Netbooky: ještě pět let a zapomeneme

Netbooky čeká ještě slibných pět let existence. Co bude pak? S rostoucím výkonem přestaneme vnímat rozdíl oproti běžným notebookům a budeme více nakupovat tablety.

V letošním roce se dle odhadů agentury ABI Research prodá globálně téměř 60 milionů kusů netbooků a dle odvození z aktuálních statistik se očekává postupný vzestup prodeje. Ten se má v roce 2013 zdvojnásobit. Dosažení této situace je výsledkem stoupající poptávky na trhu s netbooky od zavedení této kategorie přenosných počítačů v roce 2008. Trend ovšem nasvědčuje, že v letech 2014 až 2015 dojde k postupnému oslabování prodeje.

Acer opět v čele

Vzhledem k tomu, že trh s notebooky se stává hodnotnou odnoží počítačového byznysu, mění se také tržní podíly jednotlivých prodejců. Asus, který odstartoval éru netbooků se svým modelem Eee, předal vedení předního výrobce těchto zařízení Aceru. Situace je nyní taková, že šestice největších výrobců ovládá téměř 80% trhu s netbooky. Kromě Aceru a Asusu se jedná také o Lenovo, HP a Dell, kteří v minulém roce své tržní podíly zvýšily, poslední z přední skupiny, Samsung, naopak zaznamenal pokles několik procent a část trhu ztratil.

AsusEEE.jpg
Asus Eee spustil éru netbooků. Dnes už Asus nabízí celou řadu počítačů Eee.

O trh ovšem neustále usilují i další firmy, které netbooky zařazují do svého portfolia. Příkladem může být Gigabyte, kterému se však vstup na trh s netbooky příliš nepovedl a kvůli podílu 0,1% trhu byl nucen svou strategii přehodnotit. Zvyšování podílů největších výrobců napomáhá také finanční krize, která se nevyhnula projektu OLPC.

Zájem spotřebitelů netbooků narůstá, čehož je dosahováno hlavně příhodnými cenami, leč výkon těchto zařízení mnohdy bývá průměrný. Jelikož netbooky zatím nenahrazují dnes již výkonné notebooky případně stolní počítače, jedná se zejména o přístroje vhodné pro pomoc v rozšiřování vzdělávání pro všechny sociální skupiny a rozvojové země. Samozřejmě nesmíme opomenout početnou skupinu běžných uživatelů, kteří jsou zatím v procentuálním vyjádření měřítka prodeje na prvním místě.

Acer_netbooky.jpg
Netbooky plní také funkci módního doplňku, proto není nouze o netradiční barevná provedení

Za pět let se vyrovnají

Díky běžným zákazníkům budou netbooky, primárně využívané jako internetové komunikátory a zábavně-multimediální prostředky, zajišťovat výrobcům vysoké a stabilní příjmy i po roce 2015. Ovšem je zcela možné, že v této době již mohou vytlačit z prodeje klasické notebooky případně alespoň “cestovní“ notebooky se zobrazovači velkými 12“ až 13“. S postupem času, miniaturizací a neustálým zvyšováním výkonu, se budou netbooky schopny během pěti let přiblížit rychlosti notebooků, a smazat tak vzájemný aktuální výkonnostní propad. A to vše se zachováním rozměrů, výdrže při provozu bez dostupnosti elektrické sítě (tedy i efektivnější hospodárnost hardwaru při nakládání s energií) a doufejme i zvýšením odolnosti vlastního zařízení.

Notebook.jpg
Notebook nebo netbook? Necelých 12 palců, Core 2 Duo, 4GB RAM, 1,77 kg...

Využití aktuálních nízkopříkonových procesorů a integrovaných grafických karet zatím nedovoluje netbooku zastoupit výkonný notebook s dedikovanou grafikou a čtyřjádrovým procesorem. Výkon nejčastěji užívaného procesoru je díky omezení nutnosti chlazení a maximální úspoře energie značně omezený. Stejně tak grafický výkon je nedostatečný na některé profesionálně zaměřené aplikace (3D modelování a podobně…) a náročné hry posledních několika let. Ovšem netbooky nejsou produkty koncipované pro takovéto využití.

Nové bude lepší

Také očekávané technologie blízké budoucnosti budou ty, které netbookům budou pomáhat v rozšíření a možná i přebírání trhu notebooků. Některé z těchto technologií pomáhají již dnes, jelikož se začínají pomalu a jistě rozšiřovat. Řeč je o SSD discích, které postupem času nahrazují klasické pevné disky s pohyblivými součástkami a “válcují“ je svou přístupovou dobou a odolností. .

Zájem o netbooky by také mohlo zvýšit nasazení moderních OLED displejů. Dnes se využívají v kompaktních zařízeních, především mobilech, fotoaparátech a mp3 přehrávačích. Bohužel stále není ve velikostech vhodných pro netbooky. Vyjma několika experimentálních prototypů, které se pyšní průhlednými typy těchto zobrazovačů. Tato technologie v blízké budoucnosti umožní vyrábět netbooky menších rozměrů se zobrazovači, které se nepoškodí při pouhém pádu na zem a jejichž kvalita bude nesrovnatelně lepší s přirovnáním k zobrazovači dnešních netbooků. Velmi citelná bude taktéž nižší spotřeba těchto zobrazovačů.

iPad.jpg
Typickým představitelem malých, méně výkonných počítačů se stanou tablety, netbooky splynou s notebooky.

Budoucnost nám přinese také výkon dedikovaných grafických karet s vlastní pamětí, které budou umožňovat i provoz aplikací náročnějších na 3D výkon. Technologie procesorů se bude neustále vylepšovat a počet jader stoupat. S jejich energetickou náročností to už tak zajímavé nebude a zůstane více méně stejná. Celkový výkon netbooků může stoupnout dvakrát i více s návazností na rychlost vývoje procesorů a jisté technologické meze dnešních technologií. Ale to by již bylo na samostatný článek.

Dočkáme se, nebo bude všechno jinak?

Jak jistě víme z let minulých, tyto odhady se mohou více či méně měnit, nebo může vývoj v čele s trendy nabrat zcela jiný směr. Tak se to již několikrát odehrálo. Například kdysi velmi oblíbené PSIONy, jejichž roli převzaly komunikátory od Nokie, ale dnes již podobné zařízení na trhu nenajdeme. Nejen pro netbooky je riziková konkurenční platforma tabletů v čele s iPadem, která může zvrátit plány na slibnou budoucnost netbooků a ostatních přenosných osobních počítačů, a to díky vzrůstající oblibě přístrojů s dotekovými zobrazovači. Ovšem hardwarová klávesnice bude ještě dlouho nejrychlejší a nejoblíbenější prostředek pro práci a textovou komunikaci.

Diskuze (74) Další článek: Námořnictvo Spojených států amerických zkouší laserové zbraně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,