Parallella: levný „superpočítač“ dostupný pro každého

O společnosti Adapteva jste se mohli dočíst v našem starším článku, ve kterém jsme podrobně představili jeden z jejich procesorů s až 4 096 jádry, který má teoretický výkon 5,6 TFLOPS se spotřebu 80 W (28 nm technologie výroby). Adapteva se soustředí se svými RISC čipy na paralelní výpočty a vysokou efektivitu.

A právě Adapteva představila na Kickstarteru nový projekt Parallela, který má za cíl vývoj, výrobu, prodej a podporu malých a levných „superpočítačů“. Jedná se malou základní desku s dvoujádrovým procesorem ARM Cortex-A9, který je doplněn výpočetní paralelním 16jádrovým až 64jádrovým procesorem Epiphany.

b8a11a7f501a43d825f379edbfed49ff_large.png
Procesor Epiphany od Adaptevy je zaměřen na paralelní výpočty

Konfigurace tohoto počítače s 16jádrovým čipem má výkon 26 GFLOPS a plánovanou cenu pouze sto dolarů (přibližně 2 300 Kč s DPH), výkonnější 64jádrová varianta vyjde na 200 dolarů (přibližně 4 600 Kč s DPH). Architektura Adapteva má efektivitu 50 až 70 GFLOPS/W, případně sečtením frekvencí 25 GHz/W.

adapteva-parallella-640x363.png
Ukázka prototypu malého superpočítače od společnosti Adapteva

Další konfigurace a výbava počítače Parallella zahrnuje 1 GB operační paměti, dva porty USB 2.0, HDMI výstup a slot pro microSD kartu. Prodejní verze by měly mít v základu operační systém Ubuntu (Linux) a vývojáři budou mít k dispozici všechny potřebné materiály zdarma (open source).

E641.jpg
Malý ale efektivní čip má v 28nm verzi výkon 70 GFLOPS na jeden watt

Počítače by měly sloužit především pro výzkum v oblasti paralelního zpracování dat (například zpracování obrazu pro roboty, analýza dat a podobně), pokud projekt uspěje, lze jistě očekávat zajímavý posun v levných počítačích s vysokým paralelním výkonem.

Diskuze (19) Další článek: Výzkumníci vytvořili biologické obvody z hedvábí a hořčíku

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,