Nový displej zobrazí plnobarevné informace na obyčejných brýlích

Ve finském technickém výzkumném ústavu VTT vyvinuli nový displej, který lze připevnit na skla běžných brýlí. Dokáže zobrazit informace ve vysokém rozlišení, přičemž uživatel může stále sledovat i okolní prostor. Organizace již založila společnost Dispelix, která má za úkol připravit technologii pro komerční využití. Informaci zveřejnil VTT na svých webových stránkách.

01.png02.png 
Displej je průhledný a zobrazí i plnobarevné video (zdroj: VTT / Juha Sarkkinen)

„V porovnání se stávajícími technologiemi, které jsou objemné nebo se dají těžko vyrobit, má řešení Dispelix řadu výhod. Displeje jsou tenké, lehké, estetické a dají se sériově vyrábět,“ říká ředitel Dispelixu Antti Sunnari.

Displej nenamáhá zrak

Technologie stojí na vlnovodivé optice, která umožňuje výrobu displejů ze skla nebo plastu ve formě lehkých a tenkých prvků s tloušťkou pouze jeden milimetr.

K dalším výhodám patří velký, vysoce kvalitní virtuální obraz a vynikající průhlednost. V obraze se nevyskytují žádné optické aberace, zamlžení nebo duhové vzory. Jednotlivé prvky se mohou libovolně tvarovat a přizpůsobit jakémukoliv povrchu.

465189536 
Umístění displeje na obyčejných brýlích (zdroj: VTT / Juha Sarkkinen)

Displej je pro uživatele přirozeným doplňkem, protože obraz se vytváří v jeho zorném poli a zabraňuje tak namáhání zraku. Technologie je také snadno přizpůsobitelná různým potřebám. Může zobrazit jednoduché monochromatické informace nebo plnobarevné video.

Velikost virtuálního obrazu je ekvivalentní televizní obrazovce s úhlopříčkou 150 cm ve vzdálenosti tři metry.

V obchodech už příští rok

Displeje budou mít nepřeberné množství aplikací pro běžné uživatele, ale i profesionály. Díky novému displeji si například sportovec nebude muset sledovat puls na chytrých hodinkách. I další údaje o aktivitě uvidí přímo před očima na sportovních brýlích.

Displej se hodí i pro podnikové aplikace. Inteligentní brýle zvýší efektivitu práce tím, že umožní pracovníkům použít ve ztížených podmínkách obě ruce nebo jim zajistí přehled o stavu úlohy, na níž pracují. 

Další aplikace pro zobrazovací technologii Dispelix budou namířeno do zdravotnictví, výroby, zpracovatelského průmyslu a logistiky. Samozřejmě ale bude hodně záležet na tom, jaký hardware a software se komu podaří pro displej vyvinout. Angažovat by se v tomto směru mohl Google, který už má bohaté zkušenosti s projektem Glass

Společnost Dispelix sbírá finanční prostředky a buduje partnerskou síť s cílem urychlit příchod nové technologie na trh. Displej je připraven pro sériovou výrobu a společnost si klade za cíl uskutečnit první dodávky pro zákazníky v příštím roce.

Diskuze (27) Další článek: Před pár lety nepředstavitelné: Apple Music konečně dorazil na Android

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,