Pamatujete bizarní Photosynth? Microsoft jej definitivně pohřbil. Připomeňte si ho

Pamatujete si ještě na Photosynth? Asi ne, když tedy včera Microsoft na svém vývojářském blogu publikoval zprávu, že jej definitivně ukončil, mnohé spíše překvapilo, že projekt ještě existoval.

Bizarní 3D modely

Pojďme trošku zavzpomínat a připomenout si místy bizarní, ale v každém případě zajímavou exotickou fotoslužbu. Microsoft s ní vyrukoval v roce 2008 a sliboval, že když nějakou scénu nafotíte ze všech možných úhlů, aplikace Photosynth ze snímků složí 3D model, kterým budete moci otáčet, přibližovat – jako byste použili 3D skener.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Photosynth na svém počátku: Scéna pořízená z různých úhlů se proměnila v pokus o 3D model. Výsledek však nevypadal vždy dobře.

Mělo to ale jeden háček. Photosynthu se podařilo sestavit dobrý 3D model jen pokud měl k dispozici opravdu kvalitní vstupní data, a tak se veřejná galerie brzy zaplnila tisíci a tisíci synthy, které byly v prvé řadě ošklivé a nefunkční.

Microsoft svoji technologii, která zároveň sloužila jako demonstrace schopností Silverlightu, nadále rozvíjel, nicméně po čase přišel na to, že mnohem praktičtější budou namísto 3D modelů klasická panoramata.

Gigapixelová panoramata

Firma vypustila do oběhu docela povedený skládač panoramatických snímků Microsoft ICE, který se oproti konkurenci lišil především v tom, že byl napojený na Photosynth, který sloužil pro zobrazování rozměrných gigapixelových snímků. ICE totiž nevyplivnul nějaký obří JPEG, ale rozměrné panorama rozřezal na dlaždice o různém rozlišení, které se pak na webu načítaly průběžně podle přiblížení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skládání panoramatu krok za krokem v Microsoft ICE
Klepněte pro větší obrázek
A výsledek automatického složení bez dodatečných úprav geometrie (originál na Google Photos)

Díky Silverlightu a Photosynthu bylo prohlížení obrovských panoramatických snímků rychlé, posouvání ve scéně jemné, a jelikož bylo vše zdarma, produkt v podstatě neměl konkurenci. Byl to dobrý nápad, nicméně jej nakonec zabil právě Silverlight.

Achillovou patou byl Silverlight

Konkurenční technologie pro Adobe Flash Player se na scéně objevila příliš pozdě – v podstatě ve chvíli, kdy se začínalo ve velké mluvit o nástupu HTML5 a WebGL a bylo jasné, že budoucnost nepatří kontejnerovým pluginům jako Flash, Java applety nebo zmíněný Silverlight, jehož podpora napříč platformami byla ke všemu krajně omezená.

Microsoft sice později předělal podstatnou část technologie na HTML5, ovšem tou dobou už gigapixelová panoramata zjevně nikoho nezajímaly a nezachránila to ani aplikace pro iPhone.

Nyní tedy služba definitivně končí, program Microsoft ICE je ale stále k dispozici, ačkoliv jeho poslední aktualizaci vydal Microsoft již před dvěma lety.

Škoda jen, že neexistuje spolehlivá bezplatná náhrada. Na internetu je sice hromada fotogalerií, pokud však chcete zdarma publikovat obří panoramatický snímek složený třeba z deseti 20megapixelových fotografií v interaktivním prohlížeči s možností přibližování a průběžným načítáním (tedy nikoliv stažení celého snímku naráz, ale jen dlaždic), možností je jako šafránu.

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Historie, Fotky, Fotografování, Grafický editor, Image, Panorama, Silverlight, Microsoft Silverlight, Goo.gl, Goo

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bigboban 7. 2. 2017 20:08:59
    "... gigapixelová panoramata zjevně nikoho nezajímaly..." 3-[ To jsem...
  • moralni rozmer 7. 2. 2017 18:55:53
    to je skoda tohle mohlo byt dobre, ma nekdo nejake vystupu svych panoramat...
  • kazeasch 7. 2. 2017 15:22:18
    To by mě opravdu zajímalo, co bylo na Photosynthu bizarního. Bizarní je...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5