Bezpečnost | Android | Ransomware

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

  • Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc
  • Mají zvrácený smysl pro humor
  • Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

Autorům ransomwaru – nebezpečného malwaru, který zašifruje data a žádá výkupné – nelze upřít jednu věc: Smysl pro humor, i když poněkud zvrácený. Vyplývá to alespoň z bezpečnostní studie Trends in Android Ransomware (PDF), kterou připravili analytici z Esetu a která se tentokrát věnuje vyděračským virům, jenž se v minulosti šířily a mnohé i nadále šíří světem Androidu.

Aby měl ransomware čas zašifrovat přinejmenším veřejnou paměť na telefonu (SD kartu, sdílené vnitřní úložiště aj.), často se vydává za vcelku legitimní program. A než si leckdo všimne něčeho podezřelého, už může být pozdě.

Některé takové exempláře, které zachytili v Esetu, si však opravdu zaslouží pozornost. Jedním z nich je falešný antivirus označovaný jako Android/FakeAV.E. To samo o sobě není nic neobvyklého, protože v této podobě se začal šířit nejeden malware i na klasickém desktopu. Zdánlivě důvěryhodná aplikace, kterou jste dobrovolně spustili, pak ve skutečnosti natahala do počítače další malware, anebo začala šifrovat jeho pevný disk.

Falešný Avast obalený falešným PornHubem

Jeden takový mobilní antivirus je však trošku jiný, je totiž obalen ještě další fiktivní aplikací – PornHubem. Portál pro fanoušky nezávislé kinematografie asi netřeba příliš představovat. A proč si jej záškodníci vybrali? Nejen pro jeho věhlas, ale především proto, že Play Store neumožňuje publikaci pornografických aplikací, a tak i PornHub distribuuje aplikaci samostatně jako APK balíček, který musíte instalovat ručně. Tím pádem neprojde antivirovou kontrolou na straně Googlu a běžný uživatel zároveň povolí instalaci aplikací z alternativních zdrojů, čehož mohou využít další viry.

700740406 757507441 574353126
Skutečný a falešný PornHub s Avastem

V každém případě, jakmile aplikaci spustíte, zobrazí se sice základní obrazovka PornHubu, ihned poté ale i výzva ke kontrole virů. No a pak už to jde ráz naráz. Falešný antivirus Avast samozřejmě dle zadání autora vypíše bohatý seznam malwaru, které údajně našel, ve skutečnosti však sám zaviroval paměť, načež zobrazí drzý dialog, že z bezpečnostních důvodů raději vše zablokoval a vy si musíte koupit verzi Pro – tedy zaplatit výkupné 100 dolarů… Skrze bitcoin.

Falešná policie, FBI a NSA

Další zajímavou kamufláží nejednoho ransomwaru jsou bezpečnostní složky – zejména policie. Ta má přeci všude na světě respekt, takže se každý zalekne a raději zaplatí. Některé podvodné aplikace, které zašifrují data a žádají výkupné, tak sází na to, že po spuštění zobrazí dialog s informací, že na mobilu našly nějaký ten ilegální obsah – typicky warez, a podle paragrafu XYZ vám hrozí pokuta a trest odnětí svobody, čemuž se vyhnete pouze v případě, že zaplatíte malý správní poplatek... Skrze bitcoin.

3939837 592194176 563887436
Falešná ruská policie si pořídí i váš snímek, zatímco FBI a NSA jdou rovnou na věc a chtějí zaplatit pokutu, jinak budete vydáni do USA

Ochrana před podobným smetím na telefonu je přitom již roky stejná a vlastně docela jednoduchá. V prvé řadě stačí používat selský rozum a instalovat pouze aplikace s dobrým hodnocením, přes veškerou snahu Googlu totiž není zcela bezpečný ani jeho Play Store a čas od času přes jeho antivirové kontroly přeci jen něco proklouzne.

Diskuze (6) Další článek: Vědecky potvrzeno: Odloučení od mobilu dostane člověka do stresu za pár minut

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,