Microsoft se v březnu rozloučí s Windows 10. Samozřejmě jen s těmi starými

Před pár dny jsme připomněli, že Microsoft na jaře ukončí podporu Windows Vista a pomalu se také nachyluje čas Windows 7. Nabízí se ale ještě jedna otázka. Jak to vlastně bude s Windows 10.

I když bude Microsoft podobně jako Apple svůj Mac OS (X) po příští roky marketingově označovat Windows jako Windows 10, fakticky se bude s každým upgradem jednat o nový systém, který budou redmondští inženýři nějaký čas podporovat.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální časový harmonogram ukončování podpory jednotlivých verzí Windows. Windows 10 na posledním řádku může leckoho zmást, nejedná se ale o ukončení podpory desítek jako takových, ale jen jejich aktuální verze na trhu (Anniversary Update).

Běžného domácího uživatele to nejspíše trápit nebude, protože se mu každý rok upgraduje systém na novou verzi, v podnicích, kde se s podobnými velkými aktualizacemi často zachází opatrněji a šetří se s nimi, už ovšem ano.

A zejména firmám nyní Microsoft oznámil (via Neowin), že na sklonku března přestane podporovat Windows 10 ve verzi 1507. S příchodem Desítek už jednoduše nesledujeme hlavní označení systému, ale jeho interní verzi a případně i číslo sestavení.

Verze 1507 odpovídá číslu sestavení 10240 a jedná se o původní Windows 10 z července 2015. Pozorní čtenáři si tedy už jistě všimli, že označení verze odpovídá vždy roku a měsíci (15/7), ve kterém dorazil systém na trh. Jedná se o stejný princip verzování jako třeba v případě Ubuntu, které vychází vždy na jaře a v říjnu, a proto má označení třeba 16.04, 16.10 atd.

Klepněte pro větší obrázek
Označení verze najdete v moderní aplikaci v sekci Systém → O systému

Pokud na svých Desítkách nebráníte automatickým aktualizacím, ztráta podpory se vás přirozeně netýká, v tuto chvíli byste totiž měli mít na počítači Windows 10 ve verzi 1607 (Anniversary Update z konce července 2016) a číslem sestavení nejméně 14393. Jen pro srovnání, betatesteři z programu Windows Insider mají už sestavení číslo 15014.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Anniversary Update, Betaverze, Windows Insider, Original

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Eagle 21. 1. 2017 19:58:07
    V článku chybí dost zásadní informace a sice jak je to s podporou verzí...
  • r4in 21. 1. 2017 11:45:54
    "As of March 26, version 1507 of Windows 10 will no longer receive those...
  • LigaXP 21. 1. 2017 9:23:59
    Ale všiměte si proč to takhle M$ takhle dělá. Není to pro nic jiného než...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5