Facebook byl v minulosti mnohokrát podezříván z toho, že skrze své webové widgety (tlačítko „Like“, odkaz ke sdílení, seznam členů komunity aj.) umístěných na cizích stránkách sleduje činnost i těch surfařů, kteří se z Facebooku z bezpečnostních důvodů dočasně odhlásí. Identitu surfaře si prý Facebook i nadále drží v cookies a zaznamená každý web, na který narazíte a které má v sobě některý z kódů sociální sítě.
Facebook sice na základě těchto obvinění provedl určité změny, nicméně mnozí si stále stěžují a ženou celý případ k soudu. A nejedná se rozhodně o ojedinělý jev, v posledních dnech totiž zažalovali Facebook právníci hned z několika amerických států. Sociální síť tedy bude vyšetřovaná v Mississippi, Kansasu, Kentucy a Louisianě.
Chování Facebooku je podle obžaloby v rozporu s federálními zákony o odposlouchávání a bývalý louisianský nejvyšší státní zástupce Richard Ieyoub hodlá proměnit žalobu jednotlivce v žalobou hromadnou. A to je už skutečné riziko, žádá totiž tučné pokuty. Každé neoprávněné hromadění dat o členovi Facebooku, který by byl součástí hromadné žaloby, Ieyoub ocenil na škodu ve výši 10 000 dolarů.
Louisiana má více než čtyři miliony obyvatel. Pokud by se do hromadné žaloby zapojili všichni místní uživatelé Facebooku a podařilo by se jim prokázat porušení federálního zákona o odposlouchávání, Facebook by měl skutečný problém.