Novinky z hardwaru: Zničte svoje média profesionálně

Zničte svoje média profesionálně * SiS uvedl nový čipset řady SiS671 * AMD Stream Processor * S Lite-on už můžete vypalovat 20× * Nec představil 25,5" LCD displej pro profesionály

Zničte svoje média profesionálně

Společnost Elecom uvedla na trh skartovací zařízení pro CD a DVD.

Zařízení se jmenuje SCR-CD001 a zapojuje se do USB portu, odkud si bere potřebné napájení. Celý princip funguje tak, že skartovačka „vyškrábe“ přes celé médium spirály a celkově ho tak znehodnotí. Po této „úpravě“ už dané médium není možné přečíst ani v sebekvalitnější mechanice a data jsou tak nenávratně ztracena. Pokud by vám ani toto nestačilo, můžete celý proces, který trvá přibližně 5 sekund, opakovat až do nekonečna. Pokud i potom vaše fóbie z odcizení dat pokračuje, je doporučeno disk nechat kompletně shořet (samozřejmě ekologicky). Cena by se měla pohybovat kolem sedmi set padesáti korun.

 


SiS uvedl nový čipset řady SiS671

Společnost Silicon Integrated Systems uvedla nový čipset SiS671 pro procesory Intel, který je dostupný ve třech variantách. Jedná se o severní můstky SiS671, SiS671DX a SiS671FX. Nejslabší SiS671 podporuje pouze 533MHz a 800MHz sběrnici a obsahuje integrované grafické jádro Mirage 3 (DirectX 9.0c-PS2.0), silnější SiS671DX a SiS671FX již podporují sběrnici o frekvenci 533 MHz, 800 MHz a 1066 MHz. Jediný rozdíl je v tom, že SiS671DX je bez integrovaného grafického jádra Mirage 3, SiS671FX ho stejně jako SiS671 obsahuje.

Všechny varianty podporují DDR2 paměti o frekvencích 400/533/667 MHz (maximálně 4GB), bohužel pouze v jednokanálovém režimu. Samozřejmostí je pak podpora PCI Express ×16. O další zařízení a konektory se stará jižní můstek SiS968.


AMD Stream Processor

Jistě si vzpomenete na projekt Folding@Home, se kterým můžete pomocí daného softwaru a (AMD)ATI karet počítat různé druhy výpočtů, hlavně pro výzkum nemocí. Něco podobného, ale přímo s hardwarem a vývojovými nástroji uvedla společnost AMD pro profesionální použití. Tato novinka se jmenuje Stream processor a jedná se o mírně upravenou grafickou kartu ATI Radeon X1900XT se 48 pixel shadery a 1GB pamětí, která zpracovává různé druhy výpočtů, a to extrémně rychleji než klasický procesor.

Vzhledem k tomu, že výkon této karty je až 553,8 GFLOPS, je rozdíl opravdu znát. Při srovnání s referenčním procesorem P4 na frekvenci 2,8 GHz, je tato karta ve výpočtech 16× až 40× rychlejší, což je rozdíl třeba jeden den (Stream processor) a celý měsíc (P4 2,8 GHz). Do programu CTM (Close To Metal), který obsahuje hotové a snadné vývojářské nástroje pro programování přímo pro Stream processor, se přihlásilo již přes 60 společností, mezi kterými nechybí například i NASA.

Brzo bychom se tak měli dočkat řady zajímavých projektů. Hlavní, který mě osobně určitě hodně zaujal, je StreamSQL, který jak je z názvu patrné, využívá výkonu Stream processoru pro zpracování databázových dat. I když je cena 2 600 USD (cca 70 tisíc korun) vcelku vysoká, při představě, že v této ceně je plná podpora včetně všech nástrojů a budoucí možnosti využití, je tato cena adekvátní. Jen si představte, že například tímto nahradíte databázový server s osmi dvoujádrovými procesory a výkon bude nakonec ještě vyšší.

 



S Lite-on už můžete vypalovat 20×

Lite-On uvedl na trh novou DVD vypalovačku LH-20A1P, která zvládá vypalovat jednovrstvé DVD disky až 20× rychlostí. Je dostupná i ve verzi s LightScribe technologií pod názvem LH-20A1H. Přestože na trhu nejsou média, která by tuto rychlost podporovala, brzo bychom se jich měli dočkat. Do té doby můžeme zkoušet overspeed na 16× média, ale kvalitu takto vypálených médií byste měli raději nejdříve otestovat některým programem.

DVD touto rychlostí by mělo být vypáleno přibližně za 5 minut, což je oproti cca 6 minutám při 16× rychlosti docela zanedbatelný rozdíl. Cena zatím nebyla zveřejněna.


Nec představil 25,5" LCD displej pro profesionály

Společnost Nec uvedla nový LCD displej MultiSync LCD2690WUXi, který se vyznačuje nejen neobvyklou velikostí 25,5", ale i výjimečnými parametry.

Displej má nativní rozlišení 1920×1200, rychlost odezvy činí 7 ms (G2G i B2W), kontrast má hodnotu 800:1 a jas je 400 cd/m². Díky nízké odezvě a skvělému podání barev je vhodný jak pro profesionální použití (CAD a další), tak i pro náročné hráče. Připojit ho můžete pomocí DVI-I, DVI-D nebo VGA. K dostání je v černé a stříbrné verzi za cenu 2 000 USD (cca 55 tisíc korun).

Diskuze (33) Další článek: Výpalné za prázdná média opět poroste

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,