Moorův zákon byl prozkoumán, zdvojnásobuje se především efektivita

V roce 1965 popsal Gordon Moore teorii o zvyšování složitosti čipů v podobě dvojnásobku každých 18 měsíců. Tento trend se ujal pod pojmem Moorův zákon a v přeneseném slova smyslu se týká i dalších oblastí, které se například ani tranzistorů netýkají, ale jsou v segmentu technologií.

Jak ale ve své studii upozornil Jonathan Koomey ze Stanfordské univerzity, zákon se primárně týká především efektivity, nikoli pouze samotného výkonu, který je v případě mobilních zařízení na jiné úrovni. Po prozkoumání dat posledních šedesáti let, tedy od konstrukce ENIACu (1946), je totiž tím nejpřesnějším údajem právě schopnost přeměnit energii na výkon, v tomto případě výpočetní.

Efektivita přeměny energie se skutečně zdvojnásobuje každých 18 měsíců a platí to i v případě mobilních čipů. Pokud tedy budeme mít čip se stejným výkonem, díky tomuto pokroku bude jeho spotřeba každých 18 měsíců dvakrát menší. Jak Koomey dodává, týká se to zařízení, která nějakým způsobem využívají elektrony po určité procesy, a rozhodně nejde jen o tranzistory.

computertrendsgraph-koomey.jpg 
Výpočetní výkon za kWh v průběhu minulých let

Právě v mobilních zařízeních můžeme mnohem výrazněji sledovat směr k nižší spotřebě, které klesá nejen v rámci samotných čipů, ale například i v oblasti displejů. I přes vyšší rozlišení a kvalitu jejich spotřeba v celkovém měřítku stále klesá.

V roce 1985 slavný Richard Feynman zkoumal elektrickou energii v oblasti spotřeby počítačů a dle jeho odhadů se může efektivita dostat až na hranici násobku 100 miliard. Dle Koomeyho jsme od té doby ve fázi přibližně 40 000× zlepšení, takže je ke zvyšování ještě stále obrovský prostor. Vůbec se přitom neberou v úvahu kvantové počítače, které mohou mít hranice ještě zcela jinde.

Diskuze (23) Další článek: IDF: přehlídka Thunderbolt zařízení (video)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,