Nvidia chce zrychlit skenování antivirů pomocí grafické karty

Společnost Nvidia nedávno představilo nadcházející čip „Fermi“ , který bude v nových grafických kartách a taktéž v GPGPU kartách, které jsou určeny především pro různé výpočty pomocí CUDA. Nvidia má s novým jádrem velká očekávání a návrh byl optimalizován i pro speciální použití, jako jsou například superpočítače (ECC paměti) a další oblasti, kde lze využít silného, ale specifického výkonu GPU.

Generální manažer oddělení CUDA Sanford Rusell se nechal slyšet, že Nvidia pracuje na možnosti jak využít výkon grafických karet podporujících CUDA, mezi které patří takřka všechny novější modely GeForce od řady 8 (přehled zde), ke zrychlení skenování antivirových programů.

Při skenování a analýze se hojně využívá paralelního zpracování dat a porovnání signatur, kromě zatížení procesoru je i značně vytížen pevný disk a slabší počítač je tak často téměř nepoužitelný. Využití grafických karet Nvidia s podporou CUDA se tak jeví jako jedna z možností, jak ulevit alespoň procesoru. Nvidia se snaží vývojáře podporovat a k dispozici je i široké porfolio nástrojů pro vývoj (C++) CUDA aplikací.

larrabee.jpg

Larrabee - jde vývoj jasným směrem?

Zatím jsme se mohli setkat například s programem Badaboom Media Converter, který umožňuje převádět videa do různých formátů. Nastavení je sice omezené, ale převod probíhá mnohem rychleji než při použití procesoru. Mezi nejznámější použití patří například Folding@Home, což je vědecký projekt využívající distribuované výpočty i grafických karet, pro analýzu proteinů při hledání léků na různé nemoci. Pro grafiky je k dispozici i akcelerace některých funkcí v programu Adobe CS4. Akcelerace HD videa je sice už starší záležitost, nově se však chystá také akcelerace Flash obsahu (včetně HD videa) pomocí GPU.

Otázka do diskuze: Jak vidíte vývoj grafických karet? Nahradí v budoucnu většinu funkcí procesoru?

Diskuze (35) Další článek: Kaspersky představil nový antivir pro počítače Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,