepsána platným bezpečnostním certifikátem. Na rizika s tím spojená upozornil Apple Insider.

Malware využívá doposud neopravené zranitelnosti v macOS, které umožní administrátorský přístup k počítači. Lze tak přistupovat prakticky ke všem funkcím a datům. Malware byl napsaný v Objective C, tedy nativním jazyce systému macOS, a není závislý na dalším softwaru či knihovnách.

Nejnebezpečnější je na softwaru skutečnost, že je podepsaná platným certifikátem ověřeného vývojáře. Díky tomu prošel schvalovacím procesem Applu a zprvu ho nezaregistrovala ani integrovaná antivirová ochrana XProtect. Ta už je nyní aktualizována a malware v poslední známé podobě odhalí. Bezpečnostní odborníci ovšem upozorňují, že se mohou objevit modifikace, které kontrole opět uniknou.

712399285
Lákavá nabídka na hackerském fóru (zdroj: Sixgill)

Původce softwaru objevila bezpečnostní společnost Sixgill, a to v uzavřeném ruském diskuzním fóru. Tam autor nabízel Proton zabalený do libovolné aplikace „na přání zákazníka“, přičemž si za službu účtoval nejprve 100 bitcoinů (3,2 milionu korun), nicméně později slevil na 40 bitcoinů (1,3 milionu korun) za neomezené množství kopií. Pokud by chtěl někdo cíleně sledovat jen jednotlivce, mohl si za 2 bitcoiny zaplatit jen jednu instalaci.

Jakmile Sixgill zveřejnil informace o nalezeném zdroji, stránka byla krátce na to odstraněna. Zda už se tento typ malwaru stačil nějakým způsobem rozšířit se zatím neví.

Diskuze (24) Další článek: Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,