Obama se pustil do boje za síťovou neutralitu. Internet je jako elektřina

Američtí demokraté sice před pár dny propadli ve volbách, prezident Barack Obama se ale možná právě proto bude pokoušet ještě více upoutat pozornost tamní veřejnosti.

249794586
Barack Obama (Shutterstock)

Nyní se otevřeně pustil do boje za síťovou neutralitu (net neutrality), což je jedno z klíčových témat v každé vyspělé internetové společnosti včetně Evropy. Zastánci síťové neutrality tvrdí, že z internetu se už stala naprosto klíčová služba moderní společnosti stejně jako elektrická zásuvka a vodovod. Proto je třeba tuto infrastrukturu maximálně zjednodušit a unifikovat. Internetové připojení buď je, nebo není. Uživatel si platí buď 10 Mb/s, nebo 100 Mb/s a operátor mu musí tuto rychlost nabídnout nehledě na dílčí služby, které používá. Stejně tak elektřina buď do domu vede, nebo ne a poskytovatel neurčuje, jestli s ní budete moci pohánět jen mikrovlnnou troubu, nebo i pračku.

Tato vize univerzálnosti ovšem naráží na byznys providerů, kteří chtějí přirozeně zvyšovat zisky, a tak hledají další cesty, jak vydělat. Jednou z nich je zavádění agresivnějších praktik QoS – Quality of Service, což je v přímém rozporu se síťovou neutralitou. Zatímco dnes zpravidla prodávají pouze rychlostní paušály, jednou by mohli prodávat třeba balíček YouTube, který nabídne rychlý YouTube, ale nic jiného, balíček Games, který bude zase prioritizovat síťové hraní her aj. Problém spočívá v tom, že by tento přístup zabil myšlenku univerzálního internetu.

V minulosti se na tomto poli v Americe rozhořel spor třeba mezi některými operátory a Netflixem. Jeho náročná videoslužba vytěžuje linky operátorů, kteří po něm požadují poplatky za dostatečnou šířku pásma, Netflix naopak kontruje, že pokud operátor nabízí klientovi třeba 20 Mb/s, má mu tuto rychlost také nabídnout a s případnými problémy s agregací se holt musí vyrovnat sám. Pokud nedokáže klientům nabídnout dostatečnou kapacitu v praxi, tak ji holt nemůže prodávat. Tečka.

Prezident Obama zveřejnil prohlášení, ve kterém žádá americký telekomunikační úřad FCC, aby zavedl čtyři nová pravidla internetu:

  1. Žádné blokování – operátor nesmí blokovat legální obsah
  2. Žádné umělé zpomalování – operátor nesmí uměle zpomalovat přístup k některým službám
  3. Vyšší transparentnost – byznys ohledně internetového připojení musí být transparentnější
  4. Žádné placené zvýhodňování – všechny služby si jsou rovné; žádná nemůže mít za poplatek vyšší prioritu než druhá (viz příklad s Netflixem)

Někteří republikáni se již nechali slyšet, že se jedná o další „Obamacare“ a útok na svobodné podnikání internetových operátorů. Faktem také zůstává, že je FCC nezávislá federální instituce a Obamův požadavek zváží pouze jako doporučení, připravuje totiž vlastní hybridní řešení, které by mělo vyjít vstříc oběma stranám. Obama ale tímto krokem může na svou stranu získat veřejnost.

Diskuze (38) Další článek: Po O2 a UPC svou internetovou televizi Kuki představil i Netbox

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,