Navštívili jsme krakovské vývojové centrum Googlu

Navštívili jsme vývojové centrum Googlu v polském Krakově, kde jsme se potkali s prezidentem pro vývoj a jedním ze zakladatelů internetového hegemona, Sergeyem Brinem.

Google je fenomén současného internetu. Zatímco mnozí na něj pohlíží pouze jako na funkční vyhledávač, jiné fascinuje skoro až „popcornová“ historie internetového hegemona, který se během pouhých deseti let vypracoval z garáže až do obrovského komplexu zvaného Googleplex. Dnes se tržní hodnota Googlu odhaduje na pohádkových 179 miliard amerických dolarů, což odpovídá částce vyšší než 2,5 bilionů korun. Hodnotu společnosti nakonec vyjadřuje i obchodní značka, kterou letos analytická společnost Milward Brown ocenila na 86 miliard amerických dolarů – Google opět obhájil první příčku a tradiční rival Microsoft se musel spokojit až s bronzovou pozicí.

Za úspěchem Googlu, vedle mnoha dalších tváří, stojí především dnes už prakticky legendární dvojice zakladatelů – Larry Page a Sergey Brin, strategičtí investoři, kteří poskytli počáteční kapitál, a současný CEO Eric Schmidt, jenž na sebe vzal břemeno pragmatického byznysu.

Google je především internetová společnost, přirozeně tedy nerespektuje geografické hranice. Pobočky a vývojová centra najdete po celém světě a poměrně dost se jich urodilo i v Evropě a přilehlém regionu. Společně s Haifou a Tel Avivem zde tedy najdete jedenáct „research & development“ center. K těm nejmladším patří i krakovská pobočka, kterou jsme měli možnost navštívit.

V Krakově se na vývoji Google služeb podílí okolo 35 inženýrů, kteří se věnují vylepšování vyhledávacích služeb, lokalizaci a vývoji mobilní platformy Android, pomocí které chce Google konkurovat dnes dominujícím operačním systémům pro chytrá kapesní zařízení – Windows Mobile a Symbianu. Pakliže Microsoft ve svém konceptu druhé digitální dekády spoléhá na nové způsoby ovládání počítačů, Google vidí budoucnost v mobilních technologiích, tedy na trhu, kde se doposud významně nerealizoval.

01.png 02.png
Vývojové centrum Googlu v Krakově a zdejší typický dopravní prostředek
254.png
Kuchyňka v režii Googlu? To jsou především biopotraviny

Krakovskou pobočku snadno přehlédnete, nachází se totiž v srdci středověké metropole, kde není nouze o desítky turistických cílů. Google, bez zjevných známek přítomnosti, obsadil celé podlaží jedné ze zdejších historických budov. Ačkoliv v přízemí najdete luxusní butik, v druhém patře na vás již dolehne velmi neformální firemní kultura, kterou postupně přebírají i ostatní internetové „dot-com“ společnosti. První, co uvidíte, nebude řada počítačů s nainstalovanou upravenou distribucí Ubuntu – Gubuntu (Google Ubuntu), ale ping-pongový stůl a v podmínkách Googlu téměř povinný stolní fotbal. Každá ze stěn je pak vyzdobena širokou paletou alternativ oficiálního loga, tak jak je znáte ze skutečného vyhledávače, kde se při každé příležitosti mění.

03.png 04.png
Sergey Brin si zakládá na image běžného smrtelníka

A právě zde, v historickém Krakově, jsme se setkali se Sergeyem Brinem, zakladatelem Googlu a současným prezidentem pro technologie.

Jaký pohled na svět má člověk, který tahá za nitky jedné z nejvýznamnějších společností současnosti, který by se v brzké době rád podíval do vesmíru a neobejde se bez svého sněhobílého Macbooku Air s nainstalovaným Firefoxem 3.0 RC4, se dozvíte po víkendu.

Studentská stránka Sergeye Brina

 

fsc.jpg

 

Diskuze (6) Další článek: Česká Wikipedia obsahuje už 100 000 článků

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,