Nejlepší sandbox: Aby systém zůstal netknutý

Problémy s častou instalací a odinstalací mnoha různých programů zanášejících systém, stejně jako s prací s potenciálně problematickým softwarem můžete vyřešit pomocí aplikací typu sandbox.

Smyslem sandboxových aplikací je doslova vytvoření ohraničeného prostoru v počítači, v němž je možné bezpečně pracovat, aniž by došlo k průniku softwaru zevnitř tohoto prostoru ven, kde by mohl napáchat škody typu zanesení operačního systému, registru, tempových složek apod. Řada uživatelů jej také používá na bezpečné surfování po internetu či při práci na veřejných sítích.

Čtenáři Živě.cz na téma nejlepšího sandboxu diskutovali na příslušném fóru, z čehož jsme my pro vás vybrali ty nejčastěji zmiňované a doporučované programy. Diskuze byla o to zajímavější, že se zde střetávaly názory zastánců sandboxových aplikací se zastánci plně virtuálních strojů.

Někteří tak doporučovali programy typu VirtualBox, WMware a další, přičemž jiní zase oponovali tím, že plně virtuální prostředí je na spoustu věcí příliš těžký kalibr a je vhodnější po něm sáhnout při odlišném druhu práce.

Sandboxie

Název, který přímo směřuje k hlavní náplni programu, je dobře znám jako rozšířený, značně funkční a populární nástroj pro tvorbu chráněného prostředí. Svou popularitu získal Sandboxie nejen značně širokými možnostmi nastavení a dlouhou řadou funkcí, ale také přívětivým uživatelským prostředím, přehledným ovládáním a jazykovými lokalizacemi, mezi nimiž nechybí ani čeština.

sandbox.png

S programy, které se rozhodnete nainstalovat v rámci Sandboxie, pracujete úplně normálně, jen se v konfiguraci hlavního systému nic nezmění, nemusíte se tak bát virů, červů, a dokonce v prohlížeči můžete chodit na rizikové stránky. Sandboxie lze ve velice základní a osekané verzi používat zdarma, ovšem pokud to myslíte s prací v „pískovišti“ vážně, je vhodné zakoupit licenci.

Sandboxie používá již roky čtenář vladimir, který jej využívá na bezpečné surfování i občasné testování menších programů. Velkým podporovatelem aplikace je také Char0n, kterému se líbí, že v placené verzi je možné vytvořit více oddělených sandboxů, programy v nich nainstalované neohrožují systém a jednoduchým vysypáním pískoviště se jich hladce zbaví.

Comodo Internet Security

Na první pohled sem tento program nemusí tematicky zapadat. Jedná se o bezpečnostní balík obsahující firewall, antivirus i další bezpečnostní nástroje. Poskytuje srozumitelné rozhraní, souhrnné statistiky, sleduje aktuální přenos po síti. Navíc to vše v základní verzi zdarma, i když je nutné počítat s funkčně osekanými nástroji. Co je ale důležité, Comodo Internet Security nabízí vlastní sandbox.

comodo.png

Ten funguje pod registrovaným názvem funkce Auto Sandbox Technology, který neznámé a nedůvěryhodně stažené soubory spouští a otevírá pouze v izolovaném prostředí, odkud nemohou napáchat žádnou škodu. Díky tomu ochráníte počítač před viry a dalšími škodlivými programy.

Sandbox v Comodu tak cílí především na bezpečnost počítače, nikoli na prevenci jeho zaneřádění častou instalací softwaru. Balík na fóru doporučil gepardic, kterému se líbí právě kombinace antiviru, firewallu a sandboxu. Nemusí tak řešit instalaci dalších speciálních programů, přičemž tuto službu mu Comodo poskytuje zdarma.

Acronis True Image

Také v případě programu od Acronis, který se zaměřuje na zálohování a klonování pevných disků, není souvislost s tématem sandboxu příliš zřejmá. Jak ale poukázal diskutující s přezdívkou Bush dog, True Image obsahuje nástroj Try&Decide, který funguje jako dočasně vytvořené, plné kontrolovatelné a bezpečnostní pracovní prostředí.

acronis.png

To je izolované od zbytku počítače, takže v něm lze instalovat software, stahovat soubory z internetu nebo otevírat emailové přílohy bez ohrožení počítače. Pokud během těchto operací přestane počítač odpovídat nebo se zhroutí systém, systém navrátíte do předchozího stavu pomocí zrušení změn provedených v režimu Try&Decide. Pokud jsou operace úspěšné, máte možnost použít změny na skutečný systém.

iCore Virtual Accounts

Další program, který vytváří isolované virtuální prostředí v počítači, v jehož rámci je možné instalovat a spouštět software. Aplikace funguje na bázi virtuálních účtů, kdy si vytvoříte účet (účtů může být více pro různé účely), a v něm pak instalujete či pracujete se softwarem, aniž byste se museli bát, že dojde ke změně konfigurace počítače či úpravě programů a souborů jiných uživatelů.

icore.png

Jakmile dokončíte práci a víte, že daný účet již nebudete dále potřebovat, stačí jej jednoduše smáznout a zbytek počítače a jeho obsahu zůstane úplně beze změny. Aplikaci doporučil BetonMAN, který ale jako hlavní nevýhodu dodává, že podpora je omezena na operační systém Windows XP.

Stáhnout iCore Virtual Accounts, bezplatný (5 MB)

Evalaze

Nepříliš známý, ale zato dynamicky se rozvíjející software, který umožňuje běh aplikací v sandboxu. Program je kompatibilní se všemi novějšími verzemi Windows (od XP dále), nastavuje se lehce prostřednictvím jednoduchého průvodce a v něm spouštěné virtuální aplikace běží jen v uživatelském módu (není třeba administrátorských práv).

evalaze.png

Zajímavou funkcí je např. možnost spouštět více totožných aplikací souběžně na stejném systému. Díky tomu lze třeba spouštět různé verze téhož programu zároveň a porovnávat jejich chování, ovládání a vzhled. Evalaze je možné ve funkčně osekané verzi používat zdarma, za komerční a pokročilé verze je ale už třeba platit nemalé peníze.

Diskuze (21) Další článek: Týden Živě 211: Oslík, Facebook a dotykové notebooky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,