Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

I když už Microsoft pohřbil původní platformu „okleštěného systému“ Windows v podobě řešení Windows RT, možná se přece jen v blízké budoucnosti dočkáme opět něčeho takového. Nová „odlehčená“ verze operačního systému Windows 10 se může se uplatnit na různých kompaktních zařízeních, například na velmi levných tabletech na způsob původních produktů z řady Surface RT.

Základem nového odlehčeného Windows 10 bude podle všeho nový unifikovaný a adaptivní shell, který uniklé informace z prostředí Microsoft označují jako „Cloud Shell“. Není přitom jasné, zda se jedná o zcela nový projekt nebo Cloud Shell bude v podstatě využívat již dříve oznámen Composable Shell neboli CSHELL. Na téma upozorňuje web Windowscentral.com.

Vstříc vizi jednoho systému na všechno

Shell v operačním systému zajišťuje přístup k objektům (elementům), které jsou potřebné ke spouštění aplikací, služeb nebo k celkové správě Windows. V současnosti je Windows Shell rozdílný v závislosti na tom, jakou verzi operačního systému Windows 10 využíváme.

Právě uvedený fakt by měl změnit adaptivní shell CSHELL, který bude plnohodnotně fungovat na celé škále platforem, ať už půjde o desktopy, smartphony, HoloLens nebo herní konzole Xbox. V podstatě by se tím měla naplnit vize „jednoho systému Windows“ pro různá zařízení.

Možnost jeho přizpůsobování (univerzálnosti) pro různá zařízení má být zajištěna tím, že má využívat modulární koncept. Jinak řečeno, shell bude rozdělen na sub-komponenty, přičemž samotný systém Windows bude moci využívat ty komponenty, které budou právě potřeba.

CSHELL podle všeho naplno ukáže své možnosti tehdy, když se stane realitou již dříve ohlášená plná podpora čipů (procesorů) architektury ARM ve Windows 10.

Nové počítače s procesory ARM

V praxi bychom měli být svědky příchodu (levných a kompaktních) tabletů a minipočítačů s čipy například z rodiny Qualcomm Snapdragon. Nelze očekávat, že by podobná zařízení trhala rekordy ve výkonu. Jejich hvězdné chvíle mohou přijít tehdy, když budeme potřebovat kompaktní hybrid s extrémně dlouhou výdrží, bohatou konektivitou či rozšířenou bezpečností.

Samozřejmostí budou pasivně chlazená zařízení. Zajištěná by přitom měla být plná kompatibilita z pohledu hardwaru i softwaru – spouštět budeme moci (přes emulaci) x86 aplikace, přistupovat se má k obchodu Windows Store i univerzálním aplikacím (Universal Windows Platform).

V tomto směru by tak Microsoft měl napravit chybu z minulosti, protože Windows RT pohořel právě na silné a úzké provázanosti s obchodem Windows Store a jeho aplikacemi. Uživatelé však měli zájem spouštět (používat) celé spektrum programů, které jsou pro Windows k dispozici. Zřejmě právě pro tato zařízení by se měl primárně chystat výše zmíněný Windows založen na Cloud Shell resp. CSHELL.

Nový systém Windows je zároveň označován jako „Windows 10 Cloud“, přičemž by měl rozšířit nabídku edic (SKU) Windows 10 pro počítače, ne mobily. Je zřejmé, že Microsoft očekává jeho mnohem větší využití právě u ARM notebooků, hybridů či tabletů.

První zkazky o Windows 10 Cloud se již objevily i v testovacím sestavení Windows 10 (build 15 019), připomíná web Neowin.net.

Windows 10 Cloud by se měly objevit ještě v průběhu tohoto kalendářního roku. Možná půjde o velkou novinku chystané aktualizace, která se má objevit v druhé polovině 2017. Momentálně dokončovaný Creators Update bude k dispozici již v průběhu dubna.

Témata článku: Software, Microsoft, Creators Update, Windows, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Shell, Default

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondřej Lacuška 30. 1. 2017 21:04:33
    Ony ty WinRT nebyly zase tak spatne, dokonce i to, ze appky musely byt...
  • Roman Šrámkuj 30. 1. 2017 14:39:57
    Do stejné řeky se bude vstupovat pořád.
  • petosa19 30. 1. 2017 14:06:46
    Komu niet rady, tomu niet pomoci... :-O
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5